Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: Zdroj fotografie: slovanpositive.com
Český fotbal, Slovenský futbal

HISTORICKÉ OKÉNKO: Československé derby – vzpomínka na Evropskou ligu v sezóně 2014/15 – SPARTA versus SLOVAN

To, co si po postupu Sparty přes nizozemské Zwolle a vypadnutí Slovanu s běloruským Borisovem přála spousta příznivců českého i slovenského mistra, se 29. srpna při losování ve francouzském Monaku vyplnilo. Budeme se těšit na federální derby!

Do základní skupiny Ligy mistrů se bohužel neprobojoval žádný český ani slovenský tým. Sparta vyhořela ve třetím předkole na švédském Malmö FF, Slovan Bratislava nestačil ve čtvrtém předkole na klub BATE Borisov.

Cesty jediných zástupců Česka a Slovenska v evropských pohárech však spojil dohromady los základních skupin Evropské ligy, který poslal oba celky do skupiny I, v níž se utkaly ještě s favorizovanou Neapolí a švýcarským Young Boys Bern.

Už před losem se hovořilo o možné konfrontaci Sparty a Slovanu. Oboustranné přání bylo vyslyšeno a díky tomu 23. října hostil Slovan doma českého mistra a o dva týdny později se na Letné zase představil slovenský mistr.

První duel na Letné byl velmi pikantní zvláště pro českého trenéra Slovanu Františka Straku, jenž si proti sobě poštval velkou část fanoušků Sparty, když v roce 2011 kývl na nabídku trénovat největší rivala Sparty, a to Slavii. František Straka se ale návratu nebál. „Jsem spojený se Spartou a jsem na to hrdý. Každý máme svou profesi a to by si všichni měli uvědomit. Na Spartu se těším. Doufám, že vše proběhne v přátelské atmosféře, ať vyhraje lepší,“ řekl po srpnovém losu rodák z Českých Budějovic. Rovněž v táboru Sparty vypuklo nadšení, když k Neapoli a bernským Young Boys přibyl Slovan Bratislava. „Slovan si snad všichni naši fanoušci přáli, bude to určitě velké derby z federální doby. Těším se na setkání s Františkem Strakou. Hráli jsme spolu za Spartu a i kvůli tomu to bude zajímavá konfrontace,“ sdělil sparťanský lodivod Vítězslav Lavička.

Uznávaný trenér vedl Spartu od léta 2012, a tak zažil i přípravné utkání z minulé sezóny právě se Slovanem, ve kterém na Letné domácí vyhráli 1:0.

S Františkem Strakou se coby trenér utkal už několikrát, například v sezóně 2010/11 v Austrálii, kde v místní první lize působil několik let v FC Sydney, zatímco jeho dávný spoluhráč byl koučem North Queensland Fury.

Z losu měl určitě radost také kapitán slovenské reprezentace Marek Hamšík, v dresu Neapole, který si zahrál proti bývalému klubu (Slovan Bratislava). Také pražská Sparta byla pro něj velmi zajímavý soupeř. „Pro mě budou zápasy proti Spartě a Slovanu specifické. Vždyť v týmu „Belasých“ jsem zažil krásnou část svého mládí a se Spartou už jsem se též několikrát setkal. Na duel s ní se stále dívám jako na derby,“ reagoval v té době záložník italské Neapole.

Reklama