Reklama
Loading...
Reklama

O podzimním policejním zásahu na strahovské hůrce, jehož hlavním výsledkem bylo zatčení faktického šéfa českého fotbalu Romana Berbra, se toho již napsalo hodně. Všem fanouškům fotbalu patrně tato událost vlila do žil nový optimismus a víru v lepší fotbalové zítřky. Všichni však věděli, že absolutní zvrat nemůže přijít ze dne na den a minulost každého jednou dožene. O pověstném tahání kostlivců ze skříně se bohužel v souvislosti s FAČR zatím mluví v čase budoucím. Berbrovo loučení s českým fotbalem však nakonec může být dramatičtější, než se zdálo. Před patnácti lety vznikla na toto téma divadelní hra. Nyní hrozí její pokračování.

 

U aféry, jež se odehrávala na jaře 2004 se skloňovala především slova jako “kapříci” či “notičky”. V souvislosti s posledním velkým kouskem Romana Berbr se mělo používat označení “suchej hajzl”. Inkriminovaným zápasem má být v této kauze finále MOL cupu mezi Spartou a Slovanem Liberec. Jeho průběh a další souvislosti, které se nyní dostaly na veřejnost, musí každého slušného fanouška děsit. Děsivým faktem je i to, že dalšího smutného hrdinu této kauzy představuje jeden z nejznámějších českých rozhodčích Pavel Královec.

Velmi sporný moment se zde udál například po půlhodině zápasu, kdy Martin Frýdek ostře šlápl na Tomáše Malinského. Ve vzduchu velmi ostře kroužila červená karta, ale sudí Královec jí sparťanskému záložníkovi neudělil. Nepřesvědčila ho ani milovaná i proklínaná technologie VAR. Sparta nakonec slavila vítězství v MOL cupu, ale to je v rámci celého příběhu vlastě fakt nepodstatný. Scénář celého zápasu se prý začal tvořit již několik dní předem. O tomto plánu měl mt velmi dobrý přehled tehdejší místopředseda komise rozhodčích Martin Wilczek a sportovní manažer Sparty Josef Krula. To všechno samo o sobě působí skandálně, ale to nejhorší se skrývá možná někde jinde.

Za naprosto skandální považuji výroky papírového předsedy FAČR Marka Malíka. Kluby si podle jeho názoru za současný stav z velké části sami, protože každý z nich zaměstnává osobu pověřenou vyjednáváním se sudími. Nedostavilo se však jasné vymezení proti tomuto faktu a přichází tak důvod ke spekulacím o čistotě jeho stolu. Bohužel na jeho slovech se nachází patrně mnoho pravdivého. 

Pouze Teplice a Opava se totiž proti poměrům mezi rozhodčími otevřeně vymezily. Co ti ostatní? Člověk nemusí být zrovna mistr mezi policejními vyšetřovateli, aby se dostavila myšlenka, že Roman Berbr na ně patrně něco ví. Ten teď možná uvažuje o tom, koho si při pádu na fotbalové dno vezme jako společníka. 

Samotný pád však podle některých faktů nemusí být tak rychlý. Podle oficiálních webových stránek je stále členem fotbalové asociace a ani přes jeho skandály se veřejnost nedočkala veřejného vymezení od jeho kolegů. Pavla Královce zase najdeme na oficiálním webu FAČR mezi rozhodčími profesionálních soutěží. Je tak na snadě otázka, jestli se obě strany vzájemně nepotřebují. 

Nejasný postoj Berbrových kolegů také znamená velmi ošklivý vzkaz pro fotbalové fanoušky: “Toto jednání stále patří v českém fotbale mezi určité standardy a s cestou do vyspělé Evropy zatím nepočítejte”. Když se podíváme na osoby považované za smutné hrdiny tohoto příběhu, jedná se o lidi působící v českém fotbale od 90. let. Ten tak žaluje sám na sebe, že není schopen udělat za jedním obdobím tlustou čáru. Zatím se nenašla osoba schopná toto učinit.

 

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Výchova rozhodčích v Čechách
  • Je český fotbal připraven na dobu “po Berbrovi”?
  • Reklama