Reklama
Loading...
Reklama

Jsou to už dva roky, co se ze sparťanské U19 rozběhlo, nebo lépe řečeno, uteklo několik slibných talentů. Mezi nimi byl také tehdy 18ti letý záložník Matěj Majka. Pražský celek si od rodáka ze Sokolova sliboval hodně. Také aby ne, když za krajního tryskáče tamnímu klubu vysázela 2 mil. korun.

Dokonce, když letenský celek měl na starosti trenér David Holoubek a v listopadu roku 2016, v rámci bojů Evropské ligy se hráči v rudém střetli se Southamptonem. Díky okolnostem a velké marodce domácích, se tehdy šestnáctiletý mladíček dostal na lavičku. Sparta v odvetě porazila slavný celek 1:0. Dokonce vyhrála skupinu o 6 bodů před izraelskou Beer Shava a nechala za sebou kromě anglického týmu i italský Inter.

Majka se v tomto zápase sice na hřiště nepodíval, ale už toto byl náznak, že v mladíkovi vidí slibnou budoucnost. Pořád mu bylo pouhých 16 let! A když se podíváme, že z na střídačce Letenských nebyl jako jediný náctiletý. Vlastně kromě brankářského veterána Millera, mu dělali společnost samí kolegové z dorostu. Václav Dudl, Filip Havelka či Daniel Köstl, se dokonce dostali na hřiště.

A kam se tito jmenovaní až dostali? Ofenzivní hráč Dudl se probojoval do sparťanského áčka, bohužel jeho kariéru zbrzdilo vážné zranění. Záložník Havelka krom prvoligových startů za kmenový tým, okusil nejvyšší ligu hlavně z hostování v Liberci či aktuálně Českých Budějovic. U celku z jihu Čech patří do základu. Obránce Köstl přestoupil do Bohemians, kde se též probojoval do základní jedenáctky. A co Majka?

Mladík udělat sparťanskému vedení čáru přes rozpočet a odešel jako volný hráč do druholigového anglického Brentfordu. Začal v jeho rezervě, avšak do prvního celku se neprobojoval. Nenásledoval tak o rok mladšího Jana Žambůrka. Na rozdíl od ex-sprarťana, ex-slávista dostal v prvním mužstvu prostor a dokonce si zahrál v základu celé utkání proti prvoligovému Arsenalu ve čtvrtém kole Anglického poháru. Slavný celek jen taktak s potížemi postoupil po těsné výhře 1:0.

Majkova budoucnost je na britských ostrovech nejistá a nyní hledá možnost, že by se vrátil zpět do Čech.  Momentálně je na testech třetiligovém Táborsku.

 „K 30. červnu Matějovi končí v Brentfordu smlouva, klub sice má opci na prodloužení, ale je možné, že ji neuplatní. Proto nás hráčova agentura Sport Invest oslovila, jestli bychom o Matěje neměli zájem,“ vysvětluje přítomnost Majky na jihu Čech výkonný ředitel Josef Holub.

Dvacetiletý záložník se již ve čtvrtek účastnil přípravného utkání Táborska s Pískem, kdy zasáhl do úvodních šedesáti minut.

„Bylo vidět, že tři měsíce neměl vytížení, byl zavařený. Nemá to lehké, ale věřím, že tuhle šanci chytne, že to celé dobře pojme a pomůžeme mu. Třeba se mu restart povede a bude mít otevřené dveře do velkého fotbalu,“ hodnotil mladíkův výkon Holub.

Navíc jihočeský celek řeší aktuálně příjemné administrativní povinnosti, jelikož na úkor Baníku Sokolov, který se z druhé ligy odhlásil, by ho měl nahradit. Je totiž prvním adeptem, který by měl naší druhou nejvyšší ligu rozšířit, jelikož před ukončením ročníku díky koronavirové krizi vedlo svou skupinu před sparťanskou rezervou. Navíc mělo Táborsko více bodů než béčko Jablonce ve druhé skupině.

Otázkou také je, zda se najde nějaký nový štědrý sponzor, který by pomohl zalepit mzdové náklady jihočeského celku a ten by mohl tak kompenzovat mladíkův plat, jenž pobíral v Anglii. Účinkování v přípravném zápase neprovázelo žádné velké haló, jako při jeho úprku v minulosti. Navíc se jedná stále jen o testy. Jak bylo naznačeno ze strany Táborska, mohl by to být odrazový můstek pro nový začátek.

Možná by si mohl svůj rychlý odchod ze Sparty Majka vyčítat, ale opak je pravdou. Vyzkoušel si anglickou kopanou, která byla vždy jeho snem. Určitě to byla velká zkušenost. Zažil úplně jiné tempo, než byl zvyklý z Čech. Ruku na srdce. Letenský celek, oproti současnosti, moc prostoru svým mladým hráčům nedával a raději se poohlížel po zahraničním trhu. Není se čemu divit, že po nabídce od Brentfordu, který se snaží z mladíků vychovat hráče pro velký fotbal, sáhl bez váhání.

Sám jsme zvědavý, kam Majkovi kroky povedou. Zda zůstane v Anglii či zakotví v druholigovém Táborsku. Nebo projeví zájem třetí strana. Zřejmě by nebylo pro budoucí kariéru tohoto mladíka na škodu, kdyby svůj fotbalový restart započal právě v Česku. Pro nás fanoušky by byl více na očích. Druhá liga má také svou kvalitu a nikde není napsáno, že v ní zůstane napořád.

 

Související články:

Reklama