Reklama
Loading...
Reklama

Zlomový moment pro klub nastane po rekonstrukci stadionu, taková slova má pro budoucnost klokanů Darek Jakubowicz, který již pět let sedí v křesle ředitele klubu z Vršovic. Co říká na návrat nejslavnějšího odchovance klubu posledních let Jana Morávka? O projektech, přestupové politice, ale i srdcaření ve fotbale s nejmladším ředitelem ligy.

Pane řediteli, jak jste hrdý na větu: Bohemians je rodinný klub?

“Má to dva aspekty. Ten první je, že slovo rodina samozřejmě evokuje příjemné věci. Lidé mají k  sobě blíž a mají správně nastavené vztahy, tak jak to v rodinách bývá. Druhým aspektem, který se většinou obrací proti nám, je tvrzení: rodinný klub nikdy nemůže být velký, protože se přece jenom chovají jako rodina, a ne jako velkoklub. Velkoklub se nikdy nenazve rodinou, takže jsou na to tyto dva pohledy.”

Mě osobně je třeba sympatické, že se třeba účastníte turnaje v  pexesu proti hráčům. Je to i díky tomu věkové blízkosti s nimi?

“Ne, my se snažíme v  rámci marketingových akcí, které děláme, to dělat prostě trošku jinak. Zmínil jste teď akci, která proběhla dva, tři roky zpátky na soustředění v Turecku. Tehdy se nabízelo využít situaci, kdy je přítomen člen vedení, a udělat to s jakousi nadsázkou – buď s člověkem z vedení, nebo s členem realizačního týmu. Je to pak něco jiného, než když stojí jen hráč proti hráči.”

Další projekt, který mě zaujal, byl pořad Kazma v práci. S jakými ohlasy jste se setkali?

“Ohlasy byly různorodé, asi jsme to i čekali. Ale tak i tak je to nějakým způsobem reklama. Bylo dost negativních reakcí, ale také spousta pozitivních. V důsledku toho video viděl zhruba milion lidí, takže pro Bohemku to rozhodně pozitivní bylo.”

Já se v tom videu zastavím u jednoho momentu, který byl celkem dost diskutován. A to je situace, kdy Kazma vyvolává v kabině pokřiky proti Slavii a proti Spartě a hráči do toho s ním nešli a řekli: Hele, my jsme tu půlka ze Slavie a půlka ze Sparty. Myslíte, že Bohemka má dnes více odchovanců než před těmi dvěma lety, kdy video vzniklo?

“Důležitým momentem bylo, že když to Kazma začal řvát, tak se k němu nikdo nepřipojil. To samozřejmě v plánu nebylo a mě i potěšilo, že nenávist vůči naším konkurentům není taková. Ale Bohemians si rozhodně zakládají na tom, že by měli vychovávat talenty a ty následně pouštět do toho velkého fotbalu.

Je to filozofie klubu a nabízí se to více než u těch velkých klubů, které potřebují okamžitý výsledek a nemají čas zapracovávat talenty a vlastní odchovance. My stavíme na tom, že bychom chtěli dávat odchovancům prostor a to, že tu jsou spousty bývalých slávistů a sparťanů, to je v českém fotbale standardní věc, protože většina fotbalistů, co ligu hrají, vzešla tady z těch velkých klubů.”

Darek Jakubowicz
Ředitel Bohemians při jednom z listopadových zápasů / Zdroj fotografie: Facebook Darek Jakubowicz

Přejdu k tomu, co lidi asi nejvíce zajímá, a to je přestupová politika. Vám se i díky panu trenérovi Soukupovi povedlo přivést dva hráče z Bahrajnu. Když to řeknu zjednodušeně, jeden se povedl, druhý ne. Jak je Bohemka v budoucnu otevřená těmto řekněme exotickým přestupům?

“My se tomu určitě nebráníme. Na příkladu Jusufa bylo vidět, jak se to povedlo, na případu Marhoon naopak, jak se to nepovedlo, i když oba to jsou kvalitní fotbalisté. Marhoon, jak se vrátil domu, tak to pořád prokazuje – prostě mu nesedla změna prostředí a v podstatě jiný životní styl.

Největším rozdílem mezi těmito dvěma hráči bylo, že Jusuf je z  velkého města a Marhoon v  podstatě z  vesnice. Byl hozen do pro něj úplně jiného světa, do toho, na co nebyl zvyklý. Za ty čtyři měsíce, co tu byl, se s tím neztotožnil. V podstatě nás požádal, že se chce vrátit, že se tu necítí dobře. Bylo to hodně vidět na jeho výkonu, nedokázal se na fotbal soustředit. Ale dveře těmto přestupům určitě zavřené nejsou.”

Vy jste jeden z mála klubů v lize, který má svého vlastního skauta. Dalibor Slezák, pokud se nepletu?

“Poslední dobou se ta jeho náplň trochu přeměnila, protože se stal spolutrenérem B-týmu. V posledním roce ale dokázal objíždět nižší soutěže, tedy od druhé ligy a níž, a určitý přínos to určitě má.”

A na slovenský trh jste se zaměřili?

“Zatím jsme se na Slovensko nezaměřili.”

Ve vašem pořadu Zeptej se vedení jste uvedl, že tak tři roky zpátky se změnila přestupová politika Bohemky, že už hráče kupujete. Můžete uvést, jakou částku je klub ochotný zaplatit za hráče, kterého chce?

“Na to se hodně těžko odpovídá, každý hráč má nějakou hodnotu a my bychom nikdy nezaplatili za hráče větší částku, než jakou reálně má cenu, to je základní věc. Pak jsou samozřejmě hráči, na které nedosáhneme, to je taky realita. Ale v poslední době se snažíme přivést hráče, kteří by měli být minimálně začleněni…

 

ČÍST VÍCE

 

Přečetli jste polovinu rozhovoru s ředitelem Bohemians 1905, Darkem Jakubowiczem. Chcete si ho dočíst celý? Klikněte na ČÍST VÍCE, rozhovor najdete na straně 32.

Související články:

Reklama