Reklama
Loading...
Reklama

Svět esportu mezi sebou vítá novou posilu. Do prostředí založeném na počítačových hrách se připojil bývalý fotbalový reprezentant Vladimír Šmicer. Jeho vstup do týmu Entropiq je velkým momentem pro český esport. Může to ovšem negativně poznamenat reálný fotbal?

Vítěz Ligy mistrů UEFA z roku 2005 si potřásl rukou s zakladatelem organizace Entropiq, světoznámým pokerovým hráčem, Martinem Kabrhelem. A rozhodně nemá malé ambice. 

Slávistická legenda vstoupila do esportové organizace jako investor a mentor FIFA sekce. S sebou vzala i svého 16 letého syna Jiřího, který má rozvíjet své dovednosti v týmové akademii.

„Ve vstupu do Entropiqu vidím příležitost dostat se blíž do odvětví esportu a k nejlepším hráčům u nás. Věřím, že se dostaneme do světa a budeme i tam patřit mezi nejlepší. Hrozně mě to láká, vidím v tom velkou budoucnost, kolik lidí to hraje a kolik se v tom začíná točit peněz,“ uvedl Šmicer.

Ještě větší nadšení ovšem panuje na druhé straně, tedy v esportovém týmu. Jméno Šmicer znamená pro českou profesionální gamingovou scénu prestiž a velkou pozornost. Entropiq věří, že “Štístko” přinese do týmu pohodu, kus sebe a otevření nových příležitostí ve světě.

„Jsme přesvědčeni, že i díky Vladimírovi se nám podaří představit profesionální gaming širšímu publiku. Zájem o esport roste neuvěřitelnou rychlostí. Na těch největších turnajích se rozdělují desítky miliony dolarů. Máme radost, že taková významná osobnost, jakou Vladimír Šmicer je, se jako jedna z prvních sportovních celebrit u nás rozhodla spojit právě s námi,“ prohlásil Ondřej Drebota, výkonný ředitel Entropiqu.

Po vzoru dalších fotbalových hvězd

Esport je rozrůstajícím se odvětvím, které má potenciál stát se další disciplínou na olympijských hrách. Také z toho důvodu investic a známých lidí, kteří naskakují do rozjetého vlaku, přibývá.

Ze světových fotbalistů mají své organizace například Mesut Özil, Gareth Bale nebo Ronaldinho. A i Česká republika má své zástupce.

„Vladimír Šmicer jde po vzoru nejen zahraničních fotbalistů (případně bývalých hráčů), ale také tuzemských jako je například Jakub Jankto, který založil tým Sampi. Nebo Jaroslava Plašila, pod jehož záštitou se pořádá FIFA turnaj. Je to trend a jsem hrozně zvědavý, kam spolupráce Šmicer – Entropiq povede. Síť kontaktů bývalého hráče Slavie a Liverpoolu bude zřejmě velmi zajímavá a proto věřím, že se tak podaří tuzemské organizaci ukázat za hranicemi ve vší parádě,” vyjádřil se k situaci esportový expert Vojtěch Pres.

Může být Šmicer špatným příkladem? 

Šmicrův přestup z klasického trávníku na virtuální, však může vyslat špatný signál směrem k mladým začínajícím fotbalistům. Bývalá fotbalová hvězda má u nás stále velké jméno a popularitu mezi mládeží. Tu může rozhodnutí slávistické legendy přivést k myšlence toho, že bude příjemnější zasednout k počítači, než se neustále nechat pérovat trenérem. Trávit hodiny za obrazovkou je přeci jen snažší než fyzicky náročný trénink na hřišti.

V České republice aktuálně není dostatek mladých hráčů, což stále častěji vede k zanikání menších fotbalových klubů.

„Máme hodně klubů, možná stovky, které nemají mládež. U nich je obrovský předpoklad, že to u nich zanikne v řádu let,“ varoval v březnu tohoto roku vedoucí úseku Grassroots Otakar Mestek v rozhovoru pro server Aktuálně.

A právě takovéto přestupy mohou situaci dále přiživovat. Brzy totiž taky může dojít k situaci, kdy děti nebudou znát “Vladimíra Šmicera, střelce gólu z finále Ligy mistrů”, ale “Vladimíra Šmicera, pána z esportu”.

Ale doufejme, že jsme špatnými proroky.

Související články:

Reklama