Reklama
Loading...
Reklama

Během víkendu začala jedna z elitních evropských soutěží. Zápasy už mohou sledovat fanoušci v Německu, byť se tak pochopitelně děje s omezeními a počet prázdných sedaček výrazně převyšuje počet těch obsazených. Nový ročník začal osmigólovou demolicí Schalke v podání mistrovského Bayernu Mnichov a roli favorita splnila například i Borussia Dortmund, která třemi góly porazila konkurenční Mönchengladbach. Pro české fanoušky byl však nejzajímavější zápas mezi Herthou Berlín a Werderem Brémy.

 

Jedním z lídrů týmu z německé metropole byl Vladimír Darida a v týmu ze severoněmeckého města zahajovali novou sezonu Theo Gebre Selassie a Jiří Pavlenka. Výrazně šťastnější odcházeli ze zápasu berlínští nájezdníci. Brémy, které v minulé sezoně na poslední chvíli zachránily ligovou příslušnost mají hned na začátku nového ročníku o čem přemýšlet. Hráči v záchranářských bojích pořádně pocuchali nervy svých fanoušků a vystoupením v prvním zápase sezony příznivce asi příliš neuklidnili.

Velmi spokojený musel naopak odcházet ze zápasu někdejší záložník Plzně Vladimír Darida.  Asistencemi se podílel na dvou gólech berlínského týmu a byl tak jedním z hlavních strůjců povedeného začátku sezony. Jedná se o sezonu, kde se od něj může hodně očekávat. Vladimír Darida již není ten mladý plzeňský talent, ale jako čerstvý třicátník je jedním ze služebně nejstarších hráčů Herthy a musí cítit velkou zodpovědnost za to, že po delší dobu nenastal v berlínském týmu jistý sportovní růst. Přišel po sestupu Freiburgu do 2. Bundesligy a nabídka čtyřletého kontraktu naznačovala patřičnou důvěru.  

V době, kdy přestupoval do Herthy, patřil k tahounům fotbalové reprezentace a mluvilo se v souvislosti s ním o začátku velkého fotbalového příběhu. Trenéři o něm mluvili jako o srdci a plicích týmu. Vladimír Darida. Dvakrát již překonal rekord v počtu naběhaných kilometrů v německé nejvyšší soutěži a v jisté době se nacházel i v hledáčku samotného Realu Madrid. Tento velký přestup se však nakonec neuskutečnil mezi Herthou Berlín a Vladimírem Daridou vzniklo velmi pevné pouto. 

Když se podíváme na jednotlivá umístění Herthy v sezonách s Vladimírem Daridou na soupisce, nacházíme se v ligové šedi. Sedmé, šesté, jedenácté a dvakrát desáté místo neumožní cestu do evropských pohárů a zviditelnění se před většími kluby. V berlínském klubu strávil Vladimír Darida roky, kdy měla jeho fotbalová kariéra stoupat k vrcholu, ale ten se zatím nejeví jako vrchol z nejvyšších. Ze sportovního hlediska musíme stále hodnotit jako nejúspěšnější angažmá v Plzni, kde si zahrál i Ligu mistrů. Zde se rodí kacířská myšlenka, zda se stroj přece jen trochu nezadrhl?

Vladimír Darida sedm let působí v německé nejvyšší soutěži, ale z týmového hlediska zde nikdy neudělal skutečný krok vpřed. Vzhledem k mimořádné jarní situaci se nedaly v případě Herthy předpokládat velké akce na přestupovém trhu. Velmi opatrně se přece na přestupovém trhu chovalo i pohádkově bohaté Lipsko. Vladimíra Daridu lze považovat v berlínské klubové hierarchii za takřka nedotknutelného. Nyní je však na něm, aby přijal ještě větší díl odpovědnosti za ukázku jistého herního progresu týmu z berlínského Olympijského stadionu.

Jiní fotbalisté poznamenaní plzeňským fotbalem končili své německé účinkování velmi hořce. Milan Petržela opouštěl Augsburg po krátké půlroční epizodě, kdy se velice rád vracel na západ Čech a kdysi tolik opěvovaný Petr Jiráček odcházel jako nežádoucí osoba z Hamburku, odkud mířil na další nepovedené angažmá v pražské Spartě. Podobný scénář u Vladimíra Daridy rozhodně nehrozí, ale jeho německému příběhu by slušela ještě minimálně jedna povedená kapitola. Doufejme, že se jí povedeným prvním zápasem v nové ligové sezoně vydal vstříc.

Související články:

  • Nechť je Schick poučen z Říma
  • To bylo radosti na starém Werderu!
  • Reklama