Reklama
Loading...
Reklama
Zdroj fotografie: Ondřej Hájek / ČTK

Úvod

Český fotbal je svými brankáři pověstný. Petr Čech, Tomáš Vaclík nebo Jiří Pavlenka, to jsou gólmani, kteří už zanechali (a ještě zanechají) svou stopu ve světovém fotbale. Co ale přímo v tom českém? Přichystali jsme pro vás TOP 7 brankářů s nejvíce odchytanými zápasy v tuzemské lize!

Zdroj fotografie: Luděk Peřina / MAFRA

7. Petr Drobisz – 288 startů

Rodák z Třince v lize působil patnáct sezon, nejvíce z nich odchytal v dresu Slovácka, začínal ale v Jablonci. Startů mohl přidat víc, jenže během angažmá v Olomouci byl údajně zapletený v kauze Kapr a na podzim 2011 dostal osmnáctiměsíční zákaz fotbalu. Po jeho vypršení přidal ještě krátkou štaci v tehdy prvoligovém Znojmě.

Zdroj fotografie: FK Jablonec

6. Michal Špit – 300 startů

Vítěz ligy se Spartou ze sezony 2002/03, ve které ale dělal dvojku jinému brankáři, legendárnímu Jaromíru Blažkovi. Vytáhlý gólman s vynikajícím výhozem se během herní kariéry stal symbolem Jablonce, v jehož dresu odchytal dvanáct sezon. Dnes je zpátky na Letné – spolu s jiným bývalým brankářem, Davidem Bičíkem, trénuje gólmany pražského klubu.

Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

5. Aleš Hruška – 303 startů

První ze dvou stále aktivních brankářů na seznamu, který se pravděpodobně ještě během této sezony v žebříčku posune. Brankář Plzně nezažil loni úplně povedenou sezonu – i kvůli jeho chybám Viktoria vypadla z fotbalové Evropy. Letos to chce napravit, proti Dynamu Brest byl jistý.

Zdroj fotografie: Deník

4. Tomáš Poštulka – 309 startů

Šestinásobný vítěz ligy s pražskou Spartou má ve svém životopise jednu zajímavou kolonku. V počátcích své kariéry odchytal asi šest zápasů v nejvyšší kostarické lize. Jeho otec tam totiž po revoluci trénoval a Tomáš nemohl zůstat neplnoletý sám v Česku. Po návratu do vlasti už ale přidával zápasy se Spartou, Teplicemi, Hradcem Králové nebo třeba Duklou.

Zdroj fotografie: FK Teplice

3. Tomáš Grigar – 310 startů

Už osmnáctou sezonu právě začíná gólman Teplic. Startem v prvním kole se osamostatnil na třetím místě – pravděpodobně na něm ale zůstane. K druhému místu by musel nasbírat ještě necelou stovku zápasů. I tak legenda stadionu Na Stínadlech zůstane dlouho v srdcích severočeského klubu, v němž strávil naprostou většinu své kariéry.

Zdroj fotografie: Pavel Mazáč / Sport

2. Jaromír Blažek – 401 startů

Pokud bychom počítali odehrané sezony, bral by Jaromír Blažek prvenství. V počtu startů se ale sedminásobný mistr ligy musí spokojit s pomyslnou stříbrnou medailí. Brankářskou stálici má většina z nás spojenou hlavně s rudým dresem Sparty, jen v Praze chytal ale i za Bohemians 1905, Viktorii Žižkov a hlavního rivala Slavii, v jejímž dresu v lize začínal.

Zdroj fotografie: Barbora Reichová / Sport

1. Martin Vaniak – 432 startů

Brankář, který loni oslavil 50. narozeniny, se nejvíce proslavil v dresu Slavie. Nejvíce zápasů ale odchytal za olomouckou Sigmu. Fanoušky týmu z Hané byl před nedávnem zvolen brankářem století. Známý byl svými zákroky na čáře, které mu vynesli přezdívku „Čaroděj“. Po skončení kariéry Vaniak vystřídal několik klubů jako trenér brankářů.

Související články:

Reklama