Reklama
Loading...
Reklama

Baník Ostrava se již druhou sezonu po sobě probojoval do skupiny o evropské poháry, ale opět se tak stalo s odřenýma ušima a mužstvo na ně reálně myslet nemůže. Vzhledem k tomu jak situace vypadá, bude možná potřebovat posilovat i v rámci managmentu.

Není tomu tak dávno, co Baník bojoval o vlastní existenci, likvidovaly ho finanční problémy a vypadal nedůvěryhodně kvůli nejasné majetkové struktuře. Sestup do druhé ligy se v tomto kontextu jeví vlastně jako maličkost. Při této malé fotbalové katastrofě v rámci Moravskoslezského kraje však přišla i jedna pozitivní zpráva předpovídající lepší fotbalové zítřky.

Tým převzal do svých rukou tamní úspěšný podnikatel Václav Brabec. Kdyby nepřišel tento zásah člověka úspěšně působícího v oblasti dopravy, patrně by se dnes v Ostravě první liga nehrála. Převzal Baník ve chvíli, kdy připomínal boxera před K.O. a garantoval, že bude v klubu působit i v případě sestupu. Baník se na jaře 2016 skutečně s první ligou rozloučil, ale Václav Brabec dostál svému slovu a do Baníku dále investoval. Díky tomu měl Baník na druhou ligu nadstandardní kádr a po roce se konal velkolepý návrat. 

V první sezoně po návratu bojoval až do posledních minut sezony o udržení ligové příslušnosti, což se nakonec podařilo a na jeho soupisce se v té době objevovali na české poměry nadstandardní hráči jako Václav Procházka či Martin Fillo a všichni opět hltali hrající klubovou legendu Milana Baroše. Ano záchrana se povedla, ale co bude dál. Úspěch v boji o ligové přežití na evropské poháry nestačí a nejsem si úplně jistý, zda si to v Ostravě uvědomují.

Václav Brabec sice do managmentu získal další klubovou legendu Marka Jankulovského, ale dnes nikdo pořádně neví, jaká je jeho faktická funkce a jak významné slovo mají další lidé s letitými fotbalovými zkušenostmi jako Radek Slončík či Dušan Vrťo. Zde mluvíme o nejasnostech, ale to že Baník se v této sezoně nikam sportovně nepohnul musíme brát jako holý fakt a i působení nového trenéra Luboše Kozla provází určité rozpaky.

Je krásné, že na vedení Baníku se dnes podílejí osoby s klubem svázané pupeční šňůrou, ale tento samotný fakt sportovní posun nezajistí a jak jsem říkal, budou se muset trochu vyjasnit i jejich faktické pozice. Baník dnes ještě skutečně nepřipomíná tým s pohárovými ambicemi a bez předchozího kroku nelze učinit ten další. Někteří hráči, jež před dvěma lety zachránili v Ostravě nejvyšší soutěž v létě patrně své působení ve Vítkovicích ukončí a začnou se hledat další posily z vlastních zdrojů i jinde. Otázkou však je, zda by zde neměla dostat volnější pole působnosti jiná a zkušenější osoba. Je krásné, že v útrobách baníkovského stadionu má svou kancelář vítěz Ligy mistrů, ale to dnes další úspěchy nezajistí. Václav Brabec sice pomohl Baníku v době, kdy mu bylo nejhůř, ale pokud nebudou kroky do evropských pohárů promyšlené může Baník připomínat slona v porcelánu. Opakuji, že zásluhy v této oblasti nestačí. Pro tamní region znamená tato sportovní značka víc než klub. Jedná se o celospolečenský fenomén a je třeba s ním o to opatrněji zacházet.

Související články:

Reklama