Reklama
Loading...
Reklama

V dnešním článku bych se rád přesunul do dob viktoriánské Anglie, tedy do doby, kdy hra, kterou milují doslova miliardy lidí, se teprve začínala rýsovat. Kdy kluby z chudých sociálních vrstev zakládaly první fanouškovská sdružení, aby sesadili nenáviděné kluby plných aristokratů, kteří hru naprosto ovládali. Vítejte v roce 1878.

V tomto roce majitel klubu Darwen FC bouchl do stolu a přivedl ze Skotska dva fotbalisty – James Lovea a Fergie Sutera. Ti jako jediní z týmu pobírali plat jen za fotbal, ostatní pracovali v přádelně pana majitele. A až po čase dovednosti obou jmenovaných přesvědčily ostatní, že plat si zaslouží.

Darwen FC byl první tým z chudého severu Anglie, který dosáhl na čtvrtfinále FA Cupu, a to hlavně díky práci Ferguse Fergieho Sutera! Jako kapitán mužstva zavedl úplně nové věci – křížné přihrávky a využití prostoru. Tehdy se totiž převážně běhalo jen tam, kde byl zrovna míč. A k tomu všemu on sám přidal něco, co se objevilo u hráčů až o několik let později – techniku, rychlost a umístěnou střelu.

Fergie se stal brzy miláčkem celého města, a to hlavně z jednoho prostého důvodu – dal lidem, kteří do té doby od rána do večera jen pracovali, naději, že můžou být součástí něčeho, co dokáže porazit zavedené pořádky. V tomto případě aristokraty, lidi z nejvyšších společenských vrstev, kteří rozhodovali o životech těchto lidí.

Suter tenhle rozdíl na louce za městem často smazal a dal lidem na chvilku zapomenout na všechny jejich starosti. Tedy až do roku 1880, kdy se z miláčka celého města stal zrádce, protože se kvůli lepším penězům upsal Blacburnu, kde se mu podařilo splnit sen mnoha lidí tím, že konečně jako první kapitán dělnického týmu zvedl nad hlavu pohár pro vítěze v FA Cupu. Stalo se tak 31. března 1883 po vítězství nad Old Etonians poměrem 2:1.

Pokud Vás zajímá něco více z daného období, naprosto doporučuji seriál Hra z Anglie, kterým je tento článek inspirován.

 

Reklama