Reklama
Loading...
Reklama

Takovou trenérskou osobnost v Třinci nepamatujeme! Populární František Straka se překvapivě ujímá pozice hlavního trenéra klubu na chvostu Fotbalové národní ligy a druhá nejvyšší soutěž i díky tomu nabírá na atraktivitě. Slezskému klubu se po čtyřech odehraných zápasech ještě nepodařilo bodovat a o své místo přišel hlavní trenér Svatopluk Habanec.

Třineckým reálně hrozí boj o holou záchranu v profesionální soutěži a známý motivátor s pověstí trenéra záchranáře Straka tak v této situaci může být ideální volbou. O milovníkovi německého fotbalu se mluví jako o trenérovi, jehož angažmá netrvají dlouho, zato je ale schopný tým v krizi rychle zvednout a zachránit. Podobný průběh mělo i jeho poslední angažmá v Karviné. Teď se Franz Straka do Moravskoslezského kraje vrací, ovšem o patro níž.

Třinecký klub v krizi

Jak se Třinec do svízelné situace dostal? V 1. kole proti Líšni nejvýchodnější účastník FNL dvakrát vedl, přesto zůstal po prohře 2:3 bez bodu. Především kvůli nekvalitě ve finální fázi Třinec nebodoval ani ve Varnsdorfu, se kterým prohrál 1:0. V dalším zápase se do vedení 13. klub minulé sezony FNL dostal na Dukle po trefě odchovance Lukáše Ciencialy. Vedení ale neudržel a na Julisce prohrál 3:1. Skutečný propadák ale teprve měl přijít. Debakl 0:5 v posledním zápase od Jihlavy znamená nejvyšší porážku na domácím hřišti v novodobých dějinách třineckého klubu. To už trenér Habanec těžko mohl ustát.

Problémy klubu zpod Javorového začaly už mnohem dřív. V zimě Třinec přišel o své dva klíčové hráče v ofenzivě. Jmenovitě o střelce Filipa Kubalu, který se vrátil do Slovácka a o Luise Arroya. Ekvádorec zamířil do Jihlavy. V jarní ligy FNL Třinec zaznamenal 2 výhry, 3 remízy a 9 porážek. Horší v jarní části už byly jenom beznadějně poslední Vítkovice. Díky zvládnuté podzimní části měl Třinec dostatečný náskok, aby se nemusel strachovat o udržení a sezonu nakonec zakončil na 13. místě.

Kvůli komplikacím spojeným s koronavirem a karanténou, kterou musel třinecký klub absolvovat, se vedení rozhodlo dát trenéru Habancovi šanci i do nové sezony. Trenérem Třince se jednapadesátiletý kouč stal v létě 2019 po dvouleté přestávce od trénování a přivedl si hlavně fotbalisty, které znal ze svých předchozích angažmá. Třineckými hráči se tak stali například Filip Hlúpik, David Machalík nebo Jiří Valenta. Před Třincem Habanec úspěšně vedl Ústí nad Labem a Slovácko. Naopak příznivci Brna mu dodnes nemůžou přijít na jméno.

Po sezoně klub z města železáren a hokeje opustili velezkušení Ondřej Kušnír s Jiřím Valentou. V kádru se sice objevilo velké množství nových tváří, značnou část z nich ale tvoří hráči na hostování. Kmenovými fotbalisty Třince se stali například Jan Javůrek z Jihlavy, Jakub Habusta z Katowic nebo Nigerijec Christian Attah Junior ze Seredě. Z hráčů za hostování oblékají třinecký dres kupříkladu brankář Karviné Martin Pastornický, talent Olomouce Tomáš Zlatohlávek nebo synovec bývalého reprezentačního stopera Jakub Bolf.

Zabere ikonický tataráček i v Třinci?

Zkušený Straka už za sebou má angažmá v Teplicích, Spartě, Plzni, Slavii, Českých Budějovicích, Příbrami a Karviné. V zahraničí působil nejen v Ahlenu, Innsbrucku, OFI Krétě, Ružomberoku, Gdyni nebo Slovanu Bratislava, ale v jeho životopisu se vyjímají i exotická angažmá v Austrálii a Egyptu. V jednom zápase si dvaašedesátiletý emotivní kouč vyzkoušel i pozici trenéra reprezentace.

Strakovy zkušenosti a schopnost dostat tým z krize na klubovém webu zmiňoval i generální manažer Třince Karel Kula. „Díky dobrým vzájemným vztahům bylo naše jednání rychlé a korektní. S Františkem Strakou jsme se domluvili na spolupráci do konce letošní sezony, tedy do června příštího roku. František Straka je zkušený trenér, který dokáže zvládat krizové situace. Pevně věříme, že pro naše mužstvo bude tím správným impulsem a dokáže je zvednout.“

Zarážející jsou slova sportovního manažera Třince Marka Čelůstky, který po zápase s Jihlavou hovořil o špatném přístupu hráčů. „Fotbalisté k tomu přistupují tak, že přijdou, odtrénují a vezmou si peníze. To je špatně. Pokud se okamžitě nezlepší, stanou se hrobaři třineckého fotbalu.“ Z těchto slov je patrné, že jedna ze silných stránek Františka Straky, a to namotivovat hráče, v Třinci najde svého uplatnění.

Po skvělém 5. místě ze sezony 2017/2018 to s třineckým fotbalem jde postupně z kopce. Povede se slavnému Franzovi propad zastavit? Začátek ho čeká hodně ostrý. Na programu totiž Třinec momentálně má druhý tým tabulky. To znamená, že poprvé budou moct hráči Třince progres pod Strakovou předvést už v sobotu v zápase proti favorizované Viktorii Žižkov. Na domácím Stadionu Rudolfa Labaje Franz poprvé svůj tým v zápase povede o týden později, kdy by se Třinec ve dvakrát odloženém zápase měl postavit Vlašimi. Následovat bude zápas proti vedoucímu Hradci Králové. Kromě ligových bitev se může Straka těšit i na atraktivní pohárový zápas proti Baníku Ostrava, který Třinec odehraje doma během listopadové reprezentační přestávky.

Související články:

Reklama