Reklama
Loading...
Reklama

Vedení Baníku Ostrava v čele s majitelem Václavem Brabcem došla trpělivost a odvolalo trenéra Luboše Kozla. Jedná se o důsledek celé této sezony, kdy se již několikrát naskytl prostor k radikálnímu řešení. Předčasný konec Kozlovy smlouvy byl patrně ve hře delší dobu, ale klubovým šéfům klubu jistou dobu trvalo získat odhodlání k tomuto kroku. Tyto spekulace způsobily jednak celkové baníkovské ligové výsledky, jež měli k ideálu hodně daleko a navíc se mluvilo o ne zcela ideálních vztazích trenéra s některými hráči. Nyní tedy definitivně nastává hledání nové sportovní cesty.

Zmíněné odvolání proběhlo poté, co Baník opět nezvládl v zápase roli papírového favorita a v domácím duelu s Teplicemi zachraňoval alespoň bod v samotném závěru, kdy proměnil penaltu jeden z místních tahounů Patrizio Stronati. Momentálně se Baník nachází na devátém místě tabulky a přicházejí tak na přetřes opět řeči o jedné ztracené sezoně, kdy se týmu nepodařilo ze sportovního hlediska vystoupat o jeden schod výše. Důvody k zamyšlení však má nyní kromě ostravského týmu také trenér Kozel, jež nenaplnil pověst trenéra schopného tým pozvednout díky koncepční práci.

Luboš Kozel přebíral tým po Bohumilu Pánikovi, jenž splnil po návratu klubu z druhé ligy úkol udržet tým v nejvyšší soutěži, ale potenciál pro další výrazný růst v něm vedení nevidělo. Luboše Kozla si Baník vybral především díky práci v pražské Dukle a následně se mu relativně dařilo při trénování s mládežnických reprezentačních výběrů. Vedení Baníku díky tomu doufalo například v zapracování většího počtu klubových odchovanců do prvního týmu. To se dle pohledu na soupisku jistým způsobem povedlo. Když se podíváme na fungování týmu na hřišti a výsledky, nejsem si jistý, zda došlo k nalezení té správné týmové chemie pro očekávaný vzestup.

Někdejší slávistický obránce podepsal smlouvu v Baníku na začátku roku 2020, přičemž se jednalo o dlouhodobější kontrakt. I z toho bylo jasné, že ostravský tým bere jeho příchod jako jeden ze symbolů nového začátku. To se však nepovedlo. V jarní části loňského ročníku se sice Baník dostal do “skupiny o titul”, ale když jeho herní projev porovnáme s jinými týmy z této skupiny, vidíme velký rozdíl a reálné myšlenky na Evropskou ligu se dostavovat nemohly.

Po odvolání Luboše Kozla se mužstva ujme trenér B- týmu Ondřej Smetana a sekundovat mu budou tři osoby, jež byly s Baníkem spojené již v roli hráčů. Při baníkovských zápasech uvidíme na lavičce také Václava Daňka, Jana Baránka a Ivo Staše. Všem je ale jasné, že se nejedná o řešení s dlouhodobější perspektivou a ihned po skončení sezony se bude otázka nového trenéra znovu řešit.

Pokud chce Václav Brabec skutečně myslet s Baníkem na cestu do pohárové Evropy, nemůže se opakovat podobný trenérský přehmat. Když se podíváme na výsledky ostravského týmu z poslední doby, směřoval Kozlův kontrakt jistou setrvačností jasně k předčasnému konci a dřívější a jasnější vyřešení situace by patrně celé věci pomohlo. Nyní se však nemá cenu ohlížet zpět. Teď se nejdříve musí stanovit úkoly pro tým trenéra Smetany. Baník musí chtít co nejlepší umístění v ligové tabulce a co nejdelší cestu domácím pohárem. 

Tato mise začíná velmi zajímavým křestem. Za týden totiž tým míří na hřiště vedoucího týmu tabulky a obhájce titulu Slavie Praha. Nový trenér podle vlastních slov vidí v týmu potenciál a v tomto případě by ho měl co nejrychleji ukázat. Zlepšená hra totiž může znamenat i jisté lákadlo pro potenciálního nového trenéra, jehož jméno se bude podle předpokládaného scénáře řešit v letní přestávce. Případné zlepšení herního projevu může zvýšit počet zájemců. Všichni představitelé ostravského týmu doufají v úspěšnější trefu.   

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Baník se musí zaměřit na MOL cup
  • Baník podnikl beskydský teambuilding
  • MAGAZÍN – Kluby mladé krve
  • Reklama