Reklama
Loading...
Reklama

Anglický tým bude na Euru jednadvacítek nést českou stopu. Jedním ze tří nominovaných brankářů je Josef Bursik, který chytá za druholigový Stoke City. Dvacetiletý gólman má české kořeny, neboť jeho dědečkem je generál a válečný hrdina Josef Buršík.

Dědeček anglického gólmana se zapojil do bojů druhé světové války na východní frontě. V roce 1943 byl vyznamenán Zlatou hvězdou hrdiny Sovětského svazu. Po válce však Buršík upadl v nemilost komunistického režimu, neboť se státním zřízením nesouhlasil. Byl obviněn z velezrady a odsouzen na deset let. Za odvolání vůči rozsudku si vysloužil čtyři roky navíc a svůj trest si musel odpykat v nechvalně proslulé věznici Mírov. Později se bývalému vojákovi podařilo uprchnout do Německa, odkud se v roce 1955 odstěhoval do Anglie. V roce 2005 mu byl posmrtně udělen řád Bílého lva.

Gólman druholigového Stoke City se tedy narodil již na Britských ostrovech. Josef Bursik v mládežnické reprezentaci debutoval v listopadu 2020, kdy v rámci kvalifikace odehrál zápas proti Albánii. Dvacetiletý gólman v utkání vychytal čisté konto. Nyní byl nominován do výběru Anglie pro nadcházející Euro jednadvacítek, které začíná již příští týden.

Od listopadu 2020 nastoupil Josef Bursik k 15 zápasům druhé anglické ligy. Během nich si připsal skvělých sedm čistých štítů. Od konce ledna letošního roku však pouze zahříval lavičku a později chyběl v sestavě úplně. Dostane se brankář s českými kořeny na Euru do hry?

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama