Reklama
Loading...
Reklama

Mezi největší zklamání minulé sezony české nejvyšší soutěže se zařadila olomoucká Sigma. Klub z rodiště Karla Brücknera se propadl až do skupiny o záchranu a pod trenérem Látalem se kývala židle. Na začátku nové sezony je ale situace opačná. Těsně za silnou trojkou se v tabulce drží právě Sigma Olomouc, která se tím stává nejpříjemnějším překvapením úvodu nové sezony.

Už v prvním kole Hanáci naznačili své možnosti. Při premiéře v nové sezoně se jim podařilo porazit účastníka Evropské ligy Slovan Liberec a těšili se na pražskou Letnou. Tam sice od Sparty schytali porážku 3:0, ta ale Sigmu rozhodně nezlomila. Následovala totiž vítězství proti Bohemians, Brnu a Zlínu, která znamenají 4. místo a bodovou rovnost se třetí Plzní.

Sázka na odchovance

Kromě samotných výsledků je potěšující i nasazování mladých odchovanců klubu, kteří se dokonce střelecky prosazují. Jedinou branku v zápase Zlín-Olomouc zaznamenal z pozice levého obránce jednadvacetiletý Ondřej Zmrzlý. Proti Brnu se prosadil rovněž jednadvacetiletý navrátilec z hostování v Pardubicích Pavel Zifčák. V zápase s Bohemkou stačily ke vstřelení branky stejně starému Mojmíru Chytilovi pouhé dvě minuty na hřišti.

Zmínit je potřeba i Davida Zimu, který se po zimním přestupu z Olomouce do Slavie prosadil v silné konkurenci a usadil se v základní sestavě českého mistra. Naděje jsou vkládány například i do sedmnáctiletého Jáchyma Šípa, který se objevil v „záchranné“ nominaci reprezentace na zápas proti Skotsku. Pověstná olomoucká mládež tak dál chrlí talenty a přání sportovního manažera Ladislava Mináře v podobě umístění v horní polovině tabulky a odchovanců v sestavě se zatím naplňuje dokonale.

Zásluhu na vzestupu Sigmy ale nemají jen mladíci. Velkou posilou se pro Olomouc stal Roman Hubník, který své vůdcovské schopnosti a srdce bojovníka prokázal i při svém jednozápasovém návratu do reprezentace. Šestatřicetiletý bývalý hráč FK Moskvy, Sparty, Herthy Berlín a Plzně navíc v olomoucké kabině představuje osobnost, ke které můžou mladí spoluhráči vzhlížet. Čerstvou posilou se stal Francouz Florent Poulolo z Getafe, který hraje stopera nebo štítového záložníka.

Trenérské déjà vu

Svědky podobné trenérské situace jako je ta současná jsme už v Olomouci nedávno byli. Sigma v sezoně 2015-2016 okamžitě po návratu do nejvyšší soutěže opět sestoupila. Trenérem se v průběhu sezony stal Václav Jílek. Sestupu nezabránil, ale svou pozici uhájil a dostal jasný úkol: okamžitě Sigmu vrátit do nejvyšší soutěže. Na FNL si Hanáci zpočátku zvykali a vstoupili do ní třemi remízami. Kdyby ve 4. kole Štěrba v 89. minutě nevstřelil jedinou branku zápasu s Vlašimí, tak už by dost možná trpělivost vedení vypršela. Jílek ale ve funkci opět přežil, Olomouc udělala šňůru devíti vítězství v řadě a ve větší míře začala body ztrácet až na konci sezony, kdy už měla postup jistý.

Po postupu se Sigma stala černým koněm nejvyšší soutěže a dotáhla to až na konečné 4. místo. Stalo se tím něco nevídaného. Nováček dosáhl na pohárové umístění. A v předkolech Evropské ligy Olomouc ostudu rozhodně neudělala. Nejdřív s přehledem postoupila přes kazašský Kajrat Almaty a následně potrápila hvězdnou Sevillu. Doma předvedla úchvatný výkon. Proti španělskému gigantovi byla lepším týmem. Doplatila ale na neproměněné šance a prohrála 0:1. Odveta už se vyvíjela podle předpokladu a Sigma v Seville prohrála 3:0.

Působení na domácí scéně už tak oslnivé nebylo. Hanákům se ale povedlo skončit v prostřední skupině a trenér Jílek zůstal až do konce sezony. Poté přijal nabídku pražské Sparty a jak se mu v ní vedlo si jistě všichni dobře pamatují.

Pořádně nahnutá se zdála být i pozice Radoslava Látala během nepovedené minulé sezony. Důvěru ale Látal se svým asistentem Jiřím Nečkem dostal i do nové sezony a toto rozhodnutí si můžou všichni příznivci Sigmy pochvalovat. Příklad Olomouce ukazuje, že může fungovat i jiná cesta než okamžitý, ale často krátkodobý impulz týmu ve formě odvolání trenéra.

Pozoruhodný vývoj vztahu Látala s Nečkem

Zajímavá je minulost vztahu dlouholetých spolupracovníků Radoslava Látala s Jiřím Nečkem. Společně v roce 2014 s Košicemi vyhráli slovenský pohár Slovnaft Cup. Životní angažmá je ale teprve čekalo. To přišlo v polském Piastu Gliwice. Malý polský klub totiž dotáhli v útoku s Martinem Nešporem až na senzační druhé místo, čímž si Gliwice vysloužily označení „polský Leicester“.

V další sezoně se ale pohádka proměnila spíš v horor. Vstup do nové sezony se Piastu vůbec nepovedl, v předkole Evropské ligy vypadl se švédským Göteborgem a po neshodách s vedením klubu Látal rezignoval. Jeho pozici dočasně převzal Jiří Neček a mezi parťáky došlo k neshodám. Dlouholeté přátelství bylo v troskách.

Radoslav Látal poté vedl Dinamo Brest, ve kterém po čtyřech měsících i přes vítězství v Superpoháru, skončil. Dlouhého trvání nemělo ani jeho angažmá v Trnavě. Jiří Neček mezitím jako hlavní trenér vedl druholigový Třinec, se kterým skončil na skvělém 5. místě.

Vzhledem ke konci v Gliwicích bylo překvapením, že si Látal jako svého asistenta v Olomouci vybral právě Nečka. Podle slov devětapadesátiletého Nečka si ale s Látalem dávné neshody vyříkali. Přečkali spolu špatné výsledky v minulé sezoně i Látalovy spory s Václavem Pilařem a letošní sezonu Sigma pod jejich vedením rozehrála nad očekávání dobře.

Související články:

Reklama