Reklama
Loading...
Reklama

V první části jsme si řekli něco málo o nejslavnějších klubech první české ligy, které ale už zanikly. Druhý díl bude o Baníku Most a FC Karviná.

Když se řekne v Česku Baník, téměř každému vejde na mysl ten Baník z Ostravy. Před více jak 10 lety bylo o jeden Baník v tuzemské lize navíc. V roce 1909 byl založen FK Baník Most 1909 pod tehdejším jménem Sportovní klub Most. Největší úspěchy klubu přišly, když se sponzorem stala Mostecká uhelná společnost a italská plynárenská společnost SIAD. To v roce 2005 vyústilo v přestup mezi českou smetánku. Úvod prémiové sezóny se jim vydařil, ale uprostřed sezóny na ně padla deka. Tým převzal Zdeněk Ščasný, který si do týmu vzal bývalé české reprezentanty v čele s Horstem Sieglem nebo Jiřím Novotným. Z posledního místa se jim podařilo vytáhnout tým až na 10. příčku a sestup tak odvrátili. Rok na to skončili 12. Do třetí prvoligové sezóny vkročili se sníženým rozpočtem, kdy většinu týmu tvořili cizinci. To se podepsalo i na výsledcích a konečném umístění, kdy obsadili 16. místo a čekal je postup o patro níž. Z 90 zápasů vyhráli pouze 19. Rok 2011 znamenal zlom pro Baník Most. Město Most, minoritní akcionář klubu, žaloval tehdejšího předsedu představenstva za špatné hospodaření klubu a finanční machinace. Rok na to byl z pozice odvolán. V roce 2013 vedl klub Radek Stehlík a jeho bratr Antonín. Cíl majitelů byl postup z FNL do nejvyšší ligy. Jenže nakonec sestoupili do třetí nejvyšší soutěže, odkud později spadli ještě níž. Po sezóně 2015/16 byly hráči i soutěže převedeni na nový subjekt Mostecký FK. Baník Most tak zaniká.

Slezské město Karviná má i dnes zástupce ve Fortuna lize. Před 24 lety hájilo barvy toto město tehdejší FC Karviná. Před postupem se spojili dva karvinské fotbalové klub dohromady – KD Karviná a FC Karviná do jednoho subjektu – FC Karviná. Postup si vybojovali pro sezónu 1996/97, který jim vydržel jen rok, kdy po 15. místě sestoupili. Po roce mezi druholigovými týmy se vyšplhali opět mezi elitu, kde opět vydrželi jen rok a poslední 16. místo jim přidělilo pád o ligu níž. Z 60 zápasů v první lize vyhráli pouhých 12.

Reklama