Reklama
Loading...
Reklama

Do fantastické formy se rozchytal gólman Karviné Dominik Holec. Slovenský brankář sice v neděli obdržel od Baníku tři góly, nebýt ovšem jeho v bráně, domácí by pravděpodobně dostali mnohem větší příděl. Holec tak potvrdil skvělou formu z posledních zápasů. Měl totiž lví podíl na tom, že Slezané brali šest bodů za těsné výhry s Hradcem Králové a Plzní v předchozích zápasech.

Už ve třetí minutě duelu proti Baníku Ostrava se Holec vytáhl proti voleji Davida Buchty. O chvíli později vyrazil zakončení Filipa Kubaly. A v závěru první půle zneškodnil stoprocentní šanci Abdullahiho Tanka. Nigerijec gólmanovi udělal kličku doprava, jenže Holec situaci ustál a fantasticky se vrátil do zákroku. Ne nadarmo si tento počin vysloužil ocenění Skill of the round.

Po pauze Baník svá zakončení zpřesnil, a v produktivní devítiminutovce nastřílel tři góly, Holec si ale nemá co vyčítat. Chválil ho i trenér Juraj Jarábek: „Domino nás v těch situacích podržel. Právě proto bychom neměli dostávat takové lehké góly, řekl bych i lajdácké.“ Brankáře hodnotil i obránce Jaroslav Svozil: „Domino nás podržel už několikrát. Ukazuje svoje kvality, přečkali jsme díky němu velké šance Baníku, šli do vedení, bylo tam pár centrů či zblokovaných střel… Škoda!“ A vyzdvihl ho pro Deník.cz i dvougólový Buchta: „Měl famózní zákroky. Chytil mi hned první střelu z voleje, bylo to jen o větším klidu.“

Vychytal Chorého, Cadua, Jirku nebo Harazima

Nejde ale jen o jeden zápas. Holec skvěle zachytal také o týden dříve v Plzni, kde jeho mančaft vyhrál 1:0. Dvakrát se vytáhl proti Tomáši Chorému, jednou proti technickému zakončení a podruhé v situaci jeden na jednoho. Také zneškodnil přímý kop Brazilce Cadua, který bez přehánění mířil do šibenice. Za klíčový ale bývalý brankář Sparty považuje zákrok proti střele Erika Jirky, kde mu odkopem pomohl stoper Dávid Krčík. „Ten moment mě nakopl. V dalších minutách tam bylo víc zákroků a jsem rád za každý,“ potvrdil brankář pro klubový web, a vtipkoval: „Je pravdou, že takto extrémní zápas, kdy jsem byl v pořád permanenci, jsem zažil naposledy asi v Žilině.“

Fazónu ale Holec načal proti Hradci Králové. Dalo by se tak říci, že aktuální formu odstartoval zákrok proti úniku Štěpána Harazima. „Já jsem rád, že jsem v tom momentě mužstvu pomohl a že v konečné fázi jsme to zlomili na naší stranu a vyhráli 1:0,“ komentoval zákrok. Ke konci zápasu pak brankář vytáhl dalekonosnou ránu Petra Kodeše a vzápětí pomohlo břevno.

Třetí nejlepší hráč října

Začátek sezony přitom Holcovi nevyšel úplně podle představ. Před právě zmíněnými třemi zápasy dostal odchovanec Žiliny 11 gólů v pěti duelech. Je to dáno i nepříliš pevnou defenzivou Karviné, statistika ale není lichotivá. Průměrně Holec inkasoval 1,8 gólu na zápas, což ho řadí až na 16. místo v pořadí brankářů, kteří v ročníku odchytali alespoň pět utkání. Na druhé straně mu poslední výkony vynesly i sérii 231 minut bez obdržené branky, delší už mají pouze Aleš Mandous, Jiří Letáček, Peter Vindahl a Milan Heča.

Holec za své výkony získal i nominaci na cenu pro nejlepšího hráče za měsíc říjen, nakonec v ní ale skončil třetí za mladoboleslavskými Vasilem Kušejem a Markem Matějovským. Nabízí se otázka, kam výkony Dominika Holce mohou posunout. V reprezentaci je při posledních srazech stabilní brankářská trojka Martin Dúbravka, Marek Rodák a Henrich Ravas. První dva dělají náhradní brankáře v Premier League (Newcastle, resp. Fulham), třetí je stabilní jedničkou ve Widzewu Lodž. Pokud ale 29letému brankáři forma vystačí, Francesco Calzona by mohl o Holcovi přemýšlet.

Reklama