Reklama
Loading...
Reklama

Poslední měsíc hýbe českým fotbalovým prostorem kauza zatčení místopředsedy FAČR Romana Berbra, tedy hýbe, spíš zahýbala. Odvaha poukázat na skutečnou povahu českého fotbalu chybí a změny jsou v nedohlednu. Toho si všimly osobnosti v čele s Vladimírem Šmicerem a rozhodly se pro založení projektu Fotbalová evoluce, jehož cílem je změna českého fotbalu od spodních pater. Tedy zbavit fotbal korupce už od amatérských klubů okresní úrovně a ukázat, že se o vítězství rozhoduje jen na hřišti.

Bezmála měsíc uplynul od zatčení místopředsedy FAČR Romana Berbra a dalších fotbalových činovníků kvůli podezření z ovlivňování zápasů 2. a 3. české nejvyšší soutěže. Policejní zásah v sídle Asociace na Strahově vnesl do českého fotbalu naději na očištění a vylepšení pověsti. Realita však ukazuje, že zbylé vedení fotbalu se změnami nespěchá a stoupá tak riziko, že kauza postupně vyšumí.

V reakci na prozatímní nečinnost vznikla iniciativa Fotbalová evoluce. Jejím cílem je zbavit prostředí českého fotbalu korupce, tak aby se zápasy rozhodovaly jen na hřišti. Hlavními protagonisty myšlenek na změnu jsou exreprezentanti Vladimír Šmicer, Jan Koller či Tomáš Sivok, dále bývalý generální sekretář FAČR Rudolf Řepka nebo Ondřej Lípa, který v minulosti působil jako tiskový mluvčí reprezentačního áčka. Tyto osobnosti představily na páteční tiskové konferenci, co stojí za vznikem projektu Fotbalové evoluce.

„Je to měsíc od zatčení Romana Berbra a FAČR za tu dobu vydal jedno prohlášení. Iniciativa vznikla, protože po měsíci se nic neděje. Snažíme se očistit český fotbal od morálního bahna, které je tu 20, 30 let a považuje se za normální”, uvedl Vladimír Šmicer na tiskovce představující Fotbalovou evoluci.

Hlavní snahou projektu je provést změnu fotbalového prostředí už od úrovně amatérských klubů. Pokud funkcionáři okresních týmů budou bojovat za čistý fotbal a hájit jeho hodnoty, pak se změna bude šířit i do vyšších pater. Právě předsedové klubů mají totiž přímý vliv na složení Okresních a Krajských fotbalových svazů, které pak volí samotné vedení FAČR, včetně předsedy.

Načasování Šmicer a spol. vybrali skvěle, protože volby do Okresních a Krajských fotbalových svazů jsou plánovány na začátek příštího roku. Český fotbal injekci nové energie nutně potřebuje. Iniciátoři zároveň poznamenávají, že jejich cílem není dostat se na vedoucí pozice v českém fotbale, ale jde jim o změnu a následné sdílení společných hodnot.  Proč ale s podobnou myšlenkou nepřišli přímo „přeživší” funkcionáři FAČR? A jak se k nově vzniklé skupině odvážlivců postaví zatím mlčící přední české kluby? To jsou otázky, které budou pro úspěšnost iniciativy klíčové.

Podporu nové myšlence na nápravu fotbalového prostředí vyjádřily i další osobnosti jako komentátor Jaromír Bosák, herci Ondřej Vetchý a David Novotný, nebo fotbalisté Jan Rezek či Roman Bednář. Vítěz Ligy mistrů a ostravská ikona Milan Baroš podotkl, že kdy jindy než teď.

„Otevírají se dveře znovu získat důvěru u lidí, znovu fotbal posunout někam, kde byl před lety. Dnes fotbalu nikdo nevěří, ani na stadiony už nechodí tolik lidí. Čím víc osobností iniciativu podpoří, tím víc lidí za nimi půjde”, shrnul Baroš na webu fevoluce.cz.

Bude odhodlání stačit k překonání fotbalových dinosaurů, kteří zdaleka nesedí jen v proskleném sídle na Strahově? Jedná se o skvělou myšlenku, teď jsou ale na řadě samotní představitelé klubů, a to jak profesionálních, tak amatérských. Na očištění českého fotbalu se však mohou podílet i fanoušci, kteří mají moc vyvinout tlak, aby o bodech rozhodovaly jen výkony na hřišti. Heslo „změň svůj okres, změníš český fotbal” jde zkrátka správným směrem!

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama