Český fotbal, První liga

Facebook logo
Instagram logo
Twitter logo
Twitter logo

Baník zvládl důležitý obrat. Smetanův tým dospívá

Autor: Jan Klásek

Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Jeden ze symbolů Ostravy a tamní největší sportovní fenomén načal v minulém týdnu stý rok své existence. Fanoušci doufají, že toto kulaté výročí přinese do jejich řad mnoho radosti poté, co v nedávné době bojoval slavný klub o holou existenci. Benjamínek mezi ligovými trenéry Ondřej Smetana zatím svou roli zvládá a po dlouhé době se musí baníkovskému fanouškovi na tabulku skutečně hezky dívat. Čtvrté místo a ztráta pouhých tří bodů na vedoucí tým? Před dvěma lety by se v Ostravě jednalo o hotové sci-fi.

V sobotním zápase v Teplicích Baník opět předvedl jistý fotbalový progres. Zvládl roli favorita a severočeský tým se po sobotní porážce ještě pevněji usadil mezi týmy, jež bojují o holé přežití. Trenér týmu ze Stínadel Radim Kučera na svého někdejšího zaměstnavatele nevyzrál a Ondřej Smetana s Tomášem Galáskem se přesvědčují o tom, že se dali na správnou cestu vedoucí do vyšších ligových pater.

Zápas se přitom pro Baník nevyvíjel ideálně. V prvním poločase roli favorita nenaplnil a přicházelo spoustu otázek, jak to vlastně s tím jeho herním progresem. Pohledných akcí skutečně příliš vidět nebylo a na obou stranách šlo pozorovat jistou nervozitu. Všechno podstatné se začalo dít až po změně stran. Yira Sor si vytvořil první gólovou šanci v zápase. Na domácího brankáře Jana Čtvrtečku si však ještě nepřišel.

První důležitý bod zápasové zápletky přišel až po hodině hry. V 62. minutě předvedl povedený centr Martin Chlumecký a Daniel Trubač uklidil míč do prázdné branky. Na prořídlé tribuny se najednou dostavila radost. Domácí fanoušci doufali v druhé vítězství této sezony. Do baníkovského tábora naopak patrně přicházela jistá nervozita. Hned za čtyři minuty však přišel obrat v zápase. Povedenou hlavičkou vyrovnal Ladislav Almási a v 80. minutě si vstřelil po centru Jiřího Fleišmana vlastní gól zkušený teplický obránce Ondřej Mazuch.

Ostravští se tak vraceli ze severočeského lázeňského města s dobrou náladou. Baník v poslední době hodně srážela neschopnost reagovat na inkasovaný gól a body tak týmu v modro-bílých dresech doslova protékaly mezi prsty. Povedená reakce na inkasovaný gól na hřišti Teplic může být dalším důkazem dospívání týmu v čele s kapitánem a brankářským matadorem Janem Laštůvkou. Hráči mají podle slov trenéra Smetany zakázáno se dívat na ligovou tabulku. Bude na ní na konci sezony hezký pohled?