Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: skslovan.com
Slovenský futbal

Fortuna liga sa mohla zúžiť na 10 účastníkov. Prospelo by to?

Slovenská najvyššia súťaž mala pri odchodoch Serede a Senice možnosť nepribrať nijaký nový klub a jednoducho zúžiť ligu na 10 tímov. Tejto možnosti sme sa nedočkali. Najvyššiu súťaž si teda zahrajú Podbrezová, Banská Bystrica a Skalica. Prvý klub, mal postup jasný, bez ohľadu na to, či by sa menila štruktúra súťaže, alebo nie. Bystrica nemusela hrať baráž so Zlatými Moravcami a posledný menovaný, postúpil, hoci v druhej lige obsadil len tretie miesto. Zmena štruktúry, sa teda neudiala, no i tak je zaujímavé sa pozrieť na to, ako by to vyzeralo, keby sa súťaž podarilo zúžiť.

Každoročne máme na Slovensku v rámci futbalu problémy. Tie sa najčastejšie týkajú finančných problémov klubov, prípadne nedostatočnej kvality štadiónov, ktoré tak neumožňujú tímom pôsobiť v najvyššej lige. Často sa to rieši prenájmom štadiónov iných klubov a neustálymi výnimkami, ktoré mužstvá dostávajú. Práve tejto skutočnosti by mohlo menej účastníkov pomôcť.

Zníženie počtu tímov by pomohlo zúžiť aj problémy

Ak sa pozrieme spätne na predchádzajúci ročník, zistíme, že kvantum tímov malo množstvo ťažkostí, s ktorými sa hrá skutočne ťažko. Senica mala komplikácie s financiami a hráči nedostávali výplaty. Sereď i Liptovský Mikuláš nemali štadión, na ktorom by pravidlá povoľovali hrať, a tak pôsobili na štadiónoch v Trnave, respektíve v Poprade. Toto číslo je skutočne alarmujúce. Celkovo je to až štvrtina mužstiev a to sme spomenuli len tie najzávažnejšie a najznámejšie problémy.

Toto všetko ukazuje, že na Slovensku v aktuálnom stave, v akom sa náš futbal nachádza, je skutočne náročné, nájsť pre súťaž 12 klubov, ktoré sú schopné jej dať aspoň to základné, čo by mali mať. Taktiež by menší počet družstiev zabezpečil viac kvalitnejších zápasov.

Súťaž by sa musela zmeniť celkovo

Ak by sme mali mať len 10 klubov, musela by sa pravdepodobne zmeniť celá liga ako taká. Momentálne funguje na základe toho, že sa po odohratí 22 zápasov rozdelí na dve časti. To by teraz nebolo možné uskutočniť, minimálne nie spôsobom, že by v skupine o titul hralo šesť účastníkov. Celkovo by nebolo možné hrať baráž o Európu takým spôsobom ako doteraz.

V sezóne 2005/2006 mala takisto 10 tímov. Baráž neexistovala a kvalifikačné miesta pripadli prvým trom klubom. Posledné bolo priradené tímu na štvrtom mieste, prípadne víťazovi poháru. Bolo jasné, že aj tento systém fungoval. Zmenil sa až o rok neskôr, čo pomohlo aj bratislavskému Slovanu k postupu z druhej ligy.

Reklama