Reklama
Loading...
Reklama

Poté, co se Baník Ostrava vrátil po nucené pauze do ligové reality vítězstvím v Opavě, sehrál nyní i první domácí utkání, byť se tak samozřejmě dělo před prázdnými tribunami vítkovického stadionu a vzhledem k pátečnímu ostravskému počasí se zápas odehrával i za mlhou hustou tak, že by se dala… No vždyť to všichni známe. Jako soupeř přijeli fotbalisté Bohemians a fanoušci obecně očekávali potvrzení tří bodů z Opavy, kde je Baník vybojoval i v situaci, kdy přes polovinu zápasu odehrál v oslabení. To sice vzhledem k formě Opavy nebylo příliš viditelné, ale na dobrý pocit to stačí. Zvláště, když si vzpomeneme na pohled na Baník před zmiňovanou karanténou.

Ostravský tým měl po většinu prvního poločasu převahu, ale to se dělo i z toho důvodu, že “klokani” nejeli na druhý konec republiky hrát nějakou otevřenou partii. Po třiadvaceti minutách způsobil v baníkovských řadách radost Adam Jánoš, když vstřelil gól po povedené kombinaci. Muselo se sice ještě čekat na požehnání VARu, ale to přišlo a na tuto věc si zítra minimálně v Ostravě nikdo ani nevzpomene. 

Čekalo se tedy vnesení potřebného klidu do baníkovských řad a kráčení za třemi zlatými body. Najednou se zápas nebral jako souboj sousedů v tabulce a Baník se nacházel vlastně v pozici jasného favorita.

Ve zbytku prvního poločasu měli domácí sice stále převahu, ale nepřišel druhý pojišťovací gól. Důležitou roli začal poté v zápase hrát útočník Bohemians Tomáš Necid. Nejprve zabránil druhé gólově radosti Baníku, když odvrátil z brankové čáry hlavičku Tomáš Zajíce. To ale netušil, že jeho čas v zápase se pomalu naplňuje. Dvěma žlutými zákroky orámoval zápasovou přestávku a po zákroku na Jaroslava Svozila mu rozhodčí Denev musel ukázat cestu do šatny.

Baník se díky tomu stal ještě větším favoritem a všichni si představovali vydlážděnou cestu ke třem bodům. Zhruba ve stejném čase zápasu v Opavě přepadala fanoušky ostravského klubu jistá skepse, ale v zápase s Bohemians držel v rukou všechny trumfy a musel si být vědom pozice favorita. Té se však příliš obratně nezhostil. Útočného uragánu jsme se nedočkali a v závěrečné minuty se odehrávaly zcela v režii hostujícího klubu. Samozřejmě, že důležitější jsou v baníkovské situaci tři body, ale zároveň existuje řada důvodů k zamyšlení před dalšími zápasy. Roli favorita hrál Baník od začátku sezony již několikrát a nikdy se jí nepojal úplně šťastně. U hráčů jsme viděli nervozitu a tu nyní patrně umocňuje nedávná nucená pauza. Jak celou situaci vyřešit?

Vrací se zde myšlenky na jedno téma ze začátku sezony. Mezi hráči a trenérským štábem prý panovala velmi chladná atmosféra a trenér Kozel měl některým svěřencům velmi nevhodným způsobem naznačovat, aby si začali hledat jiné angažmá. Když někdejší obránce Slavie usedal na baníkovskou lavičku, mluvilo se o něm jako o ideálním člověku pro koncepční práci a ta měla přinášet sladké plody. Zatím se tak neděje. V minulé sezoně sice bojoval Baník ve “skupině o poháry”, ale při pohledu na jeho herní projev si ho skutečně moc lidí na evropské scéně představit nedovedlo. Nedostaví se brzy čas na změnu? A kdo by měl být jejím hlavní aktérem.

O Baníku jako o srdeční záležitosti mluvil vždy Pavel Vrba. Trenérská ikona Viktorie Plzeň, jež se západočeským klubem získával tituly a zahrál si v Lize mistrů pojímal své řemeslo vždy velmi osobitě a i v tom možná tkvěl jeho úspěch. Můžeme si o něm myslet mnohé, ale výsledky se v jeho případě dostavily. Však také skutečnou náhradu za Pavla Vrbu našla Plzeň po několika letech v Pavlu Vrbovi. Má teď za sebou nepovedenou štaci v bulharském Razgradu, ale rád by se co nejdříve vrátil do trenérského kolotoče. Vždy naznačoval, že v Ostravě by jednou rád uzavřel svůj trenérský kruh. Brzy by se mohla dostavit myšlenka, zda pro to nenastal ten pravý čas. 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Klíčová změna v Baníku Ostrava
  • V Baníku tiká časovaná bomba
  • Reklama