Reklama
Loading...
Reklama

Slávistický odchovanec Jakub Jankto již šest let představuje své fotbalové dovednosti v Itálii. Pod Apeniny se stěhoval krátce po dovršení plnoletosti a rozhodl se tedy hrát jistý fotbalový vabank. Ten se mu narozdíl od jiných vyplatil a v náročně zkoušce od ligy čtyřnásobných mistrů světa obstál. Několikrát se již mluvilo o jeho dalším přestupu na ještě atraktivnější adresu, než jako představuje janovská Sampdoria. V rámci Itálie se ozval Inter Milán a situaci kolem něj velmi pečlivě mapovala prý i londýnská Chelsea. Nyní se ozval další klub z britských ostrovů, který má za sebou léta hrůzy a nyní se pomalu drápe zpět na fotbalové výsluní.

 

Slavný tým Glasgow Rangers v jednu chvíli v roce 2012 fakticky zanikl. Kvůli obrovským dluhům činícím prý 46 milionů liber skončil v insolvenci a na základě tohoto řízení musel opustit nejvyšší soutěž. Najednou se “The Gers” ocitli ve čtvrté skotské nejvyšší soutěži a na stadionu s kapacitou přesahující padesát tisíc diváků se najednou hrála soutěž na úrovni divize, na níž chodí v České republice mnohdy jen desítky lidí. Původní klub fakticky zanikl a dle britského právního řádu se teď nachází na Ibrox Stadium jiný sportovně-právní subjekt. To však fanoušci neřešili a museli si zvykat na méně známé soupeře.

Vítěz Poháru vítězů pohárů z roku 1972 podstoupil velmi tvrdou fotbalovou očistu a musel  provádět pomalé kroky zpět na fotbalové výsluní. Jak je v britských fotbalových poměrech zvykem, fanoušci na klub, jež je zároveň smyslem jejich života, nezanevřeli a i za časů poloprofesionálních soutěží měli jasně daný víkendový program. Očista byla završena na jaře 2016, kdy se klub vrátil zpět do nejvyšší soutěže a všichni již opět vyhlíželi derby s nenáviděným rivalem Celtic Glasgow, jenž díky sestupu Rangers zcela opanoval skotský fotbal. Rangers slavili až do kritického roku 2012 celkem padesát čtyři mistrovských titulů. Případný titul po návratu mezi elitu bude představovat šťastné rozuzlení jednoho velkého sportovního dramatu.

Jen tento krátký výčet představuje velmi silné lákadlo pro českého záložníka. Glasgow Rangers se jistě brzy stanou týmem s nejvyššími ambicemi a s cílem prorazit i ve fotbalové Evropě. Nasvědčuje o tom i jméno šéfa trenérského štábu, který podle všeho po českém reprezentantovi zatoužil. Někdejší anglický reprezentant a legenda FC Liverpool Steven Gerrard má nyní vysoké cíle i v trenérské pozici a Rangers pro něj představují ideální výzvu. Pokud by Jakub Jankto pomohl ještě více zvýrazit tuto slavnou fotbalovou značku, jednalo by se o další krásnou perlu do jeho osobní fotbalové mozaiky. 

Jeho současný zaměstnavatel Sampdoria Janov skončil v minulém ročníku Série A až na patnáctém místě a absolvuje tak nyní další sezonu bez evropských pohárů. Nyní se také nachází ve druhé polovině tabulky nejvyšší italské soutěže a nevidíme tak zde přílišnou fotbalovou perspektivu. Jakubu Janktovi dala Itálie velkou fotbalovou i životní školu, ale nabíledni je nyní skutečně otázka, zda nenastal ideální čas na zásadní životní změnu.

Představitelé Rangers by ho prý rádi viděli na soupisce již v zimní přestávce a Jankto se tak jeví jako jedna z jejich priorit. Všechno by tak do sebe ideálně zapadlo. Slávistický odchovanec se stal nyní i důležitým článkem reprezentační zálohy a tento přestup by výrazně posílil jeho sebevědomí, což by mu jistě i v reprezentačním dresu prospělo. Před čtrnácti lety přetáhl tmavě modrý dres přes hlavu někdejší reprezentační záložník Libor Sionko a byť Glasgow podle jeho slov není ideální místo pro žití, z fotbalového hlediska toho jistě nelitoval, neboť fotbal je zde víc než jen sport. Jedním ze zájemců o služby českého středopolaře má být v současné době také španělské Getafe, ale pro větší výzvy by se Jankto rozhodně vydal do Skotska. Pro Rangers je skotský titul ideálním recept k zapomenutí na jednu chudou dekádu. Jakub Jankto by v případě své účasti slavil první velké fotbalové vítězství.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • ČEŠI V ZAHRANIČÍ: Krmenčík s Daridou zářili, Jankto trpěl
  • Dobré zprávy z Itálie
  • Reklama