Reklama
Loading...
Reklama

Poté, co Plzeň neuspěla v předkole Ligy mistrů, tak jí definitivní stopku v evropských pohárech vstavil izraelský Hapoel Beer Ševa, když rozhodl zápas na samotném počátku, když záložník Josué proměnil penaltu a Plzeň nedokázala na tuto branku odpovědět. Z pohárů tak na ní zbyl pouze ten domácí, přičemž se tak stalo už druhý rok po sobě. Další zaváhání má tedy na kontě slovenský trenér Adrian Gul’a, jenž přišel na západ Čech s velkým očekáváním a nyní má klubovému vedení i fanouškům co vysvětlovat. 

 

V Plzni začínala po druhém odchodu Pavla Vrba nová kapitola a někdejší trenér Žiliny šel do tohoto riskantního podniku, byť věděl, že ho všichni budou srovnávat s nejúspěšnějším trenérem klubové historie. Fanoušci zde opět mluvili o útoku na ligový titul a snili o dalším účinkování v Lize mistrů. Minimálně to druhé se již opakovat nebude a fanoušci budou minimálně rok prožívat evropskou pohárovou abstinenci. Zatím nevíme, jak se to podepíše na celém týmu, ale všem je jasné, že slovenský trenér nyní bude pod ještě větším drobnohledem fanoušků i médií.

Pavel Vrba slavil s Plzní tři mistrovské tituly a během jeho působení začaly získávat fotbalové návštěvy v Plzni skutečné ligové parametry. Plzeň se stala žádanou destinací pro hráče z jiných ligových klubů, přičemž někteří se dostali i na atraktivní zahraniční angažmá a v jisté době představovala Plzeň základní kostru fotbalové reprezentace. Říká se, že nové koště dobře mete a Plzeň si vybudovala celkově pozitivní pozici v očích českých fotbalových fanoušků. Ani jejím hráčům se posléze nevyhnuly fotbalové i mimofotbalové skandály, ale Pavel Vrba měl pozici nedotknutelného, což ho později dostalo na reprezentační lavičku a nic na tom nezměnilo ani pochybně vzniklé angažmá v ruském klubu Anži Machačkala. 

V očích fanoušků stoupl i poté, co při návratu z Ruska odmítl nabídku ze Sparty a vrátil se do západočeské metropole. Po jeho návratu slavila Plzeň zatím poslední mistrovský titul v roce 2018. Fanoušci v Plzni opět dlouho vyvolávali jeho jméno a stal se pro ně nesmrtelným. To všechno Adrian Gul’a věděl a přesto plzeňskou výzvu přijal, za což si jistě zaslouží obdiv. Troufl si na něco, čeho se báli snad všichni čeští trenéři. Neznal dokonale celý plzeňský fotbalový kontext a přicházel s relativně čistou hlavou. Možná si ani nepřipouštěl tak velký tlak ze strany plzeňské fotbalové veřejnosti. O to větší šok teď může prožít. 

Některé individuální hráčské výkony naznačují blížící se nutnou generační výměnu a o to těžší bude zabudování jeho trenérské fotbalové vize. V Trenčíně či Žilině ji prosadit dokázal, ale dostal tam prostor na koncepční práci. Následně se dostavily i výsledky. V Trenčíně vydržel čtyři roky a v Žilině ještě o rok déle. Do svých služeb ho v jisté době lákala i pražská Sparta, ale její volání slovenský kouč ještě nevyslyšel. Co se nepovedlo Spartě, dokázala Plzeň a Adrian Gul’a stanul před novou výzvou. Po vyřazení Plzně v předkole Evropské ligy si musí znovu uvědomit, že v Plzni bude mít trpělivost mnohem kratší životnost a slovenský trenér se může dostat pod mnohem větší tlak. První výzvu k uklidnění plzeňských fotbalových fanoušků může dostat už 17. řijna, kdy se Plzeň střetne se Spartou. Každopádně přichází do Plzně další podněty k zamyšlení. Už několik trenérů se nedokázalo vyrovnat se stínem Pavla Vrby. Adrian Gul’a by se jistě nerad dostal do jejich společnosti.  

Související články:

  • Plzeň odvrací druhou pohárovou blamáž
  • Reklama