Reklama
Loading...
Reklama

Tři roky po velké policejní razii se nejvýznamnější sportovní kauza dostala před soud. Mezi aktéry patří pět fyzických osob v čele s Miroslavem Peltou a dvě právnické – Fotbalová asociace ČR a Česká unie sportu. A právě postihnutí FAČRu může mít nedozírné následky pro celý český fotbal.

Manipulace se sportovními dotacemi, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby. To je jen výčet trestných činů, kterým představitelé českého sportu a ministerští úřednící čelí. Pokud by se tyto provinění proti zákonu potvrdily, hrozilo by Fotbalové asociaci ČR udělení finanční pokuty nebo, v horším případě, pozastavení dotací na rok až 20 let.

FAČR každý rok čerpá od státu okolo půl miliardy korun. Financování např. regionálních akademií pak závisí na rozpočtech krajů. Pokud by se tedy tento kohoutek uzavřel, v nejčernějším scénáři ještě na více než jeden rok, těžko si následky vůbec představit.

“O tom mi vůbec nemluvte,” zděsil se možného vyústění soudního procesu aktuální předseda FAČRu, Martin Malík.

O co vůbec v kauze jde?

Bývalému předsedovi fotbalové asociace Peltovi a stále úřadujícímu předsedovi České unie sportu Miroslavu Janstovi se nelíbila plánovaná výše dotace pro jejich organizace. Snesli se tedy na náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou, která zaúkolovala příslušného úředníka, aby vše poslušně přepočítal. A rázem peníze putovaly tam, kam si to mocipáni přáli.

Pelta s Kratochvílovou mimo jiné ještě čelí obviněním z ovlivňování investičních dotací, na což zaprvé neměli právo. A zadruhé k tomu, podle obžaloby, peníze rozesílali podle toho, jaký člověk za žádostí o příspěvek ze státu stojí a ne jaký je smysl a podstata konkrétní dotace.

U soudu sršil vtipem

Pelta, který od začátku prohlašuje, že je nevinný, přišel k včerejšímu hlavnímu líčení dobře připraven. Bývalý předseda fotbalové asociace vedl monolog trvající asi 80 minut, ve kterém občas zazněly opravdové perly.

“Takoví basketbalisti nebo tenisti, to jsou většinou vysokoškoláci. My fotbalisti jsme geneticky trochu jiná třída. Moc chytrejch hráčů neznám. Výjimkou je teda Petr Čech.”

Podařilo se mu takhle shodit všechny hráče fotbalu, kromě bývalého brankáře Arsenalu či Chelsea. Ještě horší skupinou lidí jsou podle něj však úředníci na ministerstvu školství.

„Já nevím, co to bylo za lidi, to si tam vždycky natahal každý ministr, ale těm by ve fotbale nikdo nesvěřil ani okres.“

A taky si postěžovat na to, jak těžkou finanční situaci vlastně on má.

„Jsem zaměstnán ve svém klubu FK Jablonec. Můj měsíční příjem je v malých statisících. Kolem 200-300 tisíc měsíčně. Vlastním nemovitost, restauraci Žižkův vrch, jsem akcionář společnosti FK Jablonec, vlastním dům s nebytovými prostorami a byty na jablonecké pěší zóně. A kolik mám na účtu? Kdo dělá fotbal, na účtu nic nemá a na peníze čeká. Jsem nízkonákladovej, nepiju, nefetuju. Když jdeme s manželkou na večeři, většinou to platí ona z karty.”

No, kdo z nás by dokázal přežít jen na malých statisících? Dá se čekat, že podobné hlášky po tomto soudním procesu zlidoví. Jak ale dopadne soud samotný, toť otázka.

Může dojít na nejhorší?

Samotná asociace podle oficiálního stanoviska s obžalobou nesouhlasí, považuje ji za neodůvodněnou a věří, že se to u soudu prokáže. Existuje však možnost, že se provinění proti zákonu potvrdí a budou se rozdávat tresty.

Jelikož se nejedná o malou část ročního rozpočtu FAČRu, ohrozilo by to financování klubů, rozhodčích, různých projektů jako jsou právě regionální akademie. Zasáhlo by to tedy i ty nejmenší okresy v republice. 

Jestli dojde k tomuto scénáři a jak by se případně řešil, je prozatím ve hvězdách.

Související články:

Reklama