Reklama
Loading...
Reklama

Na rozhovor se Žonglem si udělal čas bývalý český reprezentant a mnohaletými zkušenostmi ze zahraničí ověnčený strážce brány Jaroslav Drobný (41). Gólmanský post zastával třeba v řeckém klubu Panionios Athény, holandském Den Haagu a především ve známých německých klubech jako jsou Hertha Berlín, Hamburger SV či Werder Brémy. Nyní stále výborný brankář se vrátil domů do Českých Budějovic. Ale ne všechno, co v Dynamu po návratu zažívá, hodnotí kladně. Ba naopak, angažmá mu po několika nepochopitelných situacích pořádně zhořklo. Proto vám přinášíme úryvek rozhovoru nikoliv od začátku ale přímo z té nejzajímavější pasáže.

Pojďme teď v našem povídání do Čech. Před chvílí jsme zmínili házení klacků pod nohy. Musím se tě zeptat na ožehavé téma, které jsi nakousl v televizním pořadu Tiki Taka. Tam jsi byl na české poměry nezvykle upřímný, minimálně co se týče chodu Dynama a lidí v něm působících. Nemyslel sis, že tě to bude nakonec stát „místo“? Nebo jsi na to v tu chvíli nemyslel a prostě jsi řekl, cosi měl zrovna na jazyku.

Nemyslel, já když jsem to řekl, tak si za tím stojím. Protože se to vyloženě stalo a mám na to svědky. Mluvil jsem s těmi lidmi, nešlo jim „pomoct“. Proč by mě měl někdo za to vyhazovat? Když by mě vyhodili, museli by mě doplatit. Já jsem nikoho nepomlouval, řekl jsem pravdu. A nevím, jak se to tady dělá, ale kdyby mě někdo chtěl vyhodit a já mám přitom smlouvu, tak by se to asi řešilo právně.

Proč bych se měl bát? Když někomu něco řeknu a on to schválně neudělá, řeknu mu to znova – a nic? Jdu za šéfem a ten nereaguje, to mi tenkrát přišlo nenormální. Chráním svoje zdraví, chytám na pokropené trávě. Když to bude placka, tak mě tak jako většině starších hráčů, když na tom běhají jak na betonu, otékají kolena. A z toho jsou pak zranění. Fotbal se má hrát tak, aby to bylo rychlejší. Proč si to dělat nějak těžší? Já bych v tom nic víc nehledal.

Jaroslav Drobný
Drobný je díky svým bohatým zkušenostem pro Dynamo nenahraditelný / Zdroj: Vladimír Prýček

Jestli si teď můžeme říct něco i k současnosti v Dynamu. Loňská sezona skončila, nakonec i přes ztrátu možnosti zahrát si o evropské poháry, pro Dynamo úspěšně. Je podle tebe českobudějovický celek na celkovém vzestupu? A myslíš, že se klubu v dalších sezónách boj o záchranu týkat nebude a Dynamo se bude pohybovat v horní části tabulky?

Já nevím, jestli jsi četl vyjádření akcionářů? Takhle: Z mého pohledu byla ta minulá sezona velice úspěšná. Ke konci nás zastavil covid, my jsme měli formu jak bejk a přestalo se hrát. Před začátkem této sezony nám bylo od generálního ředitele jasně řečeno, že hlavní bude záchrana. Začali jsme tragicky.

Šestka od Slavie?

To je ok, Slavia je někde jinde. Pak jsme se ale chytli. Přišli Šulcík (Pavel Šulc), Mick van Buren, ti nás zvedli, to byli pro Dynamo nadstandardní hráči. Udělala se nějaká šňůra, ale oni zase v zimě odešli. Když vám odejdou takoví dva hráči a nepřijde adekvátní náhrada, tak ať si říká kdo chce, co chce… To je znát. A náhrada v zimě prostě nepřišla. Vyhráli jsme s Pardubicemi, kde jsme měli trošičku štěstí. Porazili jsme Příbram. Teď je to výsledkově špatný. Myslím si, že našich třicet bodů v této sezoně je vlastně takový malý zázrak, kádr se musí posílit.

Když se v létě neposílí, tak to bude pak velký boj o záchranu. Odejde nám Havelka, Alvir a tři další. Musí se to změnit. Tady se x let nekoupil hráč. Sem všichni chodí zadarmo nebo se to řeší nějakým hostováním. Nevím no, je to takový boj o přežití v lize. Konkurence nespí, někteří mají větší finanční prostředky než Dynamo, můžou si hráče koupit. Dynamo si to dovolit nemůže, takže vždycky vezme, co zbyde, nebo na hostování, aby se tu rozehráli. Je to těžké.

Buď prosím upřímný, jak moc tě mrzí to, že se vlastníkem Dynama nestala skupina investorů okolo Tomáše Sivoka?

Vím k tomu hodně věcí. Byl jsem u nějakých jednání. Mrzí mě to hodně, myslím si, že to je škoda pro celý jihočeský fotbal. Víc k tomu říct nemůžu. Ale to je prostě byznys, akcionáři se to rozhodli neprodat, musí se to akceptovat. Myslím si ale, že Sivok by tomu tady dal nějakou strukturu a ze svých zkušeností by klub pozvedl na vyšší úroveň. Bohužel všechno nevyjde.

Drobný
Zdroj: Vlastimil Vacek

Ze zvědavosti, když jsi zmínil tu loňskou sezonu, co říkáš na to dohrání / nedohrání ligy, co se týče Opavy? Přijde ti to adekvátní vůči ostatním? A tvůj názor na nepostup Dukly?

Byl to celkově paskvil. Pořád se to měnilo z týdne na týden. Jednou dohraje, jednou nedohraje. Nikdo na to nebyl připraven. Jsou různé tlaky od klubů. Opava snad měla jednoho nakaženého a kvůli tomu se nedohrála liga? Ale na druhou stranu, nikdo nevěděl, co se může stát, pro všechny to bylo nové.

Teď udělali to, že stačí odehrát 50% zápasů a liga se může ukončit. Tenkrát tu situaci nikdo nezažil. Těžko se to hodnotí, ale sezona se měla dohrát na hřišti, mužstva se měla zavřít někam na hotel do karantény, testovat už tenkrát. Teda nevím, jestli to bylo možné, ale mělo se to určitě dohrát normálně na hřišti. Ne takhle, že někdo postoupí a někdo spadne.

Nemyslíš, že to rozmělnilo i úroveň soutěže, když je letos o dva kluby více? Jestli už to na naší menší ligu není až moc velké sousto. Máme vůbec dost kvalitních hráčů? A zase naopak, druhou ligu hraje pouze 14 týmů…

Tento ročník je narušený minulou sezonou. Příští sezonu tu bude ligových týmů už méně, bude jich zase 16. Play off taky není špatné. Že desátý tým může hrát o poháry, to se minulý rok povedlo Boleslavi. Byla desátá, pak vyřadila nás, my byli přitom sedmí, a šla zase dál. Není to špatný systém. Zápasů je víc, mně to nevadí, dá se na to zvyknout, myslím, že je to O.K.

Jinak, 18 týmů už mi přijde moc a 14 v druhé lize je také zvláštní. Je to dané situací, rozhodli se tak, to nikdo z nás neovlivní. Tady byly jiné tlaky, nikdo nechtěl spadnout, a kdyby se to neukončilo, tak by to někdo asi napadl soudně. Ale vyřešit se to dalo i jinak.

Drobný
Cenným skalpem bylo vítězství Českých Budějovic proti Spartě / Zdroj: Vlastimil Vacek

To jsi mě překvapil, že ti play-off vyhovuje? V Německu je tento hrací systém zatím nemyslitelný?

Německo má 82 milionů obyvatel. Srovnáváme nesrovnatelné. My máme 10 milionů, a stadiony tady – Příbram, Brno… Pardubice ani vlastní stadion nemají. Ligové týmy by měly mít na ligu kvalitní zázemí, aby to nějak vypadalo. A ne hrát na Bohemce.

Role mentora ti v Brémách vyhovovala. Ostatně i v kádru Dynama jsi služebně nejstarším fotbalistou. S kolegou Vorlem jste vytvořili kvalitní dvojici. Dokonce jste společnými silami zdolali letitý rekord vašeho klubu v neprůstřelnosti. Vím, že jsi zažil úspěšnější okamžiky ve své kariéře, přesto ti tento rekord určitě radost udělal, že?

Na tohle moc nekoukám. Pro mě by to byla statistika, kdybych to vytvořil sám. Nebo Vorlis sám. Musel jsem akorát trenérům koupit burgra, jsou furt hladoví. V kase to tedy nebylo, ale tady vám to rychle dopíšou (smích). Nevím, co kupoval Vorlis, ale kdybych ty burgry nekoupil, tak bych s trenéry nevydržel.

Jako je to hezké, že jsme něco překonali, ale lepší by bylo, kdybychom měli o šest devět bodů víc. V tu chvíli jsme si mysleli, že můžeme myslet na poháry. A pak jsme tvrdě narazili. Realita je někde jinde. Musíme dohrát tuhle sezonu, abychom neměli problém se záchranou, a v létě, jak se říká, Auf Wiedersehen.

Opravdu poslední sezona v Budějovicích a pak odchod třeba do Německa? Třeba za trenérským angažmá?

 

ČÍST VÍCE

 

Co má v plánu dál Jaroslav Drobný a co dalšího prozradil? Pro přečtení celého rozhovoru klikněte na ČÍST VÍCE, rozhovor najdete na straně 28.

Související články:

Reklama