Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Doutníky Praha
Reklama
FOTO: FK Mladá Boleslav
Český fotbal

Další kroky Ewertona? Ozývá se Slavia, prosadí se?

Brazilský křídelník Ewerton se loni v létě vrátil z hostování v Pardubicích do Mladé Boleslavi. Tam si dobrými výkony zajistil stabilní místo v základní sestavě. Kam teď budou směřovat další kroky talentovaného pětadvacetiletého útočníka? Některé zdroje potvrzují, že ho příští sezonu uvidíme ve Vršovicích v červenobílých barvách. Boleslav se ho totiž nejspíše chystá poslat na hostování s opcí do Slavie.

O jeho přesunu do Edenu média spekulovala už v zimě, nyní je ale podle našich zdrojů přestup reálnější. Ve Slavii by se musel adaptovat na velmi náročný atletický styl hry, který Jindřich Trpišovský praktikuje. U sešívaných zkrátka brání i útočí celý tým, a to může být pro Ewertona problém. Navíc se možná bude muset smířit s rolí náhradníka, protože prosadit se do základu přes Petera Olayinku, případně přes Ivana Schranze, nebude úplně jednoduché.

Na druhou stranu může Brazilec být velmi platným žolíkem na poslední minuty zápasů. Jeho největší předností je rychlost a dynamika s míčem, a to na unavené obrany soupeřů může fungovat.

Ewerton slaví branku do sítě olomoucké Sigmy. / Zdroj fotografie: fkmb.cz

Trenér Trpišovský dokázal do svého systému začlenit hráče, u kterých se to úplně nečeká. Pokud se hostování s opcí opravdu uskuteční, potenciál Ewerton rozhodně má a bude jen na něm, jak k šanci přistoupí a jestli k ofenzivním výpadům dokáže přidat i defenzivní práci a stane se z něj kompletní hráč.

Ewerton: Zangado, šílenec

Celým jménem Ewerton Paixão da Silva je odchovancem brazilského Sao Bernardo. Tam míval prý od otce i kamarádů přezdívku Zangado, což v portugalštině znamená ve volném překladu šílenec a jen to potvrzuje temperament nadaného fotbalisty.

Z Brazílie v devatenácti letech přestoupil do slovenského celku Zlaté Moravce – Vráble, kde za dva a půl roku zasáhl do 52 utkání a vstřelil devět gólů. Jeho hlavní předností především vždy byly neúnavné sprinty po lajně. Proto si ho vyhlédla Mladá Boleslav a v lednu 2019 tam přestoupil.

První rok se ale příliš v české lize neprosadil, a tak putoval na hostování do Pardubic. To byl zřejmě mezikrok, který mladý Brazilec potřeboval. Pomohl Pardubicím k návratu do Fortuna ligy a v sezoně 2020/21 odehrál 28 zápasů, ve kterých vstřelil tři branky. Loni v červnu se tedy vracel do středočeského klubu.

Tento ročník rychlonohý šikula za Mladou Boleslav odehrál 34 ligových zápasů, nasázel v nich jedenáct branek a připsal si také šest asistencí. Zatím šlo tedy o jeho nejlepší sezonu v kariéře. Trenér Karel Jarolím i od února jeho nástupce Pavel Hoftych Ewertona příliš nesvazovali taktikou. Měl víceméně na křídle volnost, mohl se věnovat především náběhům a útočení, což mu vyhovovalo. Otázkou ale je, jak to ovlivňovalo tým při obranné fázi, protože návraty do defenzivy rozhodně nejsou jednou z jeho předností.

Reklama