Reklama
Loading...
Reklama

David Jarolím ovšem nejde do ústeckého celku jen s tím, aby pokračoval v cestě, kterou v klubu nastolil jeho neméně slavný předchůdce na trenérském postu. Sám David má se severočeským celkem své vlastní plány. I přes nepříznivý start do jarní části FNL ovšem – jak jinak – doufá, že se výsledkově Arma posune zpět na špici druholigové tabulky. To by pomohlo v dalším růstu nejen jeho mladým svěřencům, ale i jemu samotnému. Jak se nám svěřil, určitě by ho lákalo zkusit trenérské řemeslo i v zemi pro něj zaslíbené – v sousedním Německu. V dresu milovaného HSV odehrál přes 400 zápasů, a tak se není čemu divit, že právě Německo má stále v srdci.

Proč sis na startu trenérské kariéry vybral zrovna Ústí? A opačně, proč myslíš že si Ústí vybralo tebe?

No, já si myslím, že Ústí je dobrá adresa v druhé lize. Je to klub, jehož filozofie je založená na rozvíjení mladých hráčů, což je pro trenéry a obzvlášť pro mě zajímavé. My jsme byli v kontaktu už od léta, takže nějaké představy z obou stran jsme znali a vlastně po odchodu Jirky Jarošíka do Slovinska jsme se k tomu vrátili a já nabídku přijal.

Jiří Jarošík nastavil i za pouhý půlrok strávený v ústeckém týmu laťku poměrně vysoko. Třetí místo po podzimní části mluví samo za sebe. V jakém stavu jsi – z tvého pohledu – po Jarošíkovi klub přebíral?

Myslím si, že mužstvo je založeno na týmovém duchu, je tu dobrá parta. Mladí hladoví hráči. V tom případě to znamená, že je motivace už daná, což je vždy pro trenéra důležité. A v jakém stavu? Zimní pauza byla celkem dlouhá, to znamená že i ta příprava atd. Mužstvo se nějakým způsobem sešlo, došlo k odchodům. Určitě je citelná ztráta Honzy Peterky, který byl dlouhodobým kapitánem.

David Jarolím
David Jarolím přebíral tým po Jiřím Jarošíkovi v lednu tohoto roku / Zdroj: fkusti.cz

Na druhou stranu, s tím se musí počítat. A zase je i na těch ostatních, aby si zodpovědnost rozložili mezi sebou. Laťka je nastavená samozřejmě vysoko, ale na druhou stranu, zápasů je ještě hodně. Nebyl dohraný celý podzim. To znamená, že teď jsme to nastartovali. Výsledkově, hlavně první zápas, nám nevyšel, ale soutěž je ještě dlouhá a já věřím v to, že přijdou, nejen ve hře, která si myslím že v posledním zápase byla dobrá, i výsledky.

V kádru máš velmi mladé a nadějné hráče. Kterým, poté co jsi je trošku více poznal, věštíš velkou budoucnost? Kušej, Čičovský?

Těch hráčů tam máme dost. Určitě je vidět ústecké kluky, kteří prošli dorosteneckou Bundesligou. Přece jenom, fotbal je tam ještě o kus dál, než je u nás, a to i v mládežnických kategoriích. Jsou tam zvyklí nejen na rychlost a dynamiku a práci s míčem, ale i celkově mentálně jsou trošičku vyspělejší než naši hráči, kteří znají pouze naše prostředí. Což je ale na druhou stranu i výhoda pro nás.

Zmiňovaní kluci, jako je Vasil Kušej nebo Adam Čičovský, ti mají pro mě obrovský potenciál. Jsou tam ale i další, kteří určitě šanci dostanou, jako Jonáš Jiránek, Adam Černý a máme tam další. Pokud na sobě budou pracovat i nadále, můžou to někam dotáhnout.

David Jarolím
Zdroj: Profimedia

Jak jsi sám naznačil, rozjezd v jarní části máte zatím slabší. V čem vidíš největší příčinu neproměňování střeleckých příležitostí? Hraje v tom roli zbrklost a jakási nevyzrálost některých svěřenců?

Dá se říct, že někdy je to obojí. Je to taky o zkušenosti. Na druhou stranu, když budu brát v potaz poslední zápas s Vlašimí, tak herně si myslím, že to bylo v pohodě. Ze začátku utkání jsme měli hodně šancí. A přece jenom, pořád to jsou mladí kluci. I po tom zápase jsem jim zdůrazňoval, že je potřeba si zvednout sebevědomí. V tréninku jsme se v týdnu zaměřili na střelbu. Můžou zůstávat i po tréninku, dostávat do sebe jistotu. A ta přijde. Pro mě je důležité, že jsme schopní si šance herně vypracovávat, a proměňování pak přijde.

Je otázka postupu do nejvyšší soutěže v Ústí vůbec na pořadu dne? Nebylo by to pro Armu nyní příliš velké sousto? Finance, zvlášť v této době, hrají velkou roli. A Ústí jich dlouhodobě, i přes vstup do klubu v podobě pana Hory, nemá zrovna nazbyt?

 

ČÍST VÍCE

 

Přečetl jste polovinu rozhovoru s Davidem Jarolímem. Chcete si ho dočíst celý? Klikněte na ČÍST VÍCE, rozhovor najdete na straně 10.

Související články:

Reklama