Zdroj fotografie: Reuters

West Ham padl v londýnském derby

Ani poslední duel West Hamu se neobešel bez Tomáše Součka v základní sestavě. Českému záložníkovi se ovšem v utkání příliš nedařilo. Rozehrál sice akci, po které s povedlo Kladivářům srovnat stav utkání na 1:1, v 85. minutě ale Souček nevystoupil proti mladíčkovi Sakovi, který krásnou kolmicí vysunul asistujícího Ceballose. Portál 90min.com ohodnotil Součkovo působení průměrnou známkou 6.

Druhý z Čechů v nejprestižnější lize světa Matěj Vydra běžel v 70. minutě na plac s cílem zvrátit nepříznivý stav na stranu svého týmu. Útočník, jenž téměř celou svou kariéru strávil v zahraničí, však na své misi neuspěl a jeho Burnley podlehlo Leicesteru 2:4.

V nižších anglických soutěžích pak o víkendu odchytali svá utkání čtyři čeští gólmani – s rozličnými úspěchy. Čistá konta a výhry si připsali Tomáš Holý z Ipswiche a Václav Hladký ze Salfordu. Dvakrát inkasovali Marek Štěch z Mansfieldu, jež bere bod po remíze s Leytonem Orient, a Matěj Kovář ze Swindonu, který si při obou obdržených brankách nepohlídal přední tyč a jeho tým tak prohrál 0:2.

Zdroj fotografie: PIX-Sportfotos

Darida hvězdou, Hoffenheim s Kadeřábkem urval výhru v závěru

Na nezvyklé pozici nastupuje pod novým koučem Sebastianem Hoenessem Pavel Kadeřábek. Jako levý záložník odehrál první kolo nového ročníku Bundesligy proti Kolínu nad Rýnem, které jeho Hoffenheim vyhrál 3:2. Domácím vítězství vystřílel hattrickem chorvatský útočník Andrej Kramarič. Kadeřábek v závěrečných vteřinách uviděl žlutou kartu za hrubý faul.

Lví podíl na v podobě dvou gólových nahrávek měl třech bodech pro Herthu Vladimír Darida. Těsně před poločasem průnikovkou našel Belgičana Lukebakia, který zvyšoval na 2:0, v 62. minutě následně připravil branku pro Matheuse Cunhu. Berlíňané díky tomu porazili Brémy, na jejichž straně operoval na pravém kraji obrany Theodor Gebre Selassie.

V pondělní dohrávce Leverkusenu s Wolfsburgem dostal před Patrikem Schickem v základu přednost Argentinec Alário. Český útočník nastoupil až v 65. minutě, zápas ovšem zůstal bez branek. V Augsburgu zase nedostali herní prostor ani Tomáš Koubek, ani Marek Suchý.

Zdroj fotografie: Getty Images

Barák se snaží nastartovat kariéru ve Veroně, Čermák zařídil svému týmu první výhru

Itálie

V italské Veroně prožil debut Antonín Barák, na stadion Marcantonia Bentegodiho zavítali favorité z AS Řím. Trenér Hellasu Ivan Jurič vypustil českého záložníka na hřiště v 66. minutě, skóre na světelné tabuli ovšem i po skončení utkání hlásalo 0:0. Zápas byl ovšem plný šancí, za domácí nastřelil konstrukci Dimarco, za hosty zase z halfvoleje Spinazzola.

To turínský Juventus nedal janovské Sampdorii sebemenší šanci. Svěřenci bývalého záložníka Andrey Pirla deklasovali tým Jakuba Jankta 3:0, šancí přitom měli ještě mnohem více. Jankto za hosty odehrál na levé záloze celý zápas.

Slovinsko

Po čtyřech kolech se z první výhry radovali v Kidričevu. O tři body se zasloužil i produkt pražské Slavie, teprve jednadvacetiletý Marcel Čermák, který asistoval u jediné branky utkání. Z levé strany našel v 72. minutě před brankou úplně osamoceného Jureho Matjasiče. Ten z prvního doteku nezaváhal. Jediná branka klání znamenala úspěch domácích.

Rumunsko

Tomáš Smola přicestoval do Rumunska teprve minulé úterý, přesto od trenéra Dušana Uhrina ml. dostal důvěru hned včera proti Dinamu Bukurešť. V základní jedenáctce Gaz Metanu nechyběli ani světoběžník Lukáš Droppa či obránce Ondřej Bačo. Český triumvirát ale svému týmu k výhře nepomohl, všichni tři tuzemští hráči navíc byli za své zákroky oceněni žlutou kartou. Gaz Metan prohrál 1:3.

Zdroj fotografie: Belga

Krmenčík sestřelil Waregem, Černý skóroval po čtyřech letech

Belgie

Pro Michaela Krmenčíka byli poslední měsíce jízdou na horské dráze. Zatímco v červenci v přátelácích střílel góly, v srpnu se ho chtěli Bruggy zbavit. Vypadá to ale, že v září už zase bývalý forvard Plzně zase figuruje v plánech trenéra Philippa Clementa. V sobotu se Krmenčík dvěma góly podílel na zdecimování Waregemu, Bruggy zvítězili 6:0.

Nizozemsko

Čtyři roky a pět měsíců. Tak dlouho čekal Václav Černý na trefu v Eredivisii, holandské nejvyšší soutěži. Křídelník poslal Twente do vedení hned po dvou minutách hry, když ho patou krásně vybídl Brazilec Danilo a Černý z hranice vápna umístil balon k levé tyči. Vítězná trefa to nebyla, Feyenoord díky pokutovému kopu Berghuise dosáhl na remízu 1:1.

Osmadvacetiletý stoper Tomáš Hájek se podílel na skalpu jiného celku z Rotterdamu. Méně slavná Sparta totiž odjížděla z Arnhemu z prázdnou. Rodák ze Zlína za domácí Vitesse v tříčlenné defenzivě odbránil celé utkání a obdržel žluté napomenutí.

Zdroj fotografie: Spartak Moskva

Král opět kraloval

Rusko

Alex Král již tradičně nechyběl v základní sestavě moskevského Spartaku. Na hřišti Rubinu Kazaň předvedl dobrý výkon, pokrýval prostor mezi oběma vápny a i díky jeho přínosu zvítězili hosté 2:0. Z posledních deseti utkání nehrál dlouhovlasý špílmachr pouze dvacet minut.

Turecko

V nedělním utkání turecké Superligy na sebe narazili Tomáš BřečkaDavidem Pavelkou na straně Kasimpasy a Milan Škoda z Rizesporu. Lépe zápas dopadl pro duo domácích, Kasimpasa zvítězila 2:0. V sestavě slavného Fenerbahce chyběl v pondělní dohrávce Filip Novák, do hry se dostal až po 70 minutách. Jeho tým ovšem pouze remizoval s nováčkem ligy Hataysporem 0:0.

Kypr

Základním stavebním kamenem obrany Pafosu je třiadvacetiletý stoper Josef Kvída. I tuto sobotu odehrál celé utkání nejvyšší kyperské soutěže proti Achnasu Ethnikos. Pafos v utkání dvakrát vedl, soupeř však pokaždé dokázal odpovědět a zápas tak skočil smírně 2:2. Kvídův tým na první výhru v nové sezoně stále čeká.

Za stavu 1:2 nastupoval do druhé půle proti Apollonu Limassol Josef Hušbauer. Třicetiletý záložník se ale o obrat proti vedoucímu celku soutěže nezasloužil, byť svým spoluhráčům pár šancí připravil. Hosté však ještě jednu branku přidali a Hušbauerova Famagusta prohrála 1:3.

Zdroj fotografie: Raków Czechostowa

Schwarz obě penalty uklidil, v Ekstraklase debutoval Sus

Polsko

Fantastický vstup do sezony prožívají fotbalisté Rakówu Czechostowa. Tým vedený kapitánem Tomášem Petráškem již potřetí v řadě nezaváhal a proti Podbeskidzie v pátek zvítězil 1:4. Z pokutového kopu se dvakrát trefil záložník Petr Schwarz. Obě jedenáctky proměnil hradecký odchovanec suverénně. Na vítězné straně zasáhl do utkání ze střídačky také Daniel Bartl.

Trpkou porážku doma utrpěla Legia. Úřadující mistr z Varšavy s Tomášem Pekhartem v sestavě podlehl Gorniku Zabrze 1:3, přičemž lodivod Vukovič stáhl českého forvarda ze hry už po 45 minutách. Legia po čtyřech utkáních disponuje pouhými šesti body a se záporným skóre se potácí na sedmém místě tabulky.

Svůj debut v Ekstraklase prožil v sobotu třicetiletý Martin Sus, jehož potkal opačný osud než Pekharta, do hry totiž naskočil o poločas jako náhradník. Ani on ovšem nedokázal zabránit prohře svého týmu Stal Mielec, nováček soutěže padl na Lechii Gdaňsk 2:4.

To Jan Sýkora nastoupil podruhé za sebou v základní sestavě Lechu Poznaň. V městském derby proti Wartě se jeho tým poprvé radoval po půl hodině hry – avšak předčasně, jelikož Sýkorova kolmice na počátku gólové akce mířila do ofsajdu. Domácí nakonec přesto brali tři body, v první minutě nastavení rozhodl z puntíku mladý Jakub Moder. Sýkora odehrál necelých 60 minut.

Vítězstvím 1:0 skončila i včerejší dohrávka pro dva české hráče Jagellonie, která přijela do Gliwic. Proti domácímu Piastu odehrál celý zápas olomoucký odchovanec Martin Pospíšil, na deset minut se do hry podíval také Tomáš Přikryl.

Lotyšsko

Dvě utkání během tří dnů odehrála FC Riga. Zatímco v pátek zvládl klub z hlavního města vyřadit sanmarinské Tre Fiori z Evropské ligy bez Jakuba Hory v sestavě, v neděli v nejvyšší soutěži zase nechal odjet bez bodu Valmieru. Hora sehrál ve vítězství klíčovou roli, hned v sedmé minutě rozehrával rohový kop, ze kterého padla jediná branka zápasu.