Reklama
Loading...
Reklama

Sparta nebo Slavia patří mezi stálice české ligy, ale některé týmy si zahráli nejvyšší soutěž, ale pak zmizely z fotbalové mapy. Finančně udržet klub v nejvyšších patrech fotbalu v Česku není nejlehčí. První část bude o dvou nejvýznamnějších klubech a o jednom, který si to jen zkusil a o rok později spadl.

Nejvýraznější stopu zanechal klub 1. FK Drnovice, který zanikl v roce 2006. Za úspěchem nejmenší vesnice, která kdy hrála nejvyšší českou soutěž, stál jejich boss Jan Gottvald, který do klubu nasypal obrovské množství peněz a Drnovice si tak dokonce zahráli i Pohár UEFA (dnešní Evropská liga). Sezóna 1999/00 byla jejich nejúspěšnější v historii, jelikož na konci sezóny skončili třetí. Ani v Evropě si nevedli nejhůř – přes FK Budućnost Banovići postoupili, ale stopku jim vystavil TSV 1860 Mnichov, který v odvetě vstřelil jedinou branku. Krach generálního sponzora Chemapol pomohl k tomu, že se Drnovice dostaly do finančních potíží. 9 hráčů z klubů odešlo a sestupu se tak nevyhnuli. Problémy se začaly nabalovat až nakonec byly přeřazeni do třetí nejvyšší soutěže. I když se jim podařilo dva roky na to vrátit zpátky mezi českou smetánku, potíže s penězi přetrvaly, a tak musel 1.FK Drnovice skončit. Tento klub sice zanikl, ale stále existuje klub FKD (Fotbalový klub Drnovice), ten hraje pouze nižší krajské soutěže.

Mít méně jak tisíc obyvatel a hrát nejprestižnější fotbalovou soutěž u nás není nic nereálného. Povedlo se to v Blšanech, které najdeme v Ústeckém kraji. Byl to také první profesionální klub brankáře Petra Čecha. V roce 1998 se jim podařilo postoupit z druhé ligy a vydrželi v ní 8 let. Klub hrál na stadiónu, který měl kapacitu 2300 diváků. Hned úvodní sezóna 1999/00 byla nejúspěšnější, jelikož získali 6. místo. Další roky už to tak veselé nebylo a spíš se bojovalo o záchranu. Výročí 60 let od vzniku klubu jim moc nevyšlo, jelikož v ten samý rok spadli do druhé ligy, odkud se do první ligy už nikdy nevrátili. Sezónu 2006/07 hráli ve spolupráci s prvoligovým Mostem. V zimě sice skončili poslední, ale v zimním období posílili a dokázali se vyškrábat až na 8. místo. Kvůli penězům a dluhům nedostali licenci na další sezónu a byli tak přeřazeni do ČFL. Celý kádr se rozpadl a následoval pád do divize až do krajského přeboru, odkud se dokázali vrátit na jednu sezónu do divize. Mezi roky 2012-2016 hráli krajský přeboru. Finanční trable byly enormní a FK Chmel Blšany nedokázali na úvodní kola složit ani kompletní jedenáctku a byly tak nakonec vyřazeni z krajského přeboru. Rok 2016 byl konečný pro blšanský fotbal.

Z Ústeckého se přesuneme do Pardubického kraje. Zde měly krátkou epizodu mezi 16 nejlepšími v Česku AFK Atlantic Lázně Bohdaneč. Založení sahá až do roku 1918, ale vzestup přišel až s příchodem Jiřího Nováka v 90. letech. Postupně přes divizi C, ČFL a druhou ligu, dostali se až do té první. Ta jediná sezóna v Gambrinus lize (1997/98) nebyla moc povedená. Z 30 zápasů, vyhráli jen 2, 5x remizovali a 23x prohráli. Vstřelili 18 branek a 61 obdrželi. Jako poslední v tabulce je čekal pád do druhé ligy. V roce 2000 se spojili s pardubickým Slovanem. V ten samý rok ale AFK ALB zaniká. O 2 roky později se objevil nový tým z Bohdanče –  AFK Atlantic Stolany-Lázně Bohdaneč. Ten nevydržel moc dlouho a rok na to ukončil své působení. V roce 2011 se do třetice objevil další klub, tentokrát SK Lázně Bohdaneč, kteří hrají 1. B třídu.

Reklama