Reklama
Loading...
Reklama

Ve francouzském fotbale je k nalezení vícero klubů, jejichž historie je pohnutá, klubů, které byly v zemi Galského kohouta v časech dávných i nedávných na vrcholné fotbalové úrovni. Vyhrané mistrovské tituly, vítězná finále Francouzského poháru, účasti v Lize Mistrů.

Z těch klubů, které byly úspěšné v dřívějších desetiletích, rozhodně zmiňme Stade de Reims, šestinásobného mistra Francie a dvojnásobného poraženého finalistu PMEZ, nebo Racing de Strasbourg, mistra sezóny 1978/1979, trojnásobného vítěze Francouzského poháru, a majitele dvou triumfů Ligového poháru. Oba tyto kluby se sice v posledních letech dokázaly probojovat zpět mezi elitu, ale třeba Remeši trvalo čekání na návrat do nejvyšší soutěže neskutečných 33 let. Štrasburk byl zase kvůli finančním problémům přeřazen v roce 2011 dokonce do ligy CFA 2, až páté nejvyšší úrovně francouzské kopané, a šplhal zpět ligu po lize dlouhých devět let. Z těch týmů, které byly velmi úspěšné v posledních zhruba dvaceti letech, zmiňme především AJ Auxerre, mistra z roku 1996 a čtyřnásobného vítěze Francouzského poháru (1994,1996,2003,2005), dále FC Sochaux-Montbéliard, dvojnásobného mistra a taktéž dvakrát vítěze Francouzského poháru ( naposledy 2007). A nemůžeme opomenout klub, který je v naší české zemi díky působení jednoho z našich nejlepších fotbalistů, Vladimíra Šmicra, z nich zřejmě nejznámější. Řeč je samozřejmě o Racingu Lens.

Tento tým, stejně jako ty výše zmiňované, potkal potupný propad do nižší výkonnostní třídy francouzské kopané, a z dřívějších úspěšných sezon plných slavných triumfů přišlo období půstu ve druhé lize zvané Ligue 2. A zpátky mezi elitu se ne a ne dostat.
Racing sídlí v malém městečku Lens, ležícím cca 30 km od milionového Lille. Lens samotné leží sice v hustě obydlené části severní Francie, přesto má pouhopouhých 31 000 obyvatel. Kdysi bývalo významným těžařským centrem, ale uhelné doly byly zavřeny na konci osmdesátých let. Úspěšná éra klubu přišla až poté – v letech devadesátých. Právě v posledním desetiletí 20.století se dostavil největší z možných triumfů na francouzské půdě, a to vítězství ve slovutné Ligue 1.
Tento historický moment se datuje do sezóny 1997/1998. Racing club de Lens, jak zní oficiálně celý název klubu, slavil vítězství tím nejtěsnějším rozdílem. Na konci sezony měl totiž stejný bodový zápis jako i druhý celek v pořadí, FC Metz, a to 68 bodů. O zisku mistrovského poháru tedy rozhodl při bodové rovnosti rozdíl ve skóre, a ten byl o pouhých pět branek lepší ve prospěch severofrancouzského Lens. Pod mistrovský titul ze sezóny 97/98 se podepsal velkou měrou útočník z Makedonie, Anto Drobnjak, střelec 14 ligových branek. A nejen z českého pohledu zanechal velmi výraznou stopu Vladimír Šmicer, přezdívaný Štístko. V mistrovské sezoně vstřelil krásných 7 branek. Některé z toho byly vítězné, jako například ta z 12.kola proti AS Monaco (výhra RC Lens 1:0). Podílel se také asistencí na jedné ze dvou branek při vítězství nad FC Metz. A právě zisk všech tří bodů na hřišti do té doby prvních Mét bylo tím zlomovým okamžikem pro uzmutí mistrovského titulu. Racing v mistrovské sezoně udělal ze svého stadionu prakticky neporazitelnou tvrz, v sedmnácti domácích zápasech prohrál pouze jednou, rovnou dvanáctkrát z toho slavil vítězství, a to vše při celkově impozantním skóre 32-9. Jediné zaváhání na domácí půdě přišlo se slovutným Olympiquem Marseille, kdy RC Lens prohrál tím nejtěsnějším rozdílem 0-1. Stadion Félix Bollaert, později přejmenovaný na Stade Bollaert-Delelis, je zřejmě tou největší chloubou Lens. Nynější kapacita stadionu překračující 38 000 diváků je vlastně velkou raritou. Samotné město má o dobrých sedm tisíc obyvatel méně než je počet sedadel na tribunách. Stadion si prožil na mezinárodní úrovni největší slávu při zápasech na MS ve fotbale 1998, mistrovstvích Evropy 1984 a 2016, a na MS v rugby v letech 1999 a 2007.

Klub z Lens si mistrovským titulem samozřejmě zajistil účast v Lize mistrů. V té skončil v konkurenci Dynama Kyjev, Arsenalu Londýn a Panathinaikosu Atény již ve skupinové fázi. Sice obsadil ve skupině druhou příčku před Arsenalem, ale i tak to na postup nestačilo. V té době postupovali ze druhých míst pouze dva bodově nejlepší týmy. Šmicer vsítil krásný gól z přímého kopu při prohře 1:3 s Kyjevem v závěrečném utkání skupiny. V této sezoně se ale zadařil další skvělý úspěch, tým se stal vítězem Francouzského poháru. V roce 2000 se Racing dostal do semifinále Poháru UEFA (nynější EL), a poté se Lens stal vicemistrem Francie v roce 2002. Od té doby ale začíná pozvolný propad, způsobený různými finančními peripetiemi. Klub v roce 2008 sestoupil,aby se následující sezónu vrátil mezi elitu. Ovšem v roce 2011 spadl znovu. A roku 2015 padá naposledy, a bohužel až do nynějška se návrat nezdařil. V současné době klub drží majitel z Ázerbájdžánu Hafiz Mammadov, a už několikrát se spekulovalo, že někdo chce od něj klub odkoupit, ale zatím bezúspěšně. Roky se Lens potýká s problémy, sestup v roce 2015 by přišel kvůli sankcím ze strany DNCG, což je berní úřad, tak jako tak. Soudní tahanice klubu rozhodně neprospěly a Lens tak trpí dodnes…

I když mají v Lens nádherný stadion, jistě touží hlavně po návratu mezi elitu Francie. Ale i na druhou nejvyšší soutěž v hierarchii francouzského fotbalu chodí skvostné návštěvy, které průměrně přesahují 20 tisíc. Na zápasy týmu s přezdívkou Sang et Or (krev a zlato, dle klubových barev) se sjíždějí fans ze širého okolí. Domácí tým nemá kotel za brankou, jak je tradičně na většině stadionů zvykem, nýbrž na podélné tribuně. A Fanoušci dokáží na Bollaert-Delelis udělat pekelnou atmosféru. Stačí si na internetu pustit záběry ultras Racingu. Atmosféra vás jistojistě pohltí.

Reklama