Reklama
Loading...
Reklama

Většina fotbalového národa se těšila na večerní federální bitvu někdejších partnerů, ale již během tohoto dnes se rozběhla již vzpomínaná hlavní část absurdního sporu mezi Spartou Praha a Martinem Haškem mladším. Nemusíme znovu opakovat, které trumfy drží Sparta před soubojem se svým bývalým záložníkem. V dané situaci se ho nelze příliš zastávat, ale nevznikla vlastně celá proto, že hráč neunesl svůj jednorázový profesní růst? Ten totiž může představovat v určitých situacích Danajský dar. 

 

Martin Hašek prošel v podstatě všemi mládežnickými kategoriemi ve Spartě a žil si v ní svůj sen o tom vyběhnout jednou na letenský trávník v dresu A- týmu. S tím se začal připravovat v létě 2014, ale ostrého zápasu se tehdy zatím nedočkal. Čekal ho úděl cesty po hostováních, v čemž nebyl ze sparťanských hráčů první ani poslední. Své umění musel navíc nejprve ukazovat pouze ve Fotbalové národní lize. Vědět o sobě však dával minimálně svým jménem. To se totiž ve sportovním světě vždy poměrně výrazně skloňovalo.

Nejprve se představil v dresu Pardubic, kde začínal fotbalovou kariéru i jeho otec, později se krátce ukázal na pražském Žižkově a ve Vlašimi, jež je brána jako jistá farma Sparty. Zápasové vytížení však nebylo tak velké, aby si mohl důrazně říct o místo v týmu Sparty. To výraznější přišlo až v roce 2016, kdy si ho na hostování ze Sparty přivedli “klokani” z Vršovic. Pro Bohemians Praha 1905 jsou tyto krátké výpomoci nedílnou součástí klubové přestupové politiky. Někdy to jinak prostě nejde.

Po povedeném hostování se zelenobílý klub rozhodl uplatnit opci a Martin Hašek se stal oficiálně jejím hráčem, přičemž si na něj Sparta nechala předkupní právo. Jeho působení v “Ďolíčku” řídil jako trenér z lavičky jeho otec a v některých rozhovorech naznačoval výjimečný potenciál. Nejvýraznějším ho však stále činilo pouze jeho jméno. “Klokani” se z hlediska sportovního stále pohybovali v šedi ligového průměru, přičemž nenaznačovali například ambice zabojovat o evropské poháry. Nacházel se tak v relativním klidu a občas ho potěšily kladné známky v médiích po povedeném individuálním výkonu.

I díky nim se hráč dostal opět do pozornosti ambicióznějších a všichni zdůrazňovali předkupní právo Sparty, byť se například mluvilo i o zájmu slávistického konkurenta. Tento zvláštní scénář se však nakonec nekonal a Martin Hašek se znovu objevil v místech, kde fotbalově vyrostl. Na konci roku 2018 podepsal na Letné smlouvu na dva a půl roku a přestup do Sparty prezentoval jako velkou výzvu. Co se dělo dále už všichni víme a obě strany se musí zamyslet nad tím, zda neučinily krok vedle. 

Jako záložník Bohemians přicházel hráč s tím, že má pomoci Spartě k návratu do první linie a třeba si s ní znovu sáhnout na titul a zabojovat o Ligu mistrů. Nic z toho se nekonalo a patrně k tomu nikdy již nenastane příležitost. Většina lidí se dnes ptá třeba na to, co vedlo hráče ke spáchání ruzyňské komedie, což mělo pomoci vytrucovat si odchod ze Sparty. Než přišel Martin Hašek do Sparty, nikdo na něj ve fotbalovém prostředí nevyvíjel přehnaný tlak a zároveň nedostával žádnou příliš velkou výzvu.

Ta přišla až na Letné a hráč se s ní nedokázal popasovat. Svůj potenciál dával v některých zápasech najevo, ale nikdy nepředstavoval rozdílového hráče nahánějícího soupeři hrůzu. Možná si to dnes ještě nepřizná, ale nenápadný přestup do ciziny pro něj mohl znamenat dočasný útěk před realitou. Vzhledem k tomu, jak málo sledují diváci v České republice dění na východ od našich hranic, minimálně dočasně by sešel z mysli. Později by ho však mohl dohnat fakt útěku před první skutečně velkou výzvou. Celá tato kauza pro něj nemá jen rovinu fotbalovou, ale také tu životní. Nejedná se o prvního hráče, jež nenaplnil sparťanská očekávání, ale musí se teď co nejrychleji sžít s životní realitou.

Související články:

Reklama