Reklama
Loading...
Reklama
Vrba Baník růst
FOTO: Deník/Lukáš Kaboň
Český fotbal

Cíl Baníku do příští sezony je jasný. Najde Vrba podruhé správnou cestu?

Je tomu již osmnáct let, co se v Ostravě fakticky zastavil život a všichni lidé sledovali jízdu Baníku za mistrovským titulem, který nakonec po třiadvaceti letech oslavili. Duchovním otcem čtvrtých mistrovských oslav v klubové historii se stal trenér František Komňacký a jeho nenápadným spolupracovníkem byl tedy právě Pavel Vrba. Nyní se vrací se jako trenér s velmi zajímavým životopisem, na něhož ostravský klub hledí jako na jistou spásu.

NUTNÉ VZKAZY ZE SLOVENSKA

Pro první trenérský úspěch musel Vrba nenápadně zmizet na Slovensko, kde nejprve působil v Púchově a následně zamířil do Žiliny. S tou sice například narazil v boji o Ligu mistrů, kdy jeho tým vypadl v penaltovém rozstřelu s pražskou Slavií, nicméně s “šošony” oslavil mistrovský titul a slovenský Superpohár. Na začátku sezony 2008/2009 byl ze své funkce odvolán a vydal se na své osudové angažmá. Ve Štruncových sadech se pod jeho vedením začal rodit nový český fotbalový král. Když vzpomeneme také na jeho druhou plzeňskou štaci, získal tři mistrovské tituly a ochutnal atmosféru Ligy mistrů. V týmu, který dlouho nikdo nebral vážně byl jedním ze symbolů nejúspěšnější klubové éry.  

Nesmíme zapomenout ani na některé jeho pozdější nezdary. Například k reprezentaci kráčel v roli spasitele. Očekávání však nenaplnil a konec patřil do kategorie trapných. V zahraničí zažil rychle konec v ruské Machačkale, na druhé straně musíme vidět dva bulharské tituly v Razgradu. I proto Baník využil první možnosti jeho angažování a doufá v úspěšné uzavření jednoho trenérského kruh. Tradiční ligový klub chce naopak jeden opustit. Všichni tak doufají, že si obě strany vzájemně vyhoví a Baník v září s lehkým úsměvem oslaví sto let od svého založení. Fanoušci věří v další úspěšný příběh s trenérem, pro něhož má většina z nich jistou slabost.

Zdroj: FC Viktoria Plzeň

DO BANÍKU PŘICHÁZÍ FOTBALOVÁ CELEBRITA

Ještě před začátkem nového ostravského působení si však musí uvědomit jednu zásadní odlišnost proti zmíněnému plzeňskému příběhu. Vrbovo angažmá v Plzni nebrali fanoušci jiných klubů jistou dobu příliš vážně. Do Ostravy ale přichází jako česká trenérská kapacita a má za povinnost naplnit velká očekávání. Má patrně potenciál představovat jisté lákadlo pro případné posily. I kvůli jeho příchodu se do Ostravy po sedmi letech vrací Michal Frydrych a po italské štaci jde do Baníku ukázat své umění záložník Jan Kubala.

V jedné písničce tamního barda Jaromíra Nohavici se zpívá, že Ostrava je “region razovity”.  Na celé Ostravě skutečně najdeme mnoho výjimečných věcí a bez Baníku si ji dnes patrně nikdo nedokáže představit. Všichni však jistě doufají v růst tamního klubu. Fanoušci od angažmá Pavla Vrby očekávají jediné. Jejich přáním je stoupání tabulkou a návrat do evropských pohárů. Na začátku jeho působení Plzni znamenala Evropská liga jistý příjemný bonus. U ostravského publika se může jednat takřka o samozřejmost.

Reklama