Reklama
Loading...
Reklama

Ostravský Baník v této sezoně již několikrát naznačil existenci jistého světla na konci tunelu, které mělo znamenat naději na výkonnostní vzestup a případný nástup na cestu do evropských pohárů. Vždy však přišel zápas, v němž nedokázal splnit roli favorita a předchozí snahu negoval. Naposledy se tak stalo díky porážce ve vršovickém Ďolíčku od nováčka z Pardubic. I díky ní se nachází až na devátém místě tabulky a myšlenky na evropské poháry opět mizí v mlze. Existuje do nich však ještě jedna cesta. 

Nyní Baník absolvoval souboj s Třincem jako dohrávku 3. kola MOL cupu a tentokrát se mu podařilo splnit roli favorita. Vítězstvím 2:0 se dostal do osmifinále a v něm vyzve nenáviděnou Spartu. Před zápasem na Letné bude patrně o to víc mrzet nepřítomnost diváků. Střet na začátku jarní části skončil bezbrankovou remízou, ale herně v ní Baník obstál. Dokáže v tradičním souboji dát fanouškům novou naději na radostnější zítřky? Slov už skutečně bylo dost.

Český pohár se netěší takové atraktivitě, jak tomu je u podobných soutěží v západní Evropě, ale již několikrát se stal nečekanou cestou do Evropské ligy či Poháru UEFA. Jednou tuto netradiční cestu podnikla obě pražská “S” v sezónách, v nichž nesplňovala očekávání. V případě Slavie se tak stalo v roce 2002 a Sparta ziskem poháru zachraňovala sezonu na jaře 2006. Byli jsme však také svědky příjemných překvapení a zvláštních fotbalových příběhů. 

V roce 2012  potěšila své fanoušky Sigma Olomouc. První velké vítězství tehdy slavil trenérský doyen Petr Uličný. Poté, co Hanáci ve finále porazili pražskou Spartu se nijak nestyděl za své slzy. Největší překvapení se konalo patrně v roce 2017, kdy se tímto způsobem dostaly evropské poháry do Zlína, kde fanoušci častěji sledovali boj o záchranu. Pokud by úspěšný pohárový scénář nastal v Ostravě, jednalo by se vlastně o podobné překvapení jako v posledním zmíněném případě. 

Když se podíváme na výčet týmů, jež ještě zůstaly ve hře o tuto trofej, není ostravský tým zcela bez šance, ale ani nepatří mezi hlavní favority. Může se však dostavit jeden ne tak výjimečný scénář způsobující v minulých letech různá překvapení. Týmy s fakticky jistou pohárovou účastí díky pozici v ligové tabulce nasazovaly do zápasů této soutěže hráče, jež jsme častěji viděli na lavičce a řada z nich svou roli nezvládla. 

Pohárový zápas se Spartou se odkládá z důvodu karantény letenského týmu a teď může soubor trenéra Kozla odehrát dva zápasy v “oblíbené” pozici. Do ligových duelů se Slováckem a Libercem rozhodně nepůjde v roli favorita. Zároveň si  však musí uvědomit, že ani v ligových zápasech není kam uhnout. O jeho přešlapování na místě už se taky napsalo mnohé. 

V případě brzkého baníkovského konce v MOL cupu by se tato slova jen potvrdila. 

V posledních letech představitelé klubu často utěšovali ostravské fotbalové fanoušky tím, co se zde dělo v nedávné době. Není tomu přece tak dlouho, co klub hleděl fotbalové smrti do tváře a jeho pozice je tak nyní vlastně velmi dobrá. Tyto hlasy však už v Ostravě nesmí být slyšet. Klást se zde jiná otázka. Je Baník připraven na vystoupení z ligového průměru? Pokud tomu tak není, jedná se o smutný fakt. Úspěch v MOL cupu se nyní jeví jako jediná možnost ukázat, že se zastánci tohoto názoru mýlí. Uvidíme, jak se jeden z ostravských symbolů zhostí této výzvy.  

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Baník podnikl beskydský teambuilding
  • Baníkovské duo míří na rozehrání do Třince
  • Nové číslo magazínu – V LESKU ZLATÉHO MÍČE
  • Reklama