Reklama
Loading...
Reklama

Viktoria Plzeň odstartovala zimní přípravu a všichni chtějí zapomenout na to, co se dělo v podzimní části, během níž několikrát prožili fanoušci nečekaný šok v podobě nečekaných bodových ztrát. S mateřským klubem se znovu připravují Pavel Šulc a Lukáš Matějka, kteří působili na podzim v Českých Budějovicích, ale jejich příchod výrazně zastiňuje brankář Jindřich Staněk. Ten v Plzni na podzim hostoval právě jako brankář klubu jihočeské metropole. Nyní se však jeho hostování se nyní proměnilo v přestup. Uplatnění opce mu zajistilo smlouvu na dva a půl roku a má tak před sebou velkou výzvu.

V průběhu podzimní části ho většina fanoušků stále brala jako brankářskou dvojku a ještě na začátku sezony se zdál Aleš Hruška jako neotřesitelná jednička v plzeňské brankářské hierarchii. Poté však přišel brzký konec v evropských pohárech a následovala zaváhání v domácí soutěži. Kdyby fanouškům Plzně někdo před sezonou řekl, že před vánočními svátky bude jejich tým na devátém místě ligové tabulky, asi by jen nevěřícně kroutili hlavou. Nyní se jedná o tvrdou realitu a Viktoria bude vstupovat do jarní části v pozici, kterou dlouhá léta nepoznala a nikdo na ní na západě Čech není zvyklý.

V souvislosti s brankářem Hruškou nemůžeme mluvit i sérii velkých minel, ale zároveň se nenajde zápas s jeho nadstandardním výkonem, jímž by zajistil Plzni potřebné body. Tento fakt je bohužel pro Viktorii velmi viditelný a brankář považovaný dlouho za důstojného nástupce Matúše Kozáčika se stal poměrně častým terčem fanouškovských výhrad. Spekulace o jeho pozici představují jedno z logických vyústění nepovedeného plzeňského podzimu. Jeden z držitelů posledního plzeňského titulu se tak rovněž dostává do pozice, na níž není zvyklý a nalézáme kolem něj až příliš mnoho otazníků.

Jindřich Staněk je nyní ve věku, kdy by měl začít v rámci své kariéry stoupat na vrchol a tato šance se mu paradoxně může naskytnout v zatím nepovedené plzeňské sezoně. Tu až příliš symbolizuje poslední zápas před vánoční pauzou, kdy Viktoria díky gólu Nicolae Stanciua vyšla v bitvě se Slavií bodově naprázdno a dostala tak další důvody k zamyšlení nad dosavadním průběhem sezony. Jindřich Staněk stejně jako celá Plzeň doufá v lepší výsledky během jarní části a jistě by byl velmi rád aktérem více zápasů. Naskýtá se totiž otázka, zda právě nenastal ideální čas k výměně na postu plzeňské brankářské jedničky. 

Aleši Hruškovi běží nyní v Plzni smlouva platná v tomto i příštím roce, ale sám jistě počítal již při jejím podepisování s touto situací. Je mu již pětatřicet let a konec kariéry brzy bude velmi hlasitě bouchat na dveře. Nikdo mu již dnes nevezme to, že si v “Kristových letech” zachytal v zápasech s Realem Madrid či AS Řím, ale každá pohádka prostě jednou končí. Pokud tu Hruškovu ukončí perspektivnější brankář Jindřich Staněk, nebude se jednat o nic nedůstojného, ale půjde o logické vyústění celé situace. 

Takových příběhů skončilo na západě Čech v posledních letech několik a vždy se jednalo o celkem důstojné loučení. Bývá však zbytečné podobné konce příliš oddalovat. Nejúspěšnější český tým poslední dekády by měl dokázat, že přemýšlí již i o dalších sezónách. I to byl jeden z důvodů, proč ukázala při výběru nového trenéra na Adriana Gul’u. Ten dostal od klubového vedení důvěru i pro další průběh sezony, byť s průběhem podzimu zde nikdo nemůže být spokojen. Velký respekt k němu totiž fanoušci i média chovají pro jeho schopnost pracovat koncepčně, což dokázal například ve slovenské Žilině nebo na začátku trenérské kariéry v Trenčíně. 

Jindřich Staněk prožil v plzeňském dresu v zápase se Slavií skutečný křest ohněm. Ani prohra v něm by však neměla být přílišným útokem na jeho psychiku. Při předchozím účinkování v Českých Budějovicích mu jistě poskytl velkou školu zkušený brankář Jaroslav Drobný a lehké školení zažil jistě i při roční školící anabázi ve slavném Evertonu. Při vstupu na ligový trávník se mu již jistě kolena neklepou. 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Aleš Hruška nepřesvědčuje, má Plzeň hledat náhradu?
  • Konec Adriana Gul’y v tuto chvíli nedává smysl
  • Reklama