Reklama
Loading...
Reklama

Úplatky v přímém přenosu a nová korupční hantýrka. Světlo do propírané kauzy okolo Slavoje Vyšehrad, litoměřického sudího Petra Klupáka a Romana Berbra vneslo včerejší vysílání pořadu Reportéři ČT. V něm byly poprvé zveřejněny policejní odposlechy a záběry skrytých kamer. Podle nich má policie v případu opravdu nabito.

Hlavní dění se točilo okolo zápasu 4. kola loňské sezóny Fortuna národní ligy. Nováček soutěže Slavoj Vyšehrad tehdy hostil na svém hřišti Baník Sokolov. Pražský klub vedl jako sportovní ředitel obviněný Roman Rogoz.

Ten o poločasové přestávce za stavu 0:0 přišel do šaten rozhodčích. Rogoz chtěl utkání vyhrát a tak přinesl jasné instrukce. „Rozhodnou dvě, tři penalty, víc toho nezvládneme.”

„Chlapi, nezbejvá nám než opravdu, zlomte vaz… soupeři,” pokračuje Rogoz a otáčí se k jednomu z trojice rozhodčích. „Říďo, teď jsem na tebe zvědavej, vole, ty č****u, jako toto není jednoduchý ty vole.” Tato věta je mířena na pomezního Klupáka, který je ředitelem ZŠ Na Valech v Litoměřicích.

A právě on sehraje hlavní roli v druhém poločase. V něm totiž krátce po změně stran odmává ofsajd a zabrání tím naprosto regulérní brance Sokolova. To potvrdil po zápase i delegát Jiří Kabyl, který ujišťoval samotného Berbra o průběhu a výsledku utkání.

„Čau, Vyšehrad porazil Sokolov 2:1. Všechno relativně v pohodě, akorát Petr Klupák na dvojce lajně za stavu 0:0 zvedl ofsajd, z kterýho se to odrazilo do branky. Kdyby ho nezvedl, tak by dal Sokolov regulérní branku.“ „Dobrý, díky,“ odpoví krátce Berbr.

Instruování rozhodčích o poločasové přestávce / Zdroj: Reportéři ČT

“Si darebák jako my”

To však není ještě zdaleka vše. Po zápase ředitel Vyšehradu naléhá právě na Kabyla, aby jako delegát přimhouřil oko při hodnocení rozhodčích. „Vždyť ty si normálně darebák jako my všichni ostatní ty vole.”

„Vždyť já to chápu,“ odpovídá Rogozovi Kabyl. Na policejních záznamech jde pak vidět, jak hlavní rozhodčí Jiří Houdek přebírá od Rogoze obálku. Na dalších pak od Houdka přebírají podíl právě Kabyl i Klupák. Podle policie si rozdělili asi 150 tisíc korun.

“Máš tu u mě deset petek”

Pražského klubu se pak týkají ještě další vybrané zápasy zachycené v policejních odposleších. Například utkání v Živanicích v předchozí sezóně. Do něj nadiktoval sestavu sudích samotný Berbr.

„Udělej Hájek, Raplík a tu holku. A tamty přehoď třeba do prdele,“ nahlásil tehdejší místopředseda FAČRu členovi komise rozhodčích Václavu Kohoutovi.

Současná situace připomíná korupční skandál šéfa Viktorie Žižkov, Ivana Horníka, který posílal tzv. kapříky. Toto pojmenování úplatků teď nahradily podle odposlechů petky piva, přičemž jedna petka = 1000 Kč.

U jednoho ze zkorumpovaných zápasů, které byly v pořadu zmiňovány je i ten mezi Sokolem Brozany a béčkem Bohemians. Hlavní aktér této kauzy, rozhodčí Tomáš Grimm, takto po zápase obvolával své kolegy:

Komunikace ohledně předání úplatku / Zdroj: Reportéři ČT

V celé korupční kauze je obviněno 20 lidí, pričemž 19 jich bylo zadrženo. Hlavním aktérem je samotný místopředseda FAČR Roman Berbr. Ten byl do poloviny ledna ve vazbě a od té doby odmítá s médii komunikovat.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama