Reklama
Loading...
Reklama

Štruncovy sady se ve středu večer promění v bojiště. Takhle velkou důležitost derby České republiky a Slovenska již dlouho nemělo. V sázce je bez přehánění všechno. Češi se porvou o naději postoupit do elitní skupiny Ligy národů, Slováci o setrvání v té stávající.

Federální souboj našich mužstev mívá vždy punc opravdového derby. Tentokrát půjde však o mnohem více. Pro každého fotbalového fanouška na území bývalého Československa se zítra zastaví čas. Na dálku budou totiž tlačit svou reprezentaci k vítězství.

O co se hraje?

Situace ve skupině B je značně komplikovaná a rozuzlení přinesou právě až poslední dva zápasy. Česká republika – Slovensko a Izrael – Skotsko. Každá země bude v nervozitě sledovat dění svých soupeřů v souběžně hraném zápase.

Z českého pohledu je scénář úspěchu jasný. Vyhrát federální derby a doufat, že Skotsko v Izraeli ztratí body. V tom případě bychom totiž Skoty v tabulce na prvním místě přeskočili a postoupili do elitní skupiny Ligy národů. Zde by nás za odměnu čekaly prestižní souboje s nejlepšími fotbalovými národy Evropy.

Slovenská situace je poznání složitější. Do derby vstupuje jako papírový outsider a musí spoléhat na to, že se Izraeli nepodaří získat doma proti ostrovnímu soupeři body.

Pokud by Izrael vyhrál, slovenský tým nehledě na vlastní výsledek sestupuje o soutěž níž. Znamenalo by to propad na úroveň týmů jako Lucembursko, Kosovo nebo Litva. Čili velká ztráta prestiže protkaná zápasy s neatraktivními soupeři.

Zprávy z českého tábora

Český tým upřímně zrovna dvakrát neoplývá konzistentními výkony. Umíme zabrat či příjemně překvapit, stejně tak dokážeme však nemile zaskočit. Z nedělního zápasu s Izraelem jsme si s čistým kontem odnesli výhru 1:0. Měli jsme však i dávku štěstí.

Slabý výkon hráčů v druhé půli totiž dal Izraelcům hodně prostoru výsledek zvrátit a odvést si z Plzně body. Proti Slovákům bude nutné od první minuty až do poslední nevzdávat jediný míč.

“Změna jim asi prospěla, když postoupili (na EURO). Slováci hned potvrdili postup vítězstvím nad Skoty a teď jedou k nám. Budou určitě dobře připravení. Bude to derby se vším všudy,” uvědomuje si trenér Jaroslav Šilhavý.

Dá se očekávat, že Šilhavý neudělá mnoho změn v sestavě. Střed hřiště je jasně daný. Trio Souček – Darida – Král bude nesmírně důležitá. Ofenzivní akce by měly proudit přes Jakuba Jankta, který hraje ve výborné formě.

Bylo by rozhodně k uvážení na místo pravého záložníka postavit třiadvacetiletého Václava Černého. Mít dvě dynamická křídla by totiž mohlo dělat slovenské obraně velké problémy.

K vítězství může českou reprezentaci potáhnout i samotné prostředí. Národní tým ve Štruncových sadech málokdy prohrává. To ostatně potvrdil i v neděli.

Slovenští nájezdníci s novým velitelem

Ze slovenského pohledu je situace téměř nečitelná. Do nedávna reprezentaci vedl český trenér Pavel Hapal. Po prvním střetu se Skotskem byl však odvolán a zastoupil ho Štefan Tarkovič.

Ten byl postaven před velmi náročný úkol. Pokusit se vyhrát klíčový souboj a probojovat se na EURO 2021 a udržet tým ve skupině B Ligy národů. První část splnil, když po prodloužení jeho tým porazil Severní Irsko a zajistil si místo na evropském šampionátu.

Druhému úkolu vykročil rázně naproti, když v neděli porazili Slováci lídra naší skupiny Skotsko 1:0. Dvě výrazné výhry dodali slovenským fotbalistům dlouho postrádané sebevědomí.

Hráči jako Ján Greguš, Marek Hamšík nebo Ondrej Duda, tak nepřijedou s odevzdanými obličeji. Právě naopak. Přijedou se porvat o přežití.

“Pojedeme se do Plzně poprat o dobrý výsledek, nechceme skončit poslední ve skupině,” prohlásil trenér Štefan Tarkovič.

Bitva s nejasným výsledkem

Jedna věc je na tomto derby jistá. Neexistuje žádný možný scénář, který by uspokojil obě strany. Žádný možný výsledek nepošle Čechy vzhůru a zároveň udrží Slováky v aktuální skupině.

Proto se budou hráči na hřišti rvát o každý míč a nevypustí jediný souboj. Vzájemné přátelské vztahy, které mezi sebou mnozí fotbalisté obou zemí mají, půjdou na 90 minut stranou.

Štruncovy sady budou svědky velké bitvy národních bratrů, ze které může vyjít jen jediný vítěz.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama