Reklama
Loading...
Reklama

Brankář Vojtěch Vorel dlouhodobě hostuje z pražské Sparty v budějovickém Dynamu. S letenským týmem prodloužil smlouvu až do června 2024. Budějovice na něj pak mohou uplatnit opci. Problém však vězí v tom, že toho příliš neodchytá. Jak je smířen se svou rolí? A dá se považovat postavení brankářských dvojek za spravedlivé?

Ve spojení prvoligových týmů Českých Budějovic a Sparty mají fanoušci v paměti víkendový skvělý výkon Jihočechů a zaslouženou výhru na hřišti letenských v poměru 2:4. Tento výsledek byl pro sparťany trpký i z toho důvodu, že utkání mělo být oslavou 127. výročí vzniku pražského klubu. Mezi těmito týmy však neleží pouze různé nálady z nedělního mače. Na hostování v jihočeském Dynamu již delší dobu působí kmenoví hráči Sparty Filip Havelka s brankářem Vojtěchem Vorlem.

Právě čtyřiadvacetiletý gólman prodloužil se Spartou smlouvu až do června 2024, přitom jeho hostování na jihu Čech je plánováno do června 2023. Jedná se o nevídaně dlouhou dobu hostování, které je opatřeno opcí, jakožto předkupním právem Budějovic na nadějného brankáře.

Skvělý Drobný

Připomeňme, že v Dynamu v současné sezóně hraje nezastupitelnou roli brankářský veterán Drobný. Jeho prozatímní výkony nedávají Vorlovi velké šance na to, aby se stal jedničkou svého týmu. Pro důkazy nemusíme chodit daleko.

Drobný si v zápase proti Spartě počínal skvěle, v prvním poločase nejprve zneškodnil gólovku Pavelky a ve druhém zase vychytal přesně umístěnou hlavičku Lischky. Brankářská opora kromě dobrých výkonů plní navíc roli lídra týmu. Pro České Budějovice bylo letní prodloužení smlouvy jednačtyřicetiletého matadora klíčové.

„Nová smlouva pro Jardu Drobného pro nás byla priorita léta. Potřebovali jsme, aby po odchodu Tomáše Sivoka zůstal v týmu hráč, který bude lídrem a za kterým hráči půjdou. Jsem moc rád, že jsme se na nové smlouvě dohodli,“ řekl k prodloužení smlouvy generální manažer klubu Martin Vozábal.

Pro mladého Vorla není situace zrovna příhodná. Na jednu stranu je přítomnost opce ve smlouvě o hostování příslibem, že Dynamo v budoucnu stojí o jeho služby. Mohl by se tak stát nástupcem Drobného. Z opačného hlediska však brankáři běží léta. Čtyřiadvacetiletý odchovanec letenského klubu sice může sbírat zkušenosti vedle top gólmana v minulosti působícího v zahraničních soutěžích. Pravdou ale je, že odchytané zápasy nic nenahradí.

Role v týmu

Budějovická dvojka z toho není nadšená. Svou roli však chápe a poctivou prací v tréninku se snaží poprat o post jedničky. Poslední zápas odchytal Vorel v reprezentační pauze proti Táborsku. Šlo o přípravné utkání, které mělo za cíl udržet hráče v zápasové zátěži.

„Tyhle zápasy jsou dost stejné. Druholigový tým, který nemá co ztratit. Nic dopředu si nevytvořili, naopak jsme měli dát víc gólů. Utkání ale svůj účel splnilo. Pro mě to byl určitě přínos, protože trénovat můžete pořád dokola.  Zápas je úplně něco jiného. Osobně jsem rád za čisté konto”, uvedl Vorel v rozhovoru po zápase.

Z jeho tónu i výrazů lze cítit frustraci plynoucí z nedostatku příležitostí. Není se čemu divit. Začínají mu nejlepší brankářská léta a v letošní sezóně to nevypadá na velké množství ligových startů. Své postavení v týmu však chápe.

„Věděl jsem, do čeho jdu. Snažím se dělat v tréninku všechno, abych dostal šanci. Musím dál makat a doufám, že další šance přijde,“ vyjádřil se pro klubový web.

Situace brankáře Vorla tak není příliš záviděníhodná. Jedná se o dalšího odchovance sparťanské mládežnické akademie, který byl vyslán na zkušenou. Problém ale vězí v tom, že nechytá. Mladí talentovaní hráči, které každý rok vyplivne sparťanská akademie, mají jistě v hlavách vysněné angažmá za letenské áčko.

Pokud vezmeme v kontextu nepřesvědčivé výkony tzv. „stálých” členů základní sestavy Sparty, v poslední době Lischka, Hanousek nebo brankář Heča. Pak není divu, že vyvstává otazník nad tím, proč Sparta nedá příležitost mladým talentům, když výše zmiňovaní dlouhodobě nepřesvědčují?

Vorlovi nezbývá nic než dál pilně trénovat a čekat na příležitost. Ostatně on sám si je této skutečnosti vědom. Drobný má v současnosti skvělou formu a bude těžké se přes něj prosadit, ale i on někdy skončí. Daleko bezvýchodnější situace se ukazuje třeba u brankářského dvojky letenského týmu Florina Nity, který je i přes lepší výkony stále upozaďován před nejistým Hečou.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama