Reklama
Loading...
Reklama

Patrně největší sparťanskou jistotou poslední doby je brankář Florin Nita. Ani v jednom ze tří zápasů jarní části nenašel přemožitele a cesta jeho kolegy Milana Heči do branky se jeví jako velmi trnitá. Ten se naopak dostává opět do pozice, v níž ze Slovácka přicházel. V létě 2018 ho Sparta kupovala jako brankářskou dvojku vytvářející větší konkurenci na tomto postu. Na jistou dobu se sice stal sparťanským brankářem číslo jedna a fanoušci ho tak brali, neboť se počítalo s odchodem Florina Nity. Ten se však podle všeho konat nebude a patrně se naskytne více brankářských otázek.

Rumunský brankář přišel na Letnou už na začátku roku 2018 a měl důstojně nahradit slovenského brankáře Martina Dúbravku, jehož si vybral do svých řad anglický Newcastle United. Nita měl za sebou pět působení ve Steaue Bukurešť a jako brankář největšího rumunského klubu budil velká očekávání. Dostavily se však spíš rozpaky plynoucí i z celkové sparťanské situace, kdy byl ligový titul fakticky nedosažitelnou metou a přicházely i brzké konce v evropských pohárech.

V armádním klubu z rumunské metropole vybojoval za pět let svého působení šest trofejí. Sparťanská kapitola jeho kariéry působí zatím mnohem skromněji a najdeme v ní momenty, na něž by rád velmi rychle zapomněl. Patřil například k hlavním aktérům největší sparťanské ostudy za poslední roky v podobě vyřazení v předkole Evropské ligy srbským týmem Spartak Subotica. Jevil se jako brankář bez schopnosti chytit “něco navíc”. Pšenka mu začala opět kvést až pod vedením Václava Kotala. Ten jeho vrácením na post jasné brankářské jedničky zariskoval, ale toto rozhodnutí se zatím jeví jako krok správným směrem. Na Letné se mluví i o možnosti prodloužit rumunskému brankáři smlouvu, na což by si ještě před Vánocemi moc lidí nevsadilo.

Mnoho důvodů k zamyšlení má naopak Milan Heča. Sparta měla být po osmi letech v dresu Slovácka největší výzvou jeho kariéry. Během jeho působení ve Starém Městě se nikdy nekonal děsivý sestupový scénář. Trenéři na něj velmi spoléhali a on se jim dokázal mnohdy bohatě odvděčit a i fanoušci mu patrně přáli jistou odměnu. Teď však prožívá jednu z klíčových sezon a zatím příliš trumfů v ruce nedrží. Na jaře bude slavit třicáté narozeniny a právě v té době může zažívat období plné zásadních otázek, zda by neměl své umění zkusit předvést ještě v jiném dresu. Určitě bude potřebovat vrátit sebedůvěru a v tomto ohledu nyní Letná nepředstavuje ideální místo. 

Nedávno jsme vzpomínali rovněž na českého reprezentačního brankáře Tomáše Vaclíka. Končící smlouva ve španělské Seville začíná budit úvahy o jeho návratu do Sparty. Ten by se však patrně konal pouze při vymezení pozice brankářské jedničky pro odchovance ostravských Vítkovic. Tu by vzhledem k současné Nitově formě rozhodně jistou neměl a zahraniční scénář by se stal v případě prodloužení smlouvy rumunského brankáře pravděpodobnějším. I on by však měl mít co nejdříve jasno, aby se pokračování jeho kariéry nešilo “horkou jehlou”.

Sparta musí otázku brankářské jedničky pro další sezonu co nejrychleji vyřešit. V minulých letech totiž zažila až moc přehmatů.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Konec Václava Kotala na Letné může být velmi blízko
  • Tomáš Vaclík se vrátí do Česka možná dříve, než bychom čekali
  • NOVÉ ČÍSLO MAGAZÍNU
  • Reklama