Reklama
Loading...
Reklama
Hradec Králové
Zdroj: ČTK

Úvod

Před sezonou jen málokdo čekal, že by nováček z Hradce mohl hrát o víc než o záchranu. Překvapivý odchod strůjce postupu trenéra Zdenka Frťaly a vidina domácích zápasů v azylu v Mladé Boleslavi na optimismu nepřidaly.

Po dvanácti odehraných kolech se Hradec Králové překvapivě vyhřívá na šestém místě tabulky s devatenácti body a nezdá se, že by měl mít starosti se záchranou ligové příslušnosti. Je zatím jediným týmem, který dokázal porazit Viktorii Plzeň. Mix mládí a zkušenosti pod vedením Miroslava Koubka šlape na paty špičce tabulky.

„Snažíme se držet při zemi a být pokorní. Víme, díky čemu jsme úspěšní. Není to žádná tiki-taka, ale organizace, bojovnost, rychlý přechod do útoku či standardky. Herně je řada týmů lepší než my,“ vyjmenoval Miroslav Koubek hlavní prvky úspěchu Votroků.

Adam Vlkanova
Zdroj: ČTK

Adam Vlkanova (27 let, záložník)

Kapitán jak se patří. Se dvěma góly a pěti asistencemi je nejproduktivnějším hráčem Votroků a jedním z nejproduktivnějších v celé lize. V počtu asistencí se dokonce dělí o druhou příčku s Chvátalem z Olomouce a letenským Hložkem.

Vlkanova je stěžejním hráčem pro výstavbu ofenzivy Východočechů. Kreativní záložník nejen že vytváří příležitosti pro spoluhráče, ale sám se často tlačí do zakončení. Celkem z jeho kopaček vzešlo 29 střeleckých pokusů a patří tak mezi nejpilnější střelce v celé Fortuna lize.

Jeho přínos pro útočnou fázi Hradce je zjevný i z počtu driblingů (37), což je další disciplína, ve které vyčnívá mezi hráči naší nejvyšší soutěže.

Každým zápasem dokazuje, proč o něj měl před minulým ročníkem takový zájem tehdejší kouč Baníku Kozel. Ligovou úroveň zvládá s naprostým přehledem. Při pohledu na jeho aktuální výkony je s podivem, že prozatím většinu své kariéry strávil v provinčním Hradci ve druhé nejvyšší soutěži.

V mládeži si prošel oběma hradeckými kluby FC a Olympií. V Olympii se nakonec prosadil do mužstva dospělých. Přes krátké působení ve střížkovských Bohemians se na začátku roku 2014 vrátil do FC Hradec Králové, kde se stal klíčovým hráčem a postupem času i kapitánem mužstva.

Pavel Dvořák
Zdroj: FC Hradec Králové

Pavel Dvořák (32 let, útočník)

Veterán v útoku a s pěti vstřelenými brankami nejlepší střelec Votroků. Důrazný forvard umí prodat své zkušenosti a centimetry ve prospěch svého týmu a dokazuje to i proti ligovým soupeřům.

Po angažmá v Jihlavě, Olomouci a Slovácku, kde se mu nijak zvlášť střelecky nedařilo, už nikdo nepředpokládal, že by Dvořák mohl znovu být nebezpečným útočníkem.

Loni se vrátil domů do Hradce a dvanácti přesnými zásahy pomohl Východočechům z druhé ligy. Střelecká forma se zkušeného útočníka drží i na podzim. Má našlápnuto k překonání vlastního gólového maxima, kterého dosáhl při své poslední sezoně v dresu Votroků před přestupem do Jihlavy, kdy vsítil devět branek.

Dvořákova forma stoupá s hradeckými výkony. Trefil se v každém z posledních třech zápasů. V posledním zápase s Teplicemi dokonce dvakrát. Důležitou roli hraje při udržení míče a vyhrává řadu vzdušných soubojů. Díky jeho zkušenostem se mu nerozklepou kolena ve vypjatých zápasech a dodává tak klid zbytku mužstva.

Jan Mejdr
Zdroj: FC Hradec Králové

Jan Mejdr (26 let, obránce)

Týmová celebrita z YouTube, ale také nesmírně platný pravý obránce, respektive halvbek v aktuálním systému trenéra Koubka. Rtuťnatý obránce je nepostradatelnou součástí sestavy a nechyběl v dosavadním průběhu soutěže na hřišti ani minutu.

Ze své pravé strany podporuje ofenzivní nájezdy svých spoluhráčů a prozatím asistoval u třech branek Hradce. Šancí pro své spoluhráče ovšem připravil více. S celkem deseti přihrávkami na gól je mezi ligovými obránci naprostou špičkou. Stejný počet vyprodukovali pouze Radim Řezník z Plzně a Petr Reinberk ze Slovácka.

Mezi úkoly Jana Mejdra nepatří pouze podpora ofenzivy, ale ještě důležitější složkou je ta obranná. V defenzivní činnosti je mezi Votroky naprosto nedostižný a není divu, že dostává od trenéra Koubka tolik prostoru.

Při plnění defenzivních úkolů podstupuje velké množství soubojů a z většiny z nich vyjde Mejdr jako vítěz. Spolu s Denisem Donátem mají nejvyšší počet vyhraných obraných soubojů (68). Rtuťnatý halvbek má však v této statistice vyšší úspěšnost, a to téměř 60 %.

Jan Mejdr dominuje i ve vzdušných soubojích. Celkem vyhrál 55 vzdušných soubojů a tomuto číslu, se žádný z jeho spoluhráčů nepřibližuje a i v porovnání s ostatními hráči v lize se jedná o zcela nadprůměrná čísla.

Aktivní bek je odchovanec pražské Sparty. Většinu své kariéry strávil v Baníku Sokolov, kde odehrál čtyři roky. V létě 2020 jako volný hráč, po konci smlouvy se Sokolovem, podepsal s Votroky a podílel se na skvělé postupové sezoně Hradce.

Denis Donát
Zdroj: FC Hradec Králové

Denis Donát (20 let, obránce)

Mladý obránce nastupuje stabilně jako jeden ze tří stoperů a v prvních deseti kolech nechyběl v základní sestavě ani jednou. Jeho výkonnosti si všimnul i realizační tým reprezentační jednadvacítky v čele s trenérem Suchopárkem a stal se součástí úspěšného kádru lvíčat.

V lize mladý stoper dominuje zejména ve vyhraných obraných soubojích, kterých má spolu s Janem Mejdrem nejvíce z celého týmu. Svými schopnostmi v obraně vyčnívá i nad zkušenějšími kolegy.

Neméně zajímavá je úspěšnost přihrávek mladého stopera. Drží si velmi solidních 82 % úspěšných přihrávek. Nejedná se o pouhého bourače útočných snah soupeřů, ale má i předpoklady pro konstruktivní rozehrávku, což je nezbytná schopnost pro moderního obránce.

Donát je odchovancem hradeckého klubu a v jeho kádru se prosazuje třetím rokem. V minulém postupovém ročníku již patřil mezi opory zadních řad Votroků. Nastoupil do 26 zápasů, ve kterých dvakrát skóroval.

Celou kariéru má před sebou, ale rozjezd nemá vůbec špatný. Pokud ve svých výkonech bude pokračovat, nebude pro něj Hradec poslední adresou.

Vilém Fendrich
Zdroj: FC Hradec Králové

Vilém Fendrich (30 let, brankář)

V loňském ročníku nedokázal zabránit pádu Opavy do druhé ligy. Svou ligovou příslušnost, si však zachoval právě přestupem do Hradce, kam přišel jako náhrada za zraněného Michala Reichla.

Důvěru svému novému zaměstnavateli splácí nejlépe, jak jen gólman může. Drží nejdelší sérii bez gólu v letošní sezoně o délce 278 minut. Vychytal celkem čtyři nuly v jedenácti duelech, více jich má pouze Florin Nita (6) ze Sparty. Navíc inkasoval pouze dvanáct branek a i díky jeho výkonům patří Hradec mezi nejméně inkasující týmy v lize.

Fendrichovi kvality dokazuje i skutečnost, že patří mezi gólmany s nejvíce brankářskými zásahy (34). Obrana Votroků se tak může bez obav o svého brankáře opřít. Fendrichovi zjevně angažmá na východě Čech sedí.

Je na dobré cestě překonat své maximum, když v sezoně 19/20 ještě v dresu Opavy vychytal devět nul ve 29 zápasech. Tehdy ovšem inkasoval celkem 42 branek a musel zasahovat ve 133 případech. Obrana Votroků se zdá být pevnější a měla by svému brankáři více pomoci.

Otázkou je zda si udrží pozici jedničky. Po zranění se vrací do plné zátěže Michal Reichl, který byl jedničkou Hradce na jaře a přicházel k Votrokům z Olomouce s cílem být klubovou jedničkou.

Související články:

Reklama