Reklama
Loading...
Reklama

Jsme zvyklí na to, že zápasy rozhodují branky. V ligovém formátu se po nerozhodných 90 minutách oba týmy musí smířit s jedním bodem. V turnajovém pavouku po remízovém stavu v základní hrací době přijde na řadu prodloužení, případně penaltový rozstřel. Ne vždy tomu tak ale bylo.

Vraťme se o 52 let nazpět do Itálie, kde se konalo evropské mistrovství. Letošní EURO mělo hrát 24 týmů, tehdy se zúčastnili jen 4 týmy (Itálie, Jugoslávie, Anglie a SSSR). O účast na finálovém turnaji v kvalifikaci bojovalo 31 reprezentací, kteří byli rozděleni do 7 skupin, kde v pavouku bojovali o účast mezi 4 nejlepšími. Dva roky zpátky na MS v Anglii Sovětský svaz vyřadil Itálii a na EURU jim to Italové chtěli vrátit. Hned první zápas turnaje bylo semifinále mezi těmito soupeři a skončil bezbrankovou remízou i po prodloužení. Kapitán Italů Giacinto Facchetti to popsal takto: „Šli jsme s ruským kapitánem společně do šaten doprovázeni dvěma člena z obou týmů. Rozhodčí vytáhl starou minci a já jsem řekl, že chci orla. Měl jsem štěstí a Itálie skončila ve finále. Stadión byl stále plný a asi 70 tisíc fanoušků čekalo na výsledek. Moje oslavy jim řekly, že mohou oslavovat italské vítězství.“

Italové nakonec domácí ME vyhráli, když je ve finále čekala Jugoslávie, která jedinou brankou v semifinále porazila Anglii. Finále taky patří mezi netradiční zápasy. Jelikož první zápas skončil i po prodloužení nerozhodně a mince nemohla byt opětovně použita, musel se zápas opakovat. O dva dny později už Italové dvěma brankami si došli pro trofej.

Reklama