Reklama
Loading...
Reklama

Na dnešní Spartě je vidět, jak byl projekt Stramaccioni k ničemu. V českém fotbale to mělo být něco nového, něco impozantního, něco co mělo každý rok končit titulem, pohárem, nebo velmi zajímavým umístěním v lize, o Spartě se mělo mluvit i Evropě.

Místo toho, aby Sparta v první sezoně pod italským trenérem, který ani sezonu nedokončil a začátkem března 2018 byl odvolán, bojovala o ty nejvyšší umístění, skončila v lize na 5. místě, v MOL Cupu vypadla ještě na podzim s ostravským Baníkem a do Evropy se vůbec nepodívala. Měla to být nová éra. Éra ne jenom zahraničního kouče, ale i zahraničních hráčů. Celý tento projekt stál Spartu přibližně půl miliardy korun.

A přitom ten největší poklad, ohledně trenéra, měla Sparta ve své domovině a u hráčů to samé. Některé hráčské perly měla dokonce přímo ve svých řadách. Samozřejmě hráči o kterých se tu hovoří, v době kdy byl projekt Stramaccioni zahájen, Spartě ještě nemohli pomoci. Sparťanských odchovanců, kteří by mohli zasáhnout do velkého fotbalu, určitě měla dost. A nepotřebuje k tomu obrovské finanční prostředky, stačí jen kvalitní trenér a hráč s potenciálem, kterým dáte prostor.

Za hráče jako jsou Václav Drchal, David Hložek a Adam Karabec vůbec nemusela dávat takové sumy, jako například za třicetiletého záložníka Ben Chaima. Ten ji stál neuvěřitelných 76 mil. Kč. Do té doby to byl dokonce nejdražší přestup do České ligy.  Izraelec vůbec nic nepředvedl, vinu samozřejmě hrálo i zranění kolene. Avšak jeho herní výkony byli spíše podprůměrné.

Zato dnešní mladá Sparta jede. Od prvního pokoronavirového zápasu, kdy doma podlehla výborně hrající Plzni, je jako nezastavitelný stroj. Zde jsou fakta:

Karviná – Sparta 1:4

Sparta – Teplice 3:0

Bohemians 1905 – Sparta 0:1

Sparta – Opava 2:0

Slovácko – Sparta 0:2

Sparta – Plzeň 2:1

Sparta – Liberec 4:1

Tímto jsem chtěl poukázat, že není důležité do Česka brát pofidérní, ale dobře mluvící trenéry. Není důležité přivést zahraniční hráče, jejich kariéra je spíše za zenitem. Důležité je výborně pracovat s českými hráči a dávat šance mladíkům a to trenér s velkým T, pan Kotal umí.

Související články:

Reklama