Reklama
Loading...
Reklama

Když se řekne Moravskoslezský kraj, fotbalovému fanouškovi se v podstatě automaticky vybaví Baník Ostrava. Tamní největší sportovní fenomén nenechává v podstatě žádného fotbalového fanouška klidným. Příznivci fotbalu z druhé strany regionu se většinou kloní k týmu Opavy. V této souvislosti vzniká velká fotbalová nenávist. Karviná působí v tomto kontextu jako ten “třetí vzadu”. Je tomu skutečně tak? Karviná patří k městům, kde v jednu chvíli profesionální fotbal v podstatě zanikl. Tamní fanoušek David nám poví, jak tam prožíval různé fotbalové turbulence.

 

Jak se z vás stal fanoušek Karviné?

“Jako Karviňák jsem začal navštěvovat zápasy FC Karviná. Někdy v 90. letech mě vzal otec poprvé na fotbal. Kolem roku 2000, kdy FC Karviná zaniklo se většina fanoušků přesunula do Ostravy a po vzniku MFK Karviná jsme se přesunuli zase zpět.”

 

Vzpomenete si na svůj první zápas, který jste navštívil?

“Na první zápas už si nevzpomínám.”

Fanoušci z jiných částí republiky si tento region spojují takřka výhradně s Baníkem Ostrava. Je Karviná důkazem toho, že to zcela neplatí?

“Určitě. V 90. letech právě i ostravští fanoušci jezdili do Karviné, ale to už dnes skoro nikdo neví. Bohužel nás nejvíce poškodil krach a zánik bývalého FC Karviná a ta tím de facto zmizela z očí veřejnosti, protože tady zůstal jen Jäkl a ten hrál nižší soutěže.(karvinský fotbalový klub TJ Jäkl Karviná- pozn. aut.).

Najdou se mezi fanoušky Karviné tací, co zároveň fandí Baníku Ostrava?

“Určitě ano. Budou i tací, co navštěvují i stadion ve Vítkovicích, ale myslím, že po konci Bazalů těchto fanoušků ubylo. Najdeme ale i lidi z Karviné, co fandí Baníku a na zápasy MFK nikdy nešli.”

Jak velký je vlastně karvinský kotel?

Zhruba 50-100 lidí. Bohužel záleží na tom, jaký zápas se zrovna hraje, což je velká škoda, protože potenciál tady je.”

 

Fanoušci jsou jen z Karviné nebo přijíždí i ze širšího okolí?

“Jezdí i lidé z okolních obcí a měst, ale většinu má samozřejmě Karviná”.

Na přelomu tisíciletí v jednu chvíli karvinský fotbal takřka zanikl. Jak jste to prožíval?

“No to bylo velice smutné období a málokdo asi věřil, že by se u nás ještě mohl hrát fotbal na ligové úrovni. Chodilo se hlavně na házenou na místní Baník, který měl v té době velké úspěchy a za ligovým fotbalem se jezdilo do Ostravy na Bazaly. Tam se postupně přestalo jezdit, když začal v Karviné hrát MFK. Zhruba v letech 2008- 2010 se konal opět trvalý přestup sem.”

Chodil jste pravidelně i na nižší soutěže?

“Na MFK od divize a předtím na několik utkání Jäklu. To byl jen místní přebor.”

Kdo byl hlavním zachráncem karvinského fotbalu?

“Nechtěl bych nějak jmenovat, abych někoho nevynechal, ale hlavní postavou byl samozřejmě pan Volf (Jan Volf- šéf MFK Karviná pozn. aut.)

Jednou z karvinských fotbalových perel poslední doby bylo angažmá kovaného sparťana Františka Straky. Jak ho fanoušci vnímali?

“No někdo si zanadával, jiní byli spokojeni a překvapeni, že se odhodlal jít právě k nám. Myslím, že jsme všichni byli plní očekávání. Posléze byl ze strany fanoušků oblíbený.”

Kdo je pro Karvinou největší rival?

Opava. Tam je to dáno i tou baníkovskou minulostí.

Jaký je váš nejlepší moment jako fanouška Karviné?

“Stoprocentně výhra 2. ligy a tím pádem postup do nejvyšší soutěže. A také stadion v Ráji (městská část Karviné- pozn. aut.)”. Tohle může překonat snad jen postup do Evropy.

A ten nejhorší?

Krach FC Karviná.

Jaké je vaše největší přání jako fanouška Karviné?

“Držet se v lize, co to půjde a vychutnávat si ligové zápasy na tribunách a zažít aspoň jednou větší úspěch s klubem v českém poháru nebo v lize.”

Jak byste charakterizoval typického českého fanouška?

“Pivo, klobásy a kecy.”

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Dominik Hartmann: “Valenta junior sice dle papírů podporuje Slovácko, ale realita je jiná”
  • Jan Holzknecht: “Fanoušci úspěchu se najdou všude”
  • Reklama