Reklama
Loading...
Reklama

Útočník Sparty Adam Hložek má potvrzený první smutný scénář své kariéry. Kvůli zlomenině zánártní kůstky si bude muset zhruba čtyři měsíce od fotbalu odpočinout a pouze v pozici diváka tak bude sledovat třeba domácí zápas se Celtikem Glasgow a přijde o mikulášské derby se Slavií. Ofenzivní hráč nedávno teprve dosáhl plnoletosti, už nyní vytváří velmi zajímavý fotbalový životopis. Dva roky celkem pravidelně nastupuje za první tým pražské Spartu, nakoukl do reprezentace a odborníci o něm mluví jako o hráči na jeho věk velice vyzrálém. Člověka napadne, zda nebylo všechno dosud až příliš ideální. 

Teď se dostává před první těžkou zkoušku v podobě zdravotní těžkosti. Už v minulém ročníku se mluvilo o jeho přestupu na západ a nyní přichází kacířská myšlenka, jestli tak již neměl učinit. Pokud by se však myšlenky ubraly tímto směrem, jednalo by se nejhorší možný přístup. Všichni si musíme přát, aby se po čtyřech měsících vrátil ještě silnější. Na druhou stranu si musíme přiznat, že se jedná o jistou komplikaci nejen pro Hložka samotného, ale mohou se změnit i poměry v české reprezentaci. Obecně se už pracovalo s myšlenkou útočného dua Hložek- Schick pro evropský šampionát. Teď se musí trenér Jaroslav Šilhavý zabývat i variantou týmu bez rodáka z Ivančic a hledat pro útočné řady další alternativu. 

Tu však musí mít vlastně neustále připravenou. Při vší úctě k Adamu Hložkovi, nemůže reprezentační útok stát na sotva plnoletém hráči. I pokud by se scénář Hložkova návratu vyvíjel zcela ideálně, zasáhl by do soutěžního zápasu až na začátku jarní části. V otázce návratu musí pracovat velmi obezřetně. Na brzké návraty v nedávné době šeredně dojel další někdejší obrovský český talent Václav Kadlec. Nechci tímto Adama Hložka strašit, ale jedná se o jistý ostrašující příklad, který celý český fotbal ochudil o jednu možnou reprezentační oporu. Na druhou stranu si musí sparťanská ofenzivní kometa neustále opakovat, že žije svůj vlastní fotbalový příběh a má před sebou první těžkou zápletku.

Zajímavé bude i sledovat, jak se jeho nepřítomnost podepíše na Spartě, která se možná ještě nyní vzpamatovává z tvrdé plzeňské facky. U té nepředstavovala Hložkova nepřítomnost hlavní příčinu, ale jedná se o symbol toho, že Sparta na sobě stále ještě musí pracovat. Pokud bude mít Hložkova nepřítomnost na herní projev přílišný vliv, přichází opět  důvod k zamyšlení. Trenér Václav Kotal je známý svou koncepční prací a pro Adama Hložka nalezl navzdory nízkému věku ideální místo v sestavě. Ten tak jistě už teď doufá, že do jeho návratu neproběhne na postu trenéra Sparty další změna. Ty představovaly v posledních letech standardní kolorit na letenském stadionu.

Jedná se také o zkoušku pro reprezentaci, Spartu, ale především pro samotného Adama Hložka. Ve všech těžkých okamžicích zatím ve fotbale obstál. Ve dvanácti letech elegantně zvládl přechod z rodné jižní Moravy do hlavního města, kde oblékl dres historicky nejúspěšnějšího českého klubu. Sportovně i lidsky převyšoval své vrstevníky a standardně tak nastupoval se staršími hráči, což ho jistě hodně zocelilo. Teď musí všichni fanoušci fotbalu v České republice doufat, že se stejnou grácií zvládne i boj s prvním větším zdravotním problémem. Vzhledem k jeho věku se bude jednat spíš o psychickou zkoušku. Věřím, že jeho hlava je skutečně dobře nastavená.  

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Útočné duo Schick – Hložek?
  • Přichází první velká zkouška
  • Reklama