Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Reklama
Sparta Slavvie, Plzeň
FOTO: FK Teplice
Český fotbal

Blíží se vyrovnaný boj o titul. Sparta má jedinečnou příležitost

Není tomu tak dávno, co jsem psal o tom, že boj o mistrovský titul nebude mít v české nejvyšší soutěži více než dva účastníky. Vzhledem k událostem posledních dnů se však situace podle všeho mění. První tři týmy ligové tabulky se totiž nachází v rozmezí pouhých dvou bodů. Boj o nejvyšší příčku se tak nyní zamotává a Sparta do něj může promluvit hlasitěji, než jak tomu bylo v minulých letech. Jsou Letenští silnější nebo Slavia a Plzeň se staly slabšími?

Pro nezávislé fanoušky má jaro ideální průběh

Zimní přestávku strávila na prvním místě Viktoria Plzeň a obhájce titulu tak naplnil představy fanoušků ze západu Čech. Od začátku jarní části se ale začaly dostavovat nečekané ztráty. Domácí porážka s Hradcem Králové, na Slovácku a také remíza s Olomoucí rovněž ve Štruncových sadech sebraly Viktorii pozici favorita na mistrovský titul. Na podobné výsledky a ztráty skutečně nebyli v posledních letech v Plzni zvyklí. Obhájce titulu rychle vystřídala na vedoucí pozici pražská Slavia. I ta má však do role jasného lídra velmi daleko. 

V souvislosti se Slavií se nám naopak vybaví remíza na teplických Stínadlech a v posledním kole přišla nečekaná porážka v Českých Budějovicích. Nejúspěšnější tým posledních let pohrdl několikrát možností vyrazit do trháku. Situace v ligové tabulce se i díky tomu stává mnohem zajímavější. Do bitvy o titul může trochu nečekaně promluvit pražská Sparta, která se probudila ze zimního spánku remízou se Sigmou Olomouc, ale od té doby neztratila ani bod. Definitivně tak přichází další uchazeč o mistrovský titul.

Zdroj: AC Sparta Praha

Poučila se Sparta z nedávného dění?

Je tomu takřka devět let, co se na Letné naposledy slavil mistrovský titul. Stalo se tak v roce 2014 pod vedením českého trenérského gentlemana Vítězslava Lavičky. Od té doby se celkem desetkrát měnilo jméno šéfa sparťanské kouče, přičemž často jsme mohli pozorovat metodu pokus-omyl. Za hlavní symbol tohoto do značné míry nepochopitelného dění je fanoušky patrně považován Ital Andrea Stramaccioni, jehož neúspěch na Letné prohloubil spekulace o tom, zda je fakticky reálné úspěšné angažmá zahraničního trenéra v české nejvyšší soutěži. Možná i díky tomu se sparťanská obec dívala s jistou skepsí na příchod dánského stratéga Briana Priskeho. 

Jemu však nezlomil vaz ani nepochopitelný pohárový kolaps s norským Stavangerem a zimu na Letné přežil i přes bodový odstup za Plzní a Slavií. Ten je nyní minulostí a potvrzuje se jedno známé české přísloví o tom, že trpělivost růže přináší. Brian Priske o sobě může mluvit jako o trenérovi, jež po letech dostal Spartu do reálné hry o mistrovský titul. Tento fakt si musí na Letné brzy říci velmi hlasitě. Zároveň nesmíme zapomenout na to, že oba soupeři v tomto boji zaznamenali ztráty, které byly v nedávné době nemyslitelné. Další soupeř v boji o titul je pro Slavii i Viktorii Plzeň něčím, co v poslední době nepoznaly a mají před sebou novou zkoušku. Spartu skutečně dostali do hry o titul především její soupeři, ale na tuto realitu se historie ptát nebude. Nyní bude dobré sledovat, jak dokáže dané situace využít. Sparta má před sebou ideální příležitost ukázat, že se dala na správnou cestu.

Reklama