Reklama
Loading...
Reklama

Keď sa povie meno Peter Dubovský, každý si predstaví skromného modrookého Mozarta futbalových trávnikov. Bol neopísateľnou osobnosťou bratislavského Slovanu a futbalu ako takého. V sezóne 1991/1992 bol výrazná súčasť belasých, ktorým sa podarilo vyhrať titul majstra Českej a Slovenskej federatívnej republiky. S dvadsiatimi siedmimi gólmi sa stal kráľom strelcov a sézonu na to so svojimi dvadsiatimi štyrmi gólmi obhájil prvenstvo. Získaval futbalové ocenenia, bol slávny a fanúšikovia si bez neho futbal nevedeli predstaviť. Sen každého futbalistu je hrať vo veľkoklube, Bobovi, ako ho kamaráti prezývali, sa tento sen splnil. V roku 1993 prestúpil do Realu Madrid.

 

Prvé kroky

Prvý zlom vo futbalových začiatkoch prišiel, keď v desiatich rokoch začal s hrať s bratom za FK Vinohrady. Už tam dal o sebe vedieť, kedy za dve sezóny nastrieľal skoro 50 gólov. Netrvalo to dlho a mladého Peťa si vyhliadli tréneri Slovanu a Interu Bratislava. Upísal sa však belasým a futbalová kariéra sa mohla začať. V roku 1986 získal s dorastom prvý titul. „Bola to dobrá partia, Peter s chlapcami zostávali po tréningoch na ihrisku a trénovali sami ďalej,” povedal Jozef Obert, vtedajší tréner Dubovského. Peter sa stáva najlepším strelcom dorastencov a v marci 1990 hrá ako 17-ročný svoj prvý ligový zápas za seniorské mužstvo.

 

Mladík v A-tíme belasých

Nemal ani 20 rokov a v seniorskom futbale vyčnieval  spomedzi skúsenejších a starších. „Futbalom sa bavil a chcel sa ním baviť, zatiaľ čo my sme išli na ihrisko pracovať,” povedal jeden z najlepších priateľov Petra, Ondrej Krištofík. „Bavil sa a zároveň bol efektívny, v tridsiatich zápasoch dal dvadsaťsedem gólov, neuveriteľné !” pokračoval Krištofík. Pamätným sa stal zápas Slovanu proti Slávii v roku 1991, kedy svojím hetrikovým koncertom znemožnil hráčov z Prahy. Zo stavu 1:2 pripravil obrat pre Slovan na 3:2. Peter bol zaslúžene najlepším strelcom a celonárodne oslavovaným hrdinom. V roku 1993 bol vyhlásený za najlepšieho slovenského futbalistu.

 

Povahové črty

Peter nikdy v rozhovoroch s novinármi nebol vo svojej koži , ale patrilo to k jeho práci. Nemal rád otázky, nechcel hovoriť o sebe, i keď medzi ostatnými vynikal. Keď viedol po zápase rozhovor, nikdy nehovoril iba o svojom výkone, vždy spomenul, kto mu prihral na gól alebo vyzdvihol celé mužstvo. Peter bol tiež trémista. Častokrát trávil chvíle pred zápasmi na záchode. Nebola to tréma z toho, že by sa bál alebo by bol nervózny. Bola to tréma zo zodpovednosti, ktorá ležala viacmenej na ňom už ako 19-ročnom. Bol uzavretý, ale nikdy nie namyslený.

 

Biely balet alebo Ajax Amsterdam ?

Po úspechoch na československých trávnikoch a v reprezentačných stretnutiach bolo jasné, že Petrov talent musí byť odmenený záujmom z väčších klubov. Dostal viacero ponúk a rozhodoval sa medzi najatraktívnejšími. Španielskym Realom Madrid a holandským Ajaxom Amsterdam. Jeho cesta napokon viedla do Madridu. Stal sa prvým Slovákom v tomto megaklube a bol to najdrahší prestup toho leta. „Vnímal som to veľmi ťažko, aj som plakal, že bude robiť slávu niekde inde, keď tu (v Slovane) futbalovo vyrastal. No nemali sme šancu ho finančne udržať,” spomínal si tréner Dušan Galis. Začiatok „Dubákovej“ kariéry v Reale Madrid i napriek zmene prostredia bol výborný. V prvej sezóne bol stabilnou súčasťou tímu a odohral 26 zápasov. Real však v španielskej lige nedominoval a na rad prišla náhrada trénera. Do klubu prišiel Jorge Valdano a Petrova situácia v tíme sa skomplikovala, nehrával. „Tvrdil mi, že netrénujem poctivo a dosť tvrdo,” povedal o novom trénerovi slovenským novinárom. „Už viem, čo to je sedieť na lavičke alebo na tribúne,” pokračoval a doplnil, „keď mi dá šancu na 10 minút, budem doslova žrať trávu, aby som niečo ukázal. ” V roku 1994 získava Biely balet titul domáceho pohára a superpohára, no Peter nebol úplne nadšený z jeho situácie v slávnom klube. A tak po dvoch rokoch prestúpil z Realu Madrid do Realu Oviedo.

 Dubovský bol kráľ z Madridu. Smrť číhala pod thajskými vodopádmi ... 

autor: www.k2studio.sk

 

Legenda s číslom 10 v Oviede

Keď v roku 1995 prišiel do severného Španielska, v mestečku Oviedo si ho ihneď fanúšikovia i spoluhráči obľúbili a podporovali. Bol to najtalentovanejší hráč, ktorý kedy za tento klub hral. Aj keď Real Oviedo bol v porovnaní s Realom Madrid oveľa menší klub, Peter sa tu konečne cítil lepšie a opäť mohol s chuťou hrať a vynikať na trávnikoch. Za Real Oviedo odohral 120 zápasov a strelil 17 gólov.

Reprezentácia

V česko-slovenskej reprezentácii debutoval v roku 1991 ako devätnásťročný.

Česko-slovensko:  14 zápasov a 6 gólov

Slovensko: 33 zápasov a 12 gólov

 

Navždy v našich srdciach

Peter Dubovský nás tragicky opustil v roku 2000 na dovolenke v Thajsku. Jeho koníčkom bolo fotenie, ktoré sa mu stalo osudným, keď sa nešťastne zrútil z morského útesu a zraneniam podľahol. Bola to veľká strata po futbalovej, ale i ľudskej stránke. Na počesť, jedného z našich najlepších futbalistov v histórii, sa od roku 2000 každý rok rok odovzdáva cena Petra Dubovského pre najlepšieho mladého hráča.

Bol to výborný človek a výborný futbalista! Tohto belasého básnika z Tehelného poľa s číslom 10 si pamätá a bude pamätať každý!

 

Reklama