Reklama
Loading...
Reklama

Policejní razie na nejvyšších českých fotbalových místech patrně znamená profesní konec faktického šéfa českého fotbalu Romana Berbra, jež nyní sleduje české fotbalové dění z vazební věznice a podle všeho mu hrozí až pět let vězení. Jeho osud však bude mít vliv i na osud jiných osob a nyní se ozvala i ta jemu nejbližší. Jeho manželka Dagmar Damková rezignovala na všechny posty ve vedení FAČR a fakticky tak přiznala vinu svou i svého okolí. Jedná se o výraznou trhlinu v případné Berbrově obhajobě. Navíc tak smutné končí jeden příběh, který kdysi znamenal pro český fotbal tolik naděje.

 

Rodačka z Plzně se dala na dráhu fotbalové rozhodčí již v 90. letech, kdy žena na hrací ploše profesionálního fotbalu znamenala naprosté tabu. Začala bourat některé mýty i určitá klišé a její postava měla začít vyhánět z českého fotbalu přílišný testosteron. Odborná veřejnost o ní věděla již na přelomu tisíciletí, ale první velký průlom nastal v roce 2003, kdy pískala na libereckém stadionu zápas místního Slovanu s Českými Budějovicemi. Poté již nesešla z fotbalové cesty. V roce 2007 pískala na fotbalovém mistrovství světa žen v Číně a o rok později se stala součástí olympijského turnaje v Pekingu. V té chvíli už ji česká fotbalová veřejnost prostě musela začít brát vážně. 

Prvním českým fotbalovým vrcholem pro ni byl v květnu 2010 zápas mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha. Řídila zápas, jež měl výrazně napovědět v bitvě o mistrovský titul, zvládla ho bez ztráty kytičky a známý písničkář Jaromír Nohavica o ní napsal písničku, kdy zpívá o tom, že tato fotbalová rozhodčí je “růže mezi trny”. V té době se těšila obrovskému respektu a měla znamenat naději do budoucnosti pro celý český fotbal. Již o rok později však kariéru profesionální rozhodčí ukončila a vrhla se o patro výš. Kdo však byl skutečný aktérem tohoto kroku?

Již tehdy se mluvilo o nadstandardních vztazích s šéfem komise rozhodčích Romanem Berbrem, které později vyústily až v svatbu. Objevovaly se také spekulace o protěžování fotbalové Plzně a ty uškodily jí i západočéskému klubu. Co na nich bylo pravdy se již asi nikdy nedozvíme, ale nikomu určitě neprospějí vazby na agenta StB, jež se navíc svou minulostí nijak netají a mluví o jistých výhodách této zkušenosti. Damková se stala vlastně jeho přirozenou součástí a její kredit u fotbalové veřejnosti velmi rychle klesal. Sama si možná nepřipouštěla, že se jednou může dostat až na úplné dno.

Berbrův podíl na jejím členství ve Výkonném výboru FAČR a Řídící komisi pro Čechy brali všichni jako jasnou záležitost a nejvýraznější žena českého fotbalu neměla sílu to zpochybňovat. Rezignace na svazové funkce byla jen otázkou času  a má se jednat o další symbol jisté české fotbalové čistky. Před deseti lety se o ní zpívalo jako o růži mezi trny, ale dnes někdejší učitelka angličtiny představuje pouze to trní. Dnes není průkopnicí nového fotbalového směru. Všichni ji berou jako součást toho starého.  

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Je český fotbal připraven na dobu “po Berbrovi”?
  • Reklama