HISTORICKÉ OKÉNKO: Zaniklé kluby české ligy, část 1.
Nejčtenější
Světlé zítřky pro Duklu? Nový investor by chtěl klub z Julisky dovést až do Evropy
Plánička září ve Strašnickém divadle. Byli jsme na premiéře inscenace s Jaroslavem Tvrdíkem či potomky slavného brankáře
Ze Slavie odchází kanonýr posledních dvou ročníků. Na ligový titul si však nesáhl
Sparta nebo Slavia patří mezi stálice české ligy, ale některé týmy si zahráli nejvyšší soutěž, ale pak zmizely z fotbalové mapy. Finančně udržet klub v nejvyšších patrech fotbalu v Česku není nejlehčí. První část bude o dvou nejvýznamnějších klubech a o jednom, který si to jen zkusil a o rok později spadl.
Nejvýraznější stopu zanechal klub 1. FK Drnovice, který zanikl v roce 2006. Za úspěchem nejmenší vesnice, která kdy hrála nejvyšší českou soutěž, stál jejich boss Jan Gottvald, který do klubu nasypal obrovské množství peněz a Drnovice si tak dokonce zahráli i Pohár UEFA (dnešní Evropská liga). Sezóna 1999/00 byla jejich nejúspěšnější v historii, jelikož na konci sezóny skončili třetí. Ani v Evropě si nevedli nejhůř – přes FK Budućnost Banovići postoupili, ale stopku jim vystavil TSV 1860 Mnichov, který v odvetě vstřelil jedinou branku. Krach generálního sponzora Chemapol pomohl k tomu, že se Drnovice dostaly do finančních potíží. 9 hráčů z klubů odešlo a sestupu se tak nevyhnuli. Problémy se začaly nabalovat až nakonec byly přeřazeni do třetí nejvyšší soutěže. I když se jim podařilo dva roky na to vrátit zpátky mezi českou smetánku, potíže s penězi přetrvaly, a tak musel 1.FK Drnovice skončit. Tento klub sice zanikl, ale stále existuje klub FKD (Fotbalový klub Drnovice), ten hraje pouze nižší krajské soutěže.
Mít méně jak tisíc obyvatel a hrát nejprestižnější fotbalovou soutěž u nás není nic nereálného. Povedlo se to v Blšanech, které najdeme v Ústeckém kraji. Byl to také první profesionální klub brankáře Petra Čecha. V roce 1998 se jim podařilo postoupit z druhé ligy a vydrželi v ní 8 let. Klub hrál na stadiónu, který měl kapacitu 2300 diváků. Hned úvodní sezóna 1999/00 byla nejúspěšnější, jelikož získali 6. místo. Další roky už to tak veselé nebylo a spíš se bojovalo o záchranu. Výročí 60 let od vzniku klubu jim moc nevyšlo, jelikož v ten samý rok spadli do druhé ligy, odkud se do první ligy už nikdy nevrátili. Sezónu 2006/07 hráli ve spolupráci s prvoligovým Mostem. V zimě sice skončili poslední, ale v zimním období posílili a dokázali se vyškrábat až na 8. místo. Kvůli penězům a dluhům nedostali licenci na další sezónu a byli tak přeřazeni do ČFL. Celý kádr se rozpadl a následoval pád do divize až do krajského přeboru, odkud se dokázali vrátit na jednu sezónu do divize. Mezi roky 2012-2016 hráli krajský přeboru. Finanční trable byly enormní a FK Chmel Blšany nedokázali na úvodní kola složit ani kompletní jedenáctku a byly tak nakonec vyřazeni z krajského přeboru. Rok 2016 byl konečný pro blšanský fotbal.
Z Ústeckého se přesuneme do Pardubického kraje. Zde měly krátkou epizodu mezi 16 nejlepšími v Česku AFK Atlantic Lázně Bohdaneč. Založení sahá až do roku 1918, ale vzestup přišel až s příchodem Jiřího Nováka v 90. letech. Postupně přes divizi C, ČFL a druhou ligu, dostali se až do té první. Ta jediná sezóna v Gambrinus lize (1997/98) nebyla moc povedená. Z 30 zápasů, vyhráli jen 2, 5x remizovali a 23x prohráli. Vstřelili 18 branek a 61 obdrželi. Jako poslední v tabulce je čekal pád do druhé ligy. V roce 2000 se spojili s pardubickým Slovanem. V ten samý rok ale AFK ALB zaniká. O 2 roky později se objevil nový tým z Bohdanče – AFK Atlantic Stolany-Lázně Bohdaneč. Ten nevydržel moc dlouho a rok na to ukončil své působení. V roce 2011 se do třetice objevil další klub, tentokrát SK Lázně Bohdaneč, kteří hrají 1. B třídu.