Reklama
Loading...
Reklama

Český fotbalový útočník Matěj Vydra působí již sedm let v Anglii. Zahrál si postupně za Watford, West Bromwich, Reading, Derby County a momentálně působí v Burnley. Většinu času strávil ve druhé nejvyšší soutěži Championship a nynější působení v “clarets” berou mnozí jako určitou odměnu. Nikdo už mu nikdy nevezme to, že si zahrál patrně nejlepší fotbalovou soutěž světa. Nyní však přicházejí spekulace o tom, že by tato kapitola jeho fotbalového života mohla skončit. 

Do ciziny se vydal už jako čerstvě plnoletý v roce 2010. Jako jihlavskou fotbalovou kometu ve službách Baníku Ostrava ho přetáhlo do svých řad italské Udinese Calcio. Rodák z Chorěboře podepsal smlouvu na pět let a tým z Benátska mluvil o velkých plánech s českým talentem. Tato slova se však nikdy nenaplnila a Vydrova italská pouť vlastně nikdy pořádně nezačala. Konalo se naopak velké fotbalové putování.

Vše začalo ročním hostováním v belgickém týmu Bruggy KV, kde odehrál ale pouze jeden zápas a pak již začala dlouhá anglická kapitola. Ve druhé lize nejprve hostoval ve Watfordu, přičemž mu stále běžela smlouva v Udine. Tam se musel v létě 2013 opět hlásit, ale tamní šéfové dávali jasně najevo zájem o jeho odchod. Žádný tým však nenaplňoval jejich finanční nároky. Konalo se tak další hostování, ale tentokrát mnohem vydařenější.

S West Bromwich Albion si totiž zahrál Premier league. Do statistik se zapsal například gólem proti londýnskému Tottenhamu. Nikdy se ale nedostal na delší dobu do základní sestavy. Vzhledem k tomu, že byl v týmu pouze na hostování, nepřekvapilo nikoho další stěhování. Začalo složité cestování. Nejdřív přišel přestup do Watfordu, čímž skončily veškeré vazby na Itálii. Odtud však musel na hostování do Readingu, kde si zahrál opět pouze druhou nejvyšší soutěž.

Vzhledem k nepříliš povedené sezoně klesla jeho šance na prosazení se ve Watfordu a anglický příběh získal ještě složitější zápletku. Čtyřletý kontrakt podepsal v Derby County a tam prožil povedený restart. V létě 2018 následoval přestup do Burnley a konal se tak další návrat do Premier league. Zde však dostal jeho fotbalový příběh sestupnou tendenci a dnes tráví až příliš času na lavičce.

Na veřejnost se tak nyní dostává scénář odchodu z Anglie a objevuje se již jeden zajímavý tým stojící o jeho služby. Mluví se o možnosti opustit Anglii a zahrát si další z elitních evropských soutěží. Situaci kolem Matěje Vydry velmi čile sonduje překvapení letošního ročníku Bundeslizy Union Berlín. Klub považovaný dlouho pouze za chudého rivala berlínské Herthy nyní nechává svého úhlavního nepřítele daleko za sebou a bojuje o evropské poháry, jež sledovali jeho hráči dlouhá léta pouze v televizi.

Dnes vidíme Union na pátém místě Bundesligy, přičemž se mu na záda dívají kluby s vyššími ambicemi jako Borussia Mönchengladbach či Eintracht Frankfurt. Tým švýcarského trénera Urse Fischera patrně výrazně přehodnotil své cíle pro tento ročník. V útrobách jeho stadionu se možná vedou i tiché řeči o účasti v evropských pohárech, kde by se tento klub stal takovou exotickou návštěvou. Matěj Vydra by v případě přestupu dostal výzvu dlouhé roky nepoznanou. 

Pocit z pobytu ve vyšších patrech tabulky nejvyšší soutěže prožil vlastně jen na začátku profesionální kariéry při krátkém angažmá v Ostravě. Na jaře 2010 se na Bazalech zatím naposledy konal boj o mistrovský titul trvající až do posledních minut sezony. Poté přicházely především angažmá v nižší soutěži či boje o záchranu v té nejvyšší. Matěj Vydra zatím na klubové úrovni nepoznal atmosféru evropských klubových pohárů. Letos oslaví český reprezentant děvětadvacáté narozeniny. Je dost možná nejvyšší čas pro tyto zážitky.  

 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Matěj Vydra prodloužil smlouvu v Burnley
  • Matěj Vydra by se mohl zajímavě připomenout českému fanouškovi
  • Reklama