Reklama
Loading...
Reklama

Je studené ráno. Z Pražského hradu vládne už dva roky Václav Klaus, a tak na kalendáři můžeme vidět datum 7. 12. 2005. Sparta Praha večer nastoupí proti švýcarskému Thunu v posledním kole skupiny B Ligy mistrů. Na promrzlou Letnou si najde cestu lehce přes 9 tisíc diváků. Pojďme si v krátkosti shrnout, v jaké sestavě Sparta do svého posledního zápasu v nejprestižnější lize nastoupila a jak proběhl.

AC Sparta Praha – FC Thun 0:0 (0:0)
Rozhodčí: Riley – Babski, Lewis (všichni Angl.). ŽK: Došek – Duruz, Savič. ČK: 78. Petráš – 85. Goncalves. Diváci: 9233.
Sparta: Blažek – Pospěch, Petráš, Petrouš, Kadlec – Šimák (60. Jeslínek), Zelenka, Hašek (82. Herzán), Poláček – Došek, Slepička (66. Matušovič).
Thun: Jakupovic – Orman, Hodzic, Goncalves, Duruz – Spadoto (57. Sen), Adriano (84. Gelson), Aegerter, Bernardini (70. Savič), Leandro – Lustrinelli.

 

Sparta překvapila už na začátku, kdy trenér letenských nečekaně nasadil Jana Šimáka, který se před nedávnem vrátil z protialkoholní léčebny. Pražané mají od začátku optickou převahu, avšak bez jakéhokoliv efektu, hosté všechny útoky odvracejí. Za zmínku stojí snad ruka Duraza, kterou však ke smůle domácích rozhodčí neviděl.

Druhý poločas se nese ve stejném duchu. S přibývajícími minutami jsou letenští čím dál nervóznější, v sázce je postup ze třetího místa do jarních bojů v Evropě. Navíc 12 minut před koncem kapitán rudých stáhne Saviče a vidí červenou kartu. I tak může Spartu spasit odchovanec Slavie Praha Adam Petrouš, trefí ale jen břevno.

Klub z Letné je s 20 body po podzimu na stejném umístění jako aktuálně jejich nástupci, tedy na 9. místě. Titulky tehdejších plátků mluví jasnou řečí: Sparta nevyužila ani poslední možnosti k vylepšení letošní mizérie a po bezbrankové remíze v probíhajícím ročníku evropských soutěží skončila. Vzhledem k postavení letenského celku je další vystoupení v prestižní Lize mistrů hudbou daleké budoucnosti.

Jako kdyby tehdejší novináři měli věšteckou kouli – druhý nejstarší klub u nás čeká na Ligu mistrů přes 15 let a ani dnes nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom v dohledné době mělo něco změnit. Musím totiž souhlasit s tvrzením odchovance TJ Spartak Mez Brumov pana  T.Ř.: “Na žádnej evropskej pohár Sparta nemá…“

Reklama