Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Doutníky Praha
Reklama
Probrání se Plzeň k titulu?
FOTO: FC Viktoria Plzeň
Český fotbal

„Důležitý jsou body, na všechno ostatní se vy*er!“ – Probrání se Plzeň k titulu?

Citát Milana Brabce směřovaný k Ivanu Horníkovi, který proslavila Čtvrtníčkova divadelní hra „Ivánku, kamaráde…“, perfektně sedí na přístup Viktorie Plzeň. Západočeši pod trenérem Bílkem vychází z defenzivního pojetí hry, což na pohled není žádná krása, ale body, body to nese.

Předně Viktoriány zdobí nejpevnější obrana v lize. Pouhých sedmnáct inkasovaných branek v sedmadvaceti ligových zápasech je velmi dobrá vizitka defenzívy Západočechů. Horší je to na opačné straně hřiště.

Z první trojice týmů v tabulce se plzeňští radovali z gólu nejméně často. Hned patnáct vítězství z celkových dvaceti vybojovali pouhým jednogólovým rozdílem. V průběhu jara se zdá být tento jev ještě markantnější, s výjimkou zápasu s trápícími se Pardubicemi.

Nehledě na první místo v průběžné tabulce se množí kritické hlasy směřující na herní projev Plzně. Nutno přiznat, že koukat se na hru Viktorie moc nedá, respektive taktický styl, který jí ordinuje trenér Michal Bílek, není pro diváka příliš zábavný. Otázkou je, zda je důležitější efektnost či efektivita?

Defenziva je základ

Bílek nebyl nikdy vyznavačem totálního fotbalu a týmy pod jeho vedením vždy zdobila především pevná obrana. V Plzni bývalý trenér národního týmu upřednostnil efektivitu nad efektností a ušil taktiku na míru hráčům, které má k dispozici.

Jistě, i Viktoriáni umí zatlačit soupeře do defenzivního postavení, což předvedli i v posledním zápase proti Slavii. Mají kombinačně kvalitní hráče jako Sýkora, Bucha nebo Čermák, kteří dokáží podržet balon a rozjet zajímavé akce směrem k bráně soupeře. Nicméně vydržet ve vysoké intenzitě celý zápas je vzhledem ke složení kádru velmi riskantní, a proto většinu času Plzeň vychází z hlubšího obranného bloku.

V minulosti byli nejen fanoušci zvyklí na výrazně ofenzivnější přístup týmu ze západu Čech.  Předchozí trenéři vyžadovali vyšší pressing, aktivnější ofenzivní činnost a Viktorie střílela více gólů. K tomu připočtěme fakt, že Plzeň nedává mnoho gólů ze hry. Takřka polovinu branek v probíhajícím ročníku vsítila ze standardní situace a hned šest z penalty. Jedná se tedy o poměrně velký kontrast, na který je potřeba si zvyknout.

Navíc je veřejným tajemstvím, že finanční kondice klubu ze západočeské metropole není taková jako v minulosti. V rozpočtu chybí peníze z evropských pohárů, na kterých byla Viktorie v minulosti závislá, a příchod nového investora se prozatím minimálně zadrhl. V takových podmínkách je aktuální pozice Plzně v podstatě zázrak.

Na rozdíl od Slavie či Sparty nepřivedli Západočeši v posledních dvou přestupních obdobích žádnou velkou posilu a na trhu s hráči se pohybuje Plzeň velmi zdrženlivě. Řada klíčových hráčů přišla buďto na volný přestup nebo jsou v klubu na hostování, byť třeba s budoucí opcí. Bílkovi tak v podstatě nezbyla jiná varianta, než vsadit na kompaktní obranu a týmovost.

Klopýtající konkurence

Kritika vůči předváděné hře Plzně není v kontextu všech faktorů zcela oprávněná, zejména když přináší body, a to je to hlavní. S obdobným přístupem slavil dlouhá léta úspěchy portugalský excentrik José Mourinho, který nejednou zvítězil díky „zaparkovanému autobusu“ před pokutovým územím.

Zůstává tak otázkou, zda s tímto přístupem mohou Plzeňští dokráčet k titulu? Zcela jednoznačně mohou. Největší konkurent z Edenu válčí na dvou těžkých frontách a na kádru červenobílých si účast v Evropské konfereční lize vybírá svou daň. Druhý konkurent z Letné na Viktoriány ztrácí pět bodů a jeho výkony jsou minimálně nekonzistentní. Svěřenci Pavla Vrby dvakrát zahrají perfektně, těší se z návratu do boje o titul, aby záhy dostali facku, která jejich snahu zcela devalvuje.

Obě pražská “S” tedy mají svých starostí dost a Plzeň si tak může svým odpovědným přístupem k defenzivě účelně dokráčet až pro titul mistra ligy. Co ale v létě? Bude Bílkovo defenzivní pojetí fotbalu efektivní i proti evropské konkurenci? Nejednou v minulosti se ukázalo, že co stačí u nás v lize je v evropských pohárech málo.

Reklama