Reklama
Loading...
Reklama

Jsme ve finiši našeho miniseriálu. Bavili jsme se například o Blšanech, Drnovicích, Karviné nebo Bohdaneči. V třetí a poslední části bude řeč o Bohemians Praha a Union Cheb.

Začneme druhým jmenovaným týmem. Historie chebského týmu se začíná psát po druhé světové válce, kdy železničáři si založili svůj vlastní tým. Po pár letech přešel tým pod ministerstvo vnitra. Je dobré si připomenout, že tehdy v Československu vládli komunisti. Přechod pod komunistická křídla znamenala změna názvu (Rudá Hvězda Cheb) a zvednutí kvality tamního fotbalu. To vyústilo v postupném vzestupu až do nejvyšší československé ligy. Od sezóny 1979/80 patřili hráči Chebu mezi 16 nejlepších celků Česka a Slovenska. Mezi nimi se drželi v poklidu až do sezóny 1991/92. Po 15. místě se museli pakovat do českomoravské fotbalové ligy, kde si opět vybojovali postup a v první nejvyšší samostatné lize nechyběli. Sezóna 1993/94 byla pro ně nejúspěšnější, když obsadili 4. příčku. Dlouhodobější úspěch ale nepřišel. V dalších dvou sezónách skončili až o 9 příček níž. Pád zapříčinilo to, že se po sametové revoluci stal Union (v roce 1990 se změnil název klubu) civilním týmem a finančně na tom nebyli nejlépe. Nakonec se situace v roce 1996 dostala do takové fáze, že nastal konkurs, kvůli kterému zaniká A-týmu a posléze i celý Union. Fotbal z Chebu, ale nevymizel. V roce 2001 vzniká FK Hvězda Cheb, která navazuje na úspěšnou historii Unionu. V minulé sezóně získali postup do divize A, čtvrté nejvyšší soutěže u nás. Jejich stadión patří mezi ty největší v Česku. Stadion Hvězda pobere až 15 tisíc diváků.

Přesuneme se do našeho hlavní města – Prahy. Píše se rok 2005, kdy slavný FC Bohemians Praha krachuje a dostává se konkurzu, jelikož jejich dluhy se vyčíslují na 40 miliónů eur. Jejich tehdejší majitel Michal Vejsada převedl název a logo z TJ Bohemians Praha na Střížkov, který v té době hrál třetí ligu. Fanoušci Bohemky se ale s tímto krokem nechtěli smířit a odkoupili veškeré práva a založili Bohemians Praha 1905. Zde se to začíná komplikovat. V Česku se najednou objevili tři subjekty nosící název Bohemians – prvoligový Bohemians 1905 (iniciativa fanoušků), druholigový FK Bohemians Praha a FC Bohemians Praha, které hrálo II. třídu. Pražský vrchní soud nakonec rozhodl, že Bohemians smí používat pouze klub hrající první ligu. Střížkovské Bohemians muselo do 60 dnů změnit svůj název. Oba kluby (Bohemians 1905 a FK Bohemians Praha) se nakonec potkali v Gambrinus lize, kde ale Střížkovští odmítli nastoupit k zápasu a disciplinární komise jim odebrala body a napařili tučnou pokutu. Klub tak spadl do druhé ligy. Odtud se propadli do ČFL, kde sice si vysloužili postup, ale ten odmítli. FK Bohemians Praha tak mizí v 2017 z fotbalové mapy Česka.

Reklama