Reklama
Loading...
Reklama

Fotbalové Teplice zatím neprožívají moc povedenou sezonu a patrně se jich bude týkat boj o ligovou záchranu. Není tomu tak dávno, co měl severočeský klub pohárové ambice, ale v poslední době mají jeho výkony sestupnou tendenci. Jedním ze symbolů teplického fotbalového poklesu byl například předčasný konec trenéra Stanislava Hejkala, k němuž mělo vedení klubu ze Stínadel důvěru i díky jeho zkušenostem na pozici asistenta trenéra v pražské Spartě. Nyní to vypadá na blížící se konec jedné dlouholeté jistoty.

Ve vzduchu se totiž vznáší zásadní změna na postu brankářské jedničky. Na této pozici tráví více než jednu celou dekádu Tomáš Grigar. Odchovance ostravských Vítkovic vstoupil do tohoto ročníku ve své standardní pozici prvního brankáře, ale tato jistota oslabovala přímo úměrně s teplickými výsledky v dosavadním průběhu sezony. Svůj podíl viny brankář nesl například na prohře s nováčkem z Pardubic nebo byl osobně u toho, jak Teplice dostaly od mistrovské Slavie pověstného “bůra”.

Příběh Tomáše Grigara patří v některých ohledech mezi fotbalově zajímavé. Již jako dvacetiletý se v roce 2003 vydal hledat štěstí do Sparty. Nastupoval však především za tamní rezervu, neboť Letenští měli jasnou brankářskou jedničku v Jaromíru Blažkovi. Naděje mu svitla až v roce 2007, kdy se hrající klubová legenda vydala do německého Norimberku. Po tamních nezdarech se však někdejší reprezentant po roce vrátil a pole působnosti pro Tomáše Grigara se tak opět zmenšilo. To vedlo k odchodu do jeho osudového klubu v severočeském lázeňském městě. 

Stal se v podstatě okamžitě brankářskou jedničkou a s týmem hned v první sezoně slavil vítězství v Českém poháru. V následujícím ročníku Teplice usilovaly o účast v Evropské lize, kde jim v předkole vystavil stopku izraelský Hapoel Tel Aviv. Poté již ukazoval Tomáš Grigar své umění jen v domácí soutěži. Během své stále probíhající štace se stal členem Klubu ligových brankářů, ale k vylepšení pozice v něm může vést trnitá cesta.

Souvisí to právě s tím, že chytající teplická legenda přestala být v poslední době tou pravou oporou. Již jedenáct zápasů čeká na čisté konto a v posledním domácím zápase s Karvinou padly oba dva góly Slezanů po jeho chybách. Je tak naprosto legitimní vést úvahy o jeho brankářském konci. Příští zápas sehrají Teplice na Stínadlech s Pardubicemi a podle zákulisních informací by se do branky měl postavit Jan Čtvrtečka.

Ten své teplické působení paradoxně zahájil stejně jako před takřka dvanácti lety Tomáš Grigar. Přišel na hostování ze Sparty. Nachází se ve věku, kdy by měl začít pravidelně chytat v nejvyšší soutěži, pokud chce myslet na vyšší mety. I z toho důvodu má jeho nasazení do základní sestavy logiku a jsem přesvědčen, že jeho starší kolega by pro danou věc měl pochopení. Už jen za délku své teplické mise si zaslouží populární “Standa” potlesk na otevřené scéně, ale vzhledem k současné situaci jeho týmu si bude muset počkat na příhodnější chvíli.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Teplice podepsali francouzského stopera z Lille
  • Teplice ukazují, že si uvědomují vážnost situace
  • NOVÉ ČÍSLO MAGAZÍNU – V lesku Zlatého míče
  • Reklama