Reklama
Loading...
Reklama

Jedním z příjemných překvapení loňského ročníku nejvyšší fotbalové soutěže bylo Dynamo České Budějovice. Jako nováček skončilo na sedmém místě a dlouho usilovalo také o účast ve skupině o titul, o níž jihočeský tým nakonec obral ostravský Baník. České Budějovice předváděly i poměrně atraktivní fotbal a dlouho si fanoušci vzpomínali například na vystoupení týmu Davida Horejše na pražské Letné, kde tým obral o dva body pražskou Spartu a dlouhou dobu sahal po vítězství. To je však minulostí a České Budějovice se nachází na chvostu tabulky. Co vlastně stojí za touto změnou.

 

Tým držela pohromadě trojice zkušených odchovanců, kteří chtěli klubu oplatit jeho výchovu pro velký fotbal. Na českobudějovické soupisce se tak vyjímala jména Jaroslav Drobný, Jiří Kladrubský a později Tomáš Sivok. Tento bývalý reprezentant, jež strávil nejlepší fotbalová léta v tureckém Besiktasi Istanbul kromě zkušeného hráče představoval rovněž přirozeného vůdce ochotného za všech okolností “žrát trávu”. Prakticky celý tým se od něj učil zapálenosti pro hru. Někdejší reprezentant měl podle většiny tamních fanoušků největší podíl na relativní fotbalové pohodě. Dlouho dopředu však také deklaroval svůj fotbalový konec a naskýtá se nyní otázka, zda nebraly České Budějovice tento fakt na příliš lehkou váhu. 

Jisté semeno pochybnosti zaselo v minulém ročníku vyjádření Jaroslava Drobného v pořadu Tiki- taka, kde otevřeně mluvil o tom, že vztahy mezi hráčským kádrem a klubovým vedením mají k ideálu hodně daleko a nadřízení hází hráčům klacky pod nohy. To jeho představitelé pochopitelně dementovali a zdůrazňovali například výrazně vylepšenou gáži některých hráčů, jež pomohli k postupu mezi českou fotbalovou elitu. Jaroslav Drobný reagoval dalšími výroky o tom, jak vedení škodí jihočeskému klubu. O vzniku osobních antipatií může nasvědčovat například i fakt, že Tomáš Sivok nekoupil podíl v Dynamu a naopak se mluvilo o jeho pozdějším manažerském působení ve Spartě. 

Poté, co Tomáš Sivok udělal tečku za svou kariérou, obecně se předpokládalo, že jeho roli převezme další někdejší hráč Sparty Jiří Kladrubský, ale jeho potenciál se jeví jako omezený. Děje se tak už z toho důvodu, že ho během kariéry několikrát postihlo zranění a nemohl tak své umění předvést tak výrazně jako třeba Tomáš Sivok. V nynější českobudějovické situaci se však dá předpokládat jeho výraznější působení v kabině Dynama.

Boje o ligovou záchranu očekávali fanoušci především v minulé sezoně. To se nekonalo a vzhledem k tomu, že ročník dopadl nad očekávání dobře, dostavila se také jistě mnohem větší očekávání z fanouškovské obce. Sezona však začala šestigólovým debaklem od pražské Slavie a dostavilo se tak hned na úvod velmi tvrdé varování. Dynamo v úvodních šesti kolech dokázalo o body obrat Baník Ostrava, Mladou Boleslav a Opavu, ale na první vítězství v tomto ročníku stále čeká.

V neděli se Dynamo utká se Zlínem a v následujícím kole cestuje na hřiště dosud stoprocentní Sparty. Není tedy čas na přemýšlení o změně herní strategie. David Horejš působí na postu hlavního trenéra již pět let, ale v podstatě poprvé nyní dostává roli krizového manažera. Tým přebíral po sestupu z nejvyšší soutěže v roce 2015 a po čtyřech letech splnil úkol v podobě postupu do 1. ligy. Nyní má za úkol zahnat sestupového strašáka. Najde se na Střeleckém ostrově nový Sivok?

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Budějovice přišly o svojí oporu
  • Reklama